Echo Tablica

Wydarzenia

Echo Szczecina

20.03.2017

Kontrapunkt 2017. Znamy program festiwalu

Kontrapunkt 2017. Znamy program festiwalu
 Echo Newsletter  Nie przegap - zapowiedzi wydarzeń, konkursy, newsy!

Początek wiosny w Szczecinie to, niezmiennie od ponad pół wieku, teatralne święto. Po raz pięćdziesiąty drugi odbędzie się Przegląd Teatrów Małych Form Kontrapunkt.

Kwietniowy tydzień, od piątku do piątku (21–28.04.2017) szczelnie wypełni sztuka teatru i nie tylko. Mottem tegorocznej edycji jest wymowne pytanie „Kto Ty jesteś?”. Teatralną rozprawę nad tym prostym pytaniem wyznaczą trzy tropy poszukiwań pod hasłami: tożsamość, wspólnota oraz widz.

Po rezygnacji Anny Garlickiej, dotychczasowej dyrektor festiwalu, nową ekipą organizacyjną pod szyldem Domu Kultury 13 Muz, kieruje uznany animator kultury Marek Sztark. Szefem Rady Artystycznej jest Paweł Niczewski, aktor Teatru Współczesnego. Organizatorzy zapewniają, że obok kosmetycznych zmian i kilku nowości, idea i struktura Przeglądu pozostają niezmienne. To największe wydarzenie artystyczne Pomorza Zachodniego i zarazem, jeden z najstarszych, największych i najważniejszych festiwali teatralnych w Polsce. Sednem, zgodnie z nazwą, jest prezentacja aktualnych osiągnięć teatru w europejskiej skali. Kontrapunkt ma charakter konkursowy, prestiżowe Grand Prix festiwalu przyznaje – publiczność, swoje typy wskazuje także profesjonale jury.

W konkursie zobaczymy osiem produkcji. Białostocki Teatr im. A. Węgierki pokaże rozprawiający się z „polską myślą narodową” głośny i kontrowersyjny spektakl Piotra Ratajczaka „Biała siła, czarna pamięć”. Zespół wałbrzyskiego Teatru Dramatycznego będzie przekonywać, że postaci Gabrieli Zapolskiej powinniśmy przyjrzeć się wnikliwej, bo „zawdzięczamy jej więcej niż Mickiewiczom, Wyspiańskim i Sienkiewiczom”. Artyści przywiozą do Szczecina przebojowe przedstawienie „Zapolska Superstar”. 

Z kolei poznaniacy z Teatru Polskiego, przyglądając się zwyczajom teatralnej publiczności, pokażą drugą stronę teatru. „Drugi spektakl” wyreżyserowała Anna Karasińska, która rok temu uwiodła kontrapunktową publiczność spektaklem z TR Warszawa „Ewelina płacze”. Tenże stołeczny teatr znów pojawi się na festiwalu, tym razem z „Piłkarzami” – przewrotną opowieścią ze świata sportu w reżyserii Małgorzaty Wdowik. 

Temat ludzkiego umysłu i pamięci w spektaklu „Reykjavík ’74” podejmie zespół toruńskiego Teatr im. W. Horzycy, a szczecinianie z Teatru Współczesnego zajmą się depresją – zobaczymy świetne, nagrodzone „Bursztynowymi Pierścieniami”  przedstawienie Wojtka Klemma „moja mama leczy się u doktora oetkera”. 

Z wielką literaturą zmierzy się Teatr Powszechny z Warszawy, który pokaże spektakl „Każdy dostanie to, w co wierzy” w reżyserii Wiktora Rubina na podstawie „Mistrza i Małgorzaty” Michaiła Bułhakowa. Ostatnią z konkursowych prezentacji będzie przejmująca opowieść o zagładzie żydów –  „Punkt Zero: Łaskawe” w wykonaniu legendarnego alternatywnego Teatru Provisorium z Lublina.

Nurt konkursowy to jedynie wycinek kontrapunktowego programu. Choć w nazwie wyraźnie dominuje „teatr”, to tak naprawdę Kontrapunkt jest interdyscyplinarnym festiwalem sztuk. Nie zabraknie muzyki, sztuk wizualnych i tak modnej kabaretowej formy stand up. Ważne miejsce w programie zajmie cykl Kontrapunkt OFF czyli prezentacje spektakli niezależnych formacji zrzeszonych w Zachodniopomorskiej Ofensywie Teatralnej. 

Jak co roku odbędzie się Mały Kontrapunkt czyli część festiwalu dedykowana najmłodszym widzom. Tym razem oprócz prezentacji przedstawień, także część warsztatowa prowadzona przez najlepszych pedagogów teatru z całej Polski. Ciekawie zapowiadają się propozycje w cyklu Archipelag Teatru, czyli spektakle przygotowane z udziałem osób dysfunkcyjnych lub wykluczonych. Nie zabraknie sztuki performance – tym razem w roli głównej nestor polskiego performance Antoni Karwowski.

Bardzo atrakcyjnie, inaczej niż dotychczas, zapowiada się dzień inauguracyjny Kontrapunktu. Przez miasto, ulicą Jagiellońską, przejdzie barwna parada. Nocne kroczące widowisko zatytułowane „Miasto to Teatr” przygotowuje zespół Teatru Brama pod kierunkiem Daniela Jacewicza. Głównym motywem będą maszkarony z elewacji szczecińskich kamienic. 

Pochód rozwiąże się na placu Solidarności, na którym pokazane zostanie plenerowe widowisko poznańskiego Teatru Biuro Podróży „Silence / Cisza w Troi”. W jednej z głównych ról, szczecinianin Łukasz Kowalski. Nowy spektakl Biura Podróży nawiązuje do ich wielkiego przeboju – słynnego „Carmen Funebre”. Dalszą cześć artystycznej nocy będzie można spędzić w teatrach, biorąc udział w Nocy Teatrów lub w Klubie festiwalowym w 13 Muzach.

Na finał widzowie Kontrapunktu zobaczą spektakl stołecznego Teatru Powszechnego „Kuroń. Pasja wg św. Jacka” w reżyserii  Pawła Łysaka. Opowieść o niezapomnianym polityku i działaczu społecznym nie rości sobie jednak praw do przedstawienia jego biografii. Jest raczej próbą zmierzenia się z jego legendą i spuścizną, okazją do postawienia pytań o funkcjonowanie jego ideałów w dzisiejszym życiu i o cenę, jaką zapłacił, walcząc o ich zachowanie.

Przegląd jest finansowany przez Gminę Miasto Szczecin.

Źródło: szczecin.eu