Echo Tablica

Artykuły

Echo Szczecina

19.01.2017

Szczecin Jazz 2017

Szczecin Jazz 2017
 Echo Newsletter  Nie przegap - zapowiedzi wydarzeń, konkursy, newsy!

W programie producent od Jay-Z, autor hitu Just The Two of Us, Artur Andrus w Gali Polskiego Jazzu szczecinianiki Agnieszki Wilczyńskiej a na deser gwiazda XXL - Wynton Marsalis.

Festiwal zainauguruje wschodząca gwiazda światowego jazzu, rekomendowany przez legendarną wytwórnię Blue Note - Keyon Harrold, trębacz i producent muzyczny od Jay-Z, Gregory Porter, film Miles Ahead a zakończy Gala Polskiego Jazzu szczecinianki Agnieszki Wilczyńskiej wspomaganej przez Andrzeja Jagodzińskiego i popularnego dziennikarza Artura Andrusa. Ponad to na Szczecin Jazz usłyszymy i zobaczymy Billa Saltera, autora takich światowych hitów jak Just The Two of Us i Where is The Love, Grzegorza Turnaua, który poprowadzi Lekcję Muzyki. 

Fanów jazzowego mainstreamu z pewnością zainteresują premiery płytowe, Jana Lundgrena (Szwecja) -Potsdamer Platz i Matthew Shipp’a (USA) - Piano Song. Z kolei młodą, polską scenę muzyczną reprezentować będzie wrocławski duet Magda Zawartko/Krzysztof Piasecki wspierany przez trębacza Piotra Damasiewicza i saksofonistę Tomasza Wendta.

Jako specjalny hit, organizatorzy zaplanowali koncert światowej gwiazdy XXL - Wynton Marsalis wraz z Lincoln Jazz Center Orchestra i NFM Filharmonią Wrocławską. 

Producentem festiwalu Szczecin Jazz jest Szczecińska Agencja Artystyczna. Opiekę artystyczną sprawuje szczeciński saksofonista Sylwester Ostrowski. 

 

Szczecin Jazz 2017 - program 

 

Lekcja muzyki z Grzegorzem Turnauem
28 luty 2017, godz.17.00 

W poprzedniej edycji festiwalu Szczecin Jazz było śpiewanie z Mietkiem Szcześniakiem, a teraz czas na „Lekcję muzyki z Panem Turnauem".Wszystko w ramach "Jazz dla dzieciaków - Szczecin Jazz 2017". W rolę nauczyciela muzyki wcieli się Grzegorz Turnau, a do bycia uczniami zaproszone są dzieci szkół podstawowych. Im mniej masz do czynienia z muzyką tym lepiej. Będziemy się uczyć, poznawać i bawić się muzyką. Celem akcji jest zachęcenie do muzykowania dzieci, w których domach nie ma tradycji grania na instrumentach. To spotkanie ma także na celu pokazanie rodzicom, że instrument muzyczny może być lepszym i bardziej rozwijającym prezentem niż najnowszy tablet czy smartphone. A lekcja muzyki zapowiada się bardzo interesująco. Będzie wspólne gwizdanie, śpiewanie, granie, rozpoznawanie instrumentów, oj będzie się działo…

Filharmonia w Szczecinie, Sala Kameralna

wstęp: 25 PLN – dzieci (do lat 12), 50 PLN – dzieci powyżej 12 lat i dorośli. Bilety dostępne na www.bilety.fm

Partner koncertu: Yamaha Music

 

Keyon Harrold 
1 marca 2017 godz. 20.00

Muzyczna rewelacja - Keyon Harrold, trębacz i producent Jay-Z, Beyoncé, Mary J Blige, Rihanny, Maxwell'a i wielu innych gwiazd zainauguruje Szczecin Jazz 2017.

„Keyon'a z naszym miastem wiąże wygrana w konkursie Zmagania Jazzowe w 2004 r." mówi Sylwester Ostrowski, szef artystyczny Szczecin Jazz. „Jego kariera rozwija się imponująco. To jest najlepszy moment aby zaprezentować tego wspaniałego muzyka na szczecińskim festiwalu w nowej, gwiazdorskiej odsłonie".

Do polskich kin wszedł właśnie film Don Cheadle'a pt. Miles Ahead, opowiadający historię największej gwiazdy w historii jazzu Mileasa Davisa. Również w produkcji tego dzieła brał udział Keyon Harrold, nagrywając wszystkie partie trąbki (poza użytymi oryginalnymi partiami Milesa) i przygotowując do roli aktorskiej „trębacza" odtwórcę głównej roli Don Cheadle'a.

