Echo Tablica

Wydarzenia

Echo Szczecina

20.04.2017

Dzieje się w weekend 21-23.04.2017

Dzieje się w weekend 21-23.04.2017
 Echo Newsletter  Nie przegap - zapowiedzi wydarzeń, konkursy, newsy!

Zobacz, co ciekawego będzie działo się w ten weekend w Szczecinie. Pośród nadchodzących wydarzeń każdy znajdzie coś dla siebie!

21.04.2017 godzina 17.00 - Światowy Dzień Głosu
Sala Kominkowa im. Heleny Kurcyusz Dom Kultury 13 Muz.

Koncert Inauguracyjny wystąpią studenci kierunku Wokalistyka Akademii Sztuki w Szczecinie. W programie koncertu znajdą się pieśni kompozytorów polskich w tym m.in. F. Nowowiejskiego, M. Karłowicza czy F. Chopina. Wstęp wolny.

22.04.2017, godzina 10.00 - 23.04.2017, godzina. 23.00, Miasto Ogród – wiosna.
Aleja Kwiatowa

Po raz kolejny zapraszamy wielbicieli zieleni oraz ekologicznego stylu życia na MIASTO OGRÓD w samym centrum Szczecina. Odwiedzający będą mieli okazję zrobić „zielone zakupy”, spróbować ekologicznych potraw i wziąć udział w animacjach edukacyjnych.

Wydarzenie podzielone będzie na dwie strefy:

Green Market - Zielony market zlokalizowany będzie na Alei Kwiatowej w Szczecinie.

Tu sprzedawane będą rośliny, kwiaty cięte i doniczkowe, sprzęt ogrodniczy, nawozy oraz mała architektura ogrodowa.  Tu także odbywać się będą warsztaty i animacje.

Eco Market - Na Placu Żołnierza po raz kolejny powstanie aleja drewnianych domków,

w  których spotkać będzie można wytwórców tradycyjnych, naturalnych i dobrych jakościowo produktów. Eco Market to świetna okazja do zakupu świeżych i ekologicznych produktów.

Data: 22-23 kwietnia Godzina: 10.00 Miejsce: Aleja Kwiatowa i Plac Żołnierza

Więcej na www.kolorowaaleja.pl

22.04.2017, godzina 12.00. OFF KONTRAPUNKT: „(Bez)sens sieciowania – czyli: czy naprawdę jesteśmy sobie potrzebni?”.

Teatr Kana panel dyskusyjny.

W ciągu roku działania Ogólnopolskiej OFFensywy Teatralnej pojawiało się wiele pytań. Czy marzenie o silnym i zjednoczonym ruchu offowym nie jest tylko mrzonką? Czy liderzy teatrów niezależnych potrafią znaleźć w sobie dodatkową energię, by działać na rzecz wspólnych interesów? Do czego potrzebujemy siebie nawzajem? Jakie zagrożenia stoją przed ogólnopolskimi i regionalnymi sieciami teatralnymi? Proponowany panel dyskusyjny nie da nam gotowych odpowiedzi na wszystkie te pytania. Każde spotkanie przedstawicieli teatrów offowych przybliża jednak do obrania właściwych kierunków działania i wypracowania realnych rozwiązań, usprawniających pracę teatrów offowych. Wstęp wolny.

22.04.2017, godzina 14.00. OFF KONTRAPUNKT: „Teatralny znak jakości”, Adam Ziajski.
Akademia Sztuki, spotkanie.

Festiwale teatralne stanowią naturalny krwiobieg życia kulturalnego teatru. Kondycja zespołów i artystów jest w znacznej mierze zależna od kondycji festiwali, w szczególności zespołów offowych. Bardzo często organizatorami festiwali są sami twórcy. Występowanie w obu tych rolach pozwala wierzyć, że interesy obu stron mogą, czy wręcz powinny, być wspólne. Dbałość o charakter festiwali oraz wyznaczanie jasno określonych praktyk postępowania przy ich organizacji wydają się być w takiej sytuacji kluczowe.

TEATRALNY ZNAK JAKOŚCI to zestaw „dobrych praktyk”, mających na celu wspieranie nowego modelu współpracy między organizatorami wydarzeń a zespołami i artystami. TEATRALNY ZNAK JAKOŚCI w gruncie rzeczy jest tylko i aż pretekstem do budowania branżowej platformy. Przyczynkiem do współpracy międzyfestiwalowej i ośrodkowej opartej na tworzeniu klimatu zaufania i odpowiedzialności społecznej artystów i organizatorów wydarzeń. Wstęp wolny.

22.04.2017, godzina. 15.00. OFF KONTRAPUNKT: „Ghost Dance”. Spektakl Teatru Brama.
Teatr Kana.

Taniec ducha był rytuałem będącym wyrazem głębokiego kryzysu cywilizacyjnego Indian w Ameryce Północnej pod koniec XIX wieku, gdy cywilizacja zachodnia zdominowała życie Indian. Zakazany taniec wykonywano w nadziei na Wielką Przemianę, która miała być końcem obecnego świata. W beznadziei czasów tańczono, wierząc, że los się odmieni. Taniec został skutecznie zabroniony, co wiązało się z haniebną eksterminacją ludności i wymarciem kolejnej kolebki cywilizacji. Spektakl jest symbolicznym przywołaniem rytuału w obronie wymierających wartości. Jest to nasz akt nadziei w czasach, gdy kolejny obrót koła historii wydaje się nie do zatrzymania. Od wielu lat rewolucja w umysłach jest strażnicą i manifestem wartości w obronie mniejszości. Wpisujemy się w mniejszość, która swój głos musi podnieść w obronie samych siebie. Spektakl inspirowany jest twórczością własną oraz Allena Ginsberga, Patti Smith, twórczością ludową wymierających cywilizacji i manifestami antykapitalistycznymi.

Cena: 15 zł

22.04.2017, godzina 19.00. BNO w smyczkowej batalii.
TRAFO Trafostacja Sztuki.

W sobotę, 22 kwietnia w koncercie z cyklu Wielcy Koncertmistrzowie, Baltic Neopolis Orchestrze towarzyszył będzie znakomity norweski skrzypek Terje Tønnesen, pierwszy koncertmistrz orkiestry Filharmonii w Oslo. To będzie prawdziwa bitwa – na pięciolinii, na smyczki, na klucze wiolinowe, na nuty i pauzy.

Koncert zacznie się od baroku – i na baroku (ale specyficznie rozumianym) zakończy.

W XVII wieku uwielbiano muzyczne ilustracje zgiełku bitewnego, wojennych fanfar, wystrzałów armatnich, szczęku broni białej, tętentu końskich kopyt, warkotu werbli. Takim utworem jest Battalia Heinricha Ignaza Bibera. Po niej – zupełnie inny pojedynek, wewnętrzny, skupiony na emocjach i związany z życiowymi perypetiami Dmitrija Szostakowicza, toczącego przez większą część życia boje z nieprzychylną władzą totalitarną. Koncert zakończą specyficzne zmagania romantycznego kompozytora z muzyką barokową, na którą postanowił wystylizować swój utwór, czyli Suita z czasów Holberga Edvarda Griega.

Szczecińskiej Baltic Neopolis Orchestrze towarzyszył będzie Terje