Echo Tablica

Wydarzenia

Echo Szczecina

04.09.2019

II Dni Muzyki Żydowskiej - JUŻ W NAJBLIŻSZY WEEKEND!

II Dni Muzyki Żydowskiej - JUŻ W NAJBLIŻSZY WEEKEND!
 Echo Newsletter  Nie przegap - zapowiedzi wydarzeń, konkursy, newsy!

Jest rok 1875. Szczecin z impetem wkracza w najlepsze dekady swojej przedwojennej historii. Zaledwie dwa lata wcześniej podjęto decyzję o rozbiórce obwarowań miejskich.

Prace projektowe i budowlane osiągają niezwykły rozmach. Dookoła starego miasta powstaje szereg imponujących do dzisiaj budowli. Za trzy lata burmistrzem zostanie Hermann Haken. Kilkanaście lat później wypłynie w dziewiczy rejs największy statek świata – zbudowany w Szczecinie SS Kaiser Wilhlem der Grosse. Wieża kościoła św. Jakuba osiągnie rekordowe w swojej historii 119 metrów wysokości. Po ulicach zaczną jeździć pierwsze samochody Stoewera.

To właśnie w tym roku zostaje otwarta Nowa Synagoga w Szczecinie, przy dzisiejszej ulicy Dworcowej. Olbrzymi dom modlitwy z ponad 1600 miejscami siedzącymi stanowił nie tylko realizację ambitnego planu na miarę zupełnie nowego miasta. Dzięki wielkim organom zbudowanym w szczecińskim warsztacie Emila Kaltschmidta zaczęła rozbrzmiewać też nowa muzyka żydowska – klasyczna i instrumentalna. W ciągu kolejnych kilkudziesięciu lat Szczecin odwiedzać będą wybitni artyści i muzycy, a historia ich dziedzictwa stanie się dla potomnych kolejnym źródłem inspiracji.

Dzisiaj znowu mamy okazję poczuć tamten klimat, choć wielu miejsc dawno już nie ma. Miejsce synagogi znaczy tylko tablica pamiątkowa. Pochylnia stoczniowa czeka na lepsze czasy. Stoewery prezentują się już tylko w muzeach. Ale przecież powstają wciąż nowe budynki, plany i projekty. Tak samo śmiało sięgamy po nagrody i rekordy. Dalej realizujemy marzenie o pięknym mieście, pełnym pięknej kultury.

PROGRAM KONCERTÓW