Echo Tablica

Newsy

Echo Szczecina

10.09.2019

Opera na Zamku nas zaskoczy. Zapowiedź nowego sezonu

Opera na Zamku nas zaskoczy. Zapowiedź nowego sezonu
 Echo Newsletter  Nie przegap - zapowiedzi wydarzeń, konkursy, newsy!

Siedem wydarzeń skrywających się pod hasłem Festiwal Moniuszko Inspiration!, premiera „Romea i Julii” Charlesa Gounoda oraz „My Fair Lady” Alana Jay Lernera i Fredericka Loewego to szlagiery nowego sezonu artystycznego Opery na Zamku w Szczecinie.

Szczegóły poznaliśmy podczas konferencji prasowej w poniedziałek 9 września br. 
 
Start w październiku!
Nowy sezon rozpocznie koncert inauguracyjny zaplanowany na 5 października br. Zaprezentowane zostaną fragmenty wybranych tytułów, które pojawią się w repertuarze Opery na Zamku w kolejnych pięciu sezonach artystycznych. Koncert poprzedzi gala nagród „Pro Arte” Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury.
 
Do nowego sezonu Opera przystępuje z „nowym-starym” dyrektorem Jackiem Jekielem. Zarząd Województwa zdecydował o powierzeniu mu funkcji na kolejnych 5 lat.
 
- Kiedy w 2014 roku pierwszy raz mianowałem Jacka Jekiela na dyrektora, jego głównym zadaniem było zrealizowanie wielkiej inwestycji remontu Opery na Zamku. Dziś tym priorytetem jest budowa marki Opery i jej zespołu, umacnianie realizacji z miłośnikami opery oraz sławienie Pomorza Zachodniego i Szczecina na świecie – mówił marszałek Olgierd Geblewicz, który podczas konferencji wręczył dyrektorowi akt nominacji.
 
- W najbliższej przyszłości będziemy odkrywać elementy tego, co planujemy w tej kadencji – będzie to niczym zagadka, więc nie mogę na razie więcej zdradzić – mówił dyr. J. Jekiel.
 
Muzyczna jesień z muzyką Moniuszki
 
Festiwal Moniuszko Inspiration! to próba odpowiedzi na pytanie, czy muzyka Moniuszki 200 lat od jego urodzin pozostaje wciąż aktualna i potrafi inspirować artystów i publiczność?  Międzynarodowe grono artystów podczas 7 wydarzeń festiwalowych zinterpretuje muzykę Moniuszki w wielu oddalonych od siebie stylistykach. Od muzyki ludowej, poprzez balet i operę aż po jazz. Nie zabraknie entuzjazmu wykonawców amatorów, talentu wschodzących gwiazd operowych scen, a także uznanych artystów o światowej renomie. Festiwal zaplanowano na okres 3-11 listopada br.
 
Najsłynniejsza historia miłosna
 
Luty 2020 roku przyniesie premierę „Romea i Julii” Charlesa Gounoda. Reżyserem spektaklu będzie Michał Znaniecki. To kolejna realizacja tego artysty dla Opery na Zamku w Szczecinie w ostatnich latach, po bardzo dobrze odebranej operze „Traviata” G. Verdiego i „Pajacach” R. Leoncavalla. Spektakl „Romeo i Julia” zrealizowany jest w koprodukcji z Operą Śląską w Bytomiu.W głównych rolach usłyszymy m.in. solistów Opery na Zamku w Szczecinie, zaś blasku obsadzie niewątpliwie nada obecność Aleksandra Teligi w roli Ojca Laurentego, znakomitego basa znanego z występów m.in. w mediolańskiej La Scali, berlińskiej Staatsoper, Teatrze Bolszoj w Moskwie czy w Operze Rzymskiej. Premiera odbędzie się pod kierownictwem muzycznym Jerzego Wołosiuka.
 
Kolejna głośna premiera to maj 2020 roku. Na deskach Opery wystawiona zostanie musical „My Fair Lady” Alana Jay Lernera i Fredericka Loewego. To nieśmiertelna i ukochana przez widzów wszystkich pokoleń wersja dramatu „Pigmalion” Georga Bernarda Shawa. Będzie to trzecia realizacja tego spektaklu w Szczecinie, po premierach w latach 1966 i 1995. Reżyseria powierzona została Jakubowi Szydłowskiemu, znakomitemu reżyserowi i aktorowi musicalowemu młodego pokolenia, który pochodzi ze Szczecina. Ekipę realizacyjną dopełnią scenograf Grzegorz Policiński, kostiumografka Dorota Sabak oraz choreograf Jarosław Staniek. W głównej roli Henry’ego Higginsa zobaczymy jedną z gwiazd polskiej sceny musicalowej Janusza Krucińskiego, dla którego będzie to debiut w tej niezwykle wymagającej roli. W spektaklu obok artystów Opery na Zamku oraz gościnnych aktorów musicalowych wystąpią również aktorzy szczecińscy związani z Teatrem Lalek Pleciuga i Teatrem Polskim.
 
Opera na Zamku zaprosiła do zilustrowania najbliższych premier wybitnego szczecińskiego fotografika Tomasza Lazara. Znamy już także pierwsze zapowiedzi następnego sezonu artystycznego 2020/2021. W planach Opery na Zamku jest wystawienie opery „Król Roger” Karola Szymanowskiego i baletu „Don Kichot” Ludwiga Minkusa.

Autor: rsocko

Źródło: wzp.pl