Filharmonia w Szczecinie, Sala symfoniczna

wstęp: 80,00 PLN. Bilety dostępne na www.bilety.fm oraz bileteria "Co jest grane"

 

Jan Lundgren European Quartet - „Potsdamer Platz”  
2 marca 2017 godz. 20.00 

Jan Lundgren- pianista należący do ścisłej europejskiej czołówki muzyków jazzowych. Swoje doświadczenie zdobył w zespołach jednych z najbardziej znanych muzyków szwedzkich- Arne Domnerusa i Putte Wickmana. Od połowy lat 90. Prowadzi własne trio. Nagrana przez ten zespół w 1997 roku płyta zatytułowana „Swedish Standards” została w wielu plebiscytach uznana za szwedzką płytę roku. W ostatnim czasie muzyk nawiązał współpracę z niemiecką wytwórni ACT Siggi Locha, która od wielu lat aktywnie promuje szwedzki jazz. Nakładem tego wydawnictwa została wydana płyta „European Standards” oraz najnowsza, prezentowana na Szczecin Jazz „Potsdamer Platz”.

Filharmonia w Szczecinie, Sala kameralna

wstęp: 30, 00 PLN. Bilety dostępne na www.bilety.fm oraz bileteria "Co jest grane"

 

Zawratko/Piasecki „Leć głosie” Feat. Piotr Damasiewicz i Tomasz Wendt
3 marca 2017 godz. 20.00

Magdalena Zawartko – voc
Grzegorz Piasecki – b
Piotr Damasiewicz – tp
Tomasz Wendt – ts, ss
Artur Tuźnik – p
Wojciech Buliński – dr

Magdalena Zawartko – wokalistka i pedagog. Jej wielka pasja do muzyki jazzowej zaowocowała współpracą z m.in. Big Bandem Aleksandra Mazura, zespołem SAMI SWOI, Piotrem Wojtasikiem. Występowała na licznych festiwalach m.in: Sopot Molo Jazz Festiwal, Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego w Rybniku, Festiwal Partnerstwa we Lwowie czy Dni Muzyki w Paryżu.

Jest założycielką i pedagogiem śpiewu w Młodzieżowej Akademii Musicalowej we Wrocławiu. W swojej dotychczasowej karierze pedagogicznej prowadziła warsztaty podczas m.in.: projektu Coolturalny Wrocław, Festiwalu Nauki we Wrocławiu, warsztatów jazzowych dla dzieci w Vertigo Jazz Club. Współpracuje z Akademią Młodego Radiowca, klubokawiarnią Hamak! i Centrum Edukacyjnym Narodowego Forum Muzyki. Z autorskim projektem Zawartko/Piasecki "Leć głosie" reprezentowała Wrocław- Europejską Stolicę Kultury w Niemczech, Szwecji i na Malcie.

Grzegorz Piasecki- kontrabasista i gitarzysta basowy, wielokrotnie nagradzany na ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach jazzowych. Absolwent Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu na kierunku Instrumentalistyka / Jazz i Muzyka Estradowa, klasy kontrabasu, prof. Jacka Niedzieli-Meiry. Ma za sobą współpracę z artystami m.in: Marc Bernstein, William Parker, Lena Romul, Maciej Fortuna, Jerzy Małek, Mack Goldsbury, Leszek Możdżer, Grzegorz Nagórski, Dante Luciani, Włodek Pawlik, Ania Szarmach, Ewa Uryga i Alicja Janosz. Bierze także udział w projektach gospelowych, musicalowych i teatralnych (współpracuje z teatrem Capitol oraz z Młodzieżową Akademią Musicalową). Jest w trakcie promocji swojego autorskiego projektu razem z wokalistka Magdaleną Zawartko – Zawartko&Piasecki „Talkin' about", do którego zaprosił polskich artystów sceny jazzowej (Piotr Wojtasik, Tomasz Wendt, Artur Tuźnik, Marek Kądziela czy Jose Torres).Wraz z Magdaleną Zawartko uzyskał nagrodę Gazety Wyborczej „Warto 2015” w kategorii „muzyka”.

Studio S-1 Polskie Radio Szczecin

wstęp: 30 PLN. Bilety dostępne na www.bilety.fm

 

Jazz na niedzielę - koncert muzyki gospel
5 marca 2017 godz. 18.00

Kościół pw. św. Dominika, pl. Ofiar Katynia 1

wstęp wolny

 

 

Just The Two Of Us - Bill Salter Music Show Feat. Dorota Miśkiewicz
8 marca 2017 godz. 20.00

Bill Salter - kontrabasista, kompozytor, producent, wokalista i songwriter. Razem ze swoim wspólnikiem Ralph McDonald zdobył dwie Nagrody Grammy. Pierwszą za utwór „Where is The lLve”, który śpiewali Roberta Flack i Donny Hathaway. Drugą za utwór „Just The Two of Us”, który w oryginale wykonywali Grover Washington Jr i Bill Withers. Salter w swojej karierze współpracował z wieloma muzykami m.in.: Herbie Mann, Nancy Wilson czy Josh White. Grał i komponował muzykę do broadwayowskich musicali m.in.: „Ain`t Supposed To Die a Natural Death”, „Don`t Play Us Cheap” czy „Raisin In the Sun”. W latach `60 ściśle współpracował z Miriam Makeba przy musicalu „Mama Africa” popularyzującym muzykę arfykańską. W tym czasie napisał i skomponował wiele utworów, które zebrane zostały w autorskim przedstawieniu Ms Makeba pt. „When I`ve Passed On”

