Echo Tablica

Wydarzenia

Echo Szczecina

10.09.2019

XI Szczecińskie Spotkanie z Azją

XI Szczecińskie Spotkanie z Azją
 Echo Newsletter  Nie przegap - zapowiedzi wydarzeń, konkursy, newsy!

Już 14 września 2019 roku o godzinie 15:00 w bibliotece Promedia odbędzie się jedenasta edycja Szczecińskiego Spotkania z Azją. Wydarzenie jest organizowana przez organizację pozarządową - Szczeciński Klub Azji i skierowane jest do wszystkich mieszkańców Szczecina oraz okolic. Wstęp darmowy.

Następne Szczecińskie Spotkanie z Azją będzie już jedenastą edycją cyklicznych spotkań, podczas których przybliżamy mieszkańcom naszego miasta wybrane zagadnienia związane z kulturą Azji. Podczas poprzedniego wydarzenia, które było poświęcone Turcji, zebrało ponad 70 uczestników. W czasie spotkania uczestnicy również będą mogli skosztować azjatyckiej herbaty. Spotkanie odbędzie się 14.09.2019 o godzinie 15:00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej filia nr. 54 “Promedia” przy Alei Wojska Polskiego 2 w Szczecinie. 

Temat spotkania: Tsuchiya - sztuka driftu

Historia i początki powstawania Japońskich technik jazdy z wykorzystaniem poślizgu kontrolowanego, potocznie zwanych „driftem”. Techniki jazdy które zaowocowały powstaniem dyscypliny sportów motorowych, stworzyły powszechnie dzisiaj znany obraz subkultury ulicznych ścigantów, podniosły popularność Japońskiej motoryzacji na całym świecie oraz wpłynęły na stworzenie wielu utworów kultury popularnej.
W czasie przebiegu spotkania poruszone zostaną zagadnienia związane z genezą technik jazdy , ich zastosowaniem na świecie oraz różnicami pomiędzy kulturą wyścigów w odróżnieniu do Europy i Stanów Zjednoczonych, a także wpływ Japońskich technik na resztę świata. Przytoczone zostaną także podstawowe pojęcia związane z techniką jazdy oraz najpopularniejsze pojazdy stosowane w drifcie, zarówno te używane od początków w Japonii, jak i te najczęściej używane na świecie po wypromowaniu sportu i technik jazdy poślizgu kontrolowanego. 
Ponadto przedstawione zostaną ciekawostki związane z kulturą ulicznych wyścigowców, znane z różnych utworów literackich, produkcji filmowych czy gier wideo. Przedstawione zostaną najbardziej znane przedmioty oraz obiekty kultury popularnej, powstałe w związku z kulturą „driftu” lub będące nią bezpośrednio inspirowane.

Prelegent

Kacper „Śmigacz” Maślach student Uniwersytetu Szczecińskiego, zawodowo Ratownik Wodny/Żołnierz Rezerwy, z zamiłowania podróżnik-majsterkowicz, wielki fan klasycznego kina akcji oraz motoryzacji. Członek Szczecińskiego Klubu Azji, pasjonujący się azjatycką motoryzacją, głównie motocyklami.

Szczeciński Klub Azji

Szczeciński Klub Azji jest  inicjatywą, która łączy miłośników kultur azjatyckich ze Szczecina i okolic. Celem stowarzyszenia jest poszerzanie swoich horyzontów oraz dzielenie się posiadaną wiedzą z mieszkańcami Szczecina, równocześnie wzbogacając życie kulturalne miasta. Szczeciński Klub Azji organizuję cykliczne wydarzenia, takie jak Dzień z Azją oraz Szczecińskie Spotkania z Azją. Równocześnie wspierając inne kulturalne wydarzenia w naszym mieście. W 2019 roku Klub wsparł swoją obecnością między innymi 18. Spotkanie “Pod Platanami”, ArtFestiwal, Akademię Przyszłości oraz Pałacowy Uniwersytet Fantastyczny.