Tarfostacja Sztuki

wstęp: 30,00 PLN - Panie, 60,00 PLN – Panowie. Bilety dostępne na www.bilety.fm oraz bileteria "Co jest grane"

 

Matthew Ships Trio (USA) - „Piano Song”
9 marca 2017 godz. 20.00


Matthew Shipp (USA) – p
Michael Bisio (USA) – b
Newman Taylor Baker (USA) – dr

Matthew Shipp - pianista, kompozytor i band lider. Uczył się m.in. u Dennis Sandole, który był również nauczycielem John Coltrane. Jego kariera muzyczna rozwinęła się w lata `80 w tym czasie nagrywał dużo płyt jako lider i sideman. Zajmował się głównie free jazzem ale w kręgu jego zainteresowań była również współczesna muzyka hip-hop i muzyka elektroniczna. Na fortepianie stworzył swój rozpoznawalny i unikalny styl. Pisano o nim, że jest „oszałamiający w swojej oryginalności”. Przez długi czas był członkiem zespołu saksofonisty David S. Ware`a. Współpracował m.in. z: William Parker, DJ Spooky, Joe Morris, Daniel Carter, Roscoe Mitchell. W 2011 roku wydał płytę „Art Of the Improviser”, którą krytyka muzyczna przyjęła z wielka aprobatą. Od 2011 roku współpracuje również z Barbarą Januszkiewicz- artystką sztuk wizualnych i filmowych, z którą tworzą projekty interdyscyplinarne. W 2013 ukazał się jego kolejny krążek „Piano Sturas”. Od 2015 r. prowadzi swoje najnowsze trio w skład którego wchodzą basista Michael Biso i perkusista Newman T. Baker. Wspólnie nagrali już 2 krążki – „Counduct of Jazz” i najnowszy „Piano Song”.

Radio Szczecin

wstęp: 30, 00 PLN. Bilety dostępne na www.bilety.fm

 

Agnieszka Wilczyńska - Artur Andrus „Gala Polskiego Jazzu” Feat. Henryk Miśkiewicz i Andrzej Jagodziński

12 marca 2017 godz. 19.00

Szczecinianka z Fryderykiem na finał Szczecin Jazz 2017

Gala Polskiego Jazzu, tak będzie nazywać się koncert finałowy festiwalu Szczecin Jazz 2017. Gwiazdą koncertu będzie Agnieszka Wilczyńska, laureatka Fryderyka 2016. Agnieszka Wilczyńska jest szczecinianką. Według ankiety Jazz Top od kilku lat uznawana jest za jedną z najlepszych wokalistek jazzowych w Polsce. Laureatka nagrody Fryderyk 2016 za płytę „Tutaj mieszkam” na której znajdują się  piosenki z premierowymi tekstami Wojciecha Młynarskiego. I właśnie m.in. utwory z nagrodzonej płyty usłyszymy podczas koncertu, wykonane ze szczególnym udziałem takich muzyków jak: Andrzej Jagodziński i Henryk Miśkiewicz. Agnieszka Wilczyńska ma na swoim koncie dwie Złote Płyty- "Pogadaj ze mną"(muz. Włodzimierz Nahorny sł. Wojciech Młynarski), „Krzysztof Komeda” z serii „Wielcy Kompozytorzy Filmowi”.

Filharmonia w Szczecinie, Sala symfoniczna

Wstęp: 80, 00 PLN. Bilety dostępne na: www.bilety.fm, bileteria „Co jest grane” 

 

Jazz at Lincoln Center Orchestra with Wynton Marsalis
15 czerwca 2017 godz. 20.00 

Wynton Marsalis - trębacz i kompozytor. Członek znanej muzycznej rodzinny Marsalisów. Jeden z najbardziej popularnych muzyków na świecie. Mówi się o nim, że jest pierwszym jazzmanem, który posiadł wszystkie odmiany gatunku – od nowoorleańskich korzeni, przez bebop, aż po jazz nowoczesny. Był członkiem zespołu Arta Blakeya „Jazz Messengers”, współpracował również z Herbie Hancock, Sarah Vaughan, Dizzy Gillespie, Sweets Edison, Clark Terry, Sonny Rollins, Ron Carter, Tony Williams czy London National Philharmonic Orchestra .

Wynton gra na jedynej w swoim rodzaju trąbce wykonanej przez Dave’a Monette’a. Została ona zaprojektowana specjalnie dla leworęcznego Marsalisa i jest pokryta personalnymi grawerami.

Wynton Marsalis Jest wielokrotnym laureatem nagrody Grammy w kategoriach jazz i muzyka klasyczna oraz zdobywcą Nagrody Pulitzera za album Blood On The Fields.
Dyrektor Jazz Lincoln Center Orchestra.

Filharmonia w Szczecinie, Sala symfoniczna
wstęp: I miejsca: 290 PLN, II miejsca: 250 PLN, III miejsca: 180 PLN. Bilety dostępne na www.bilety.fm i w bileterii „Co jest grane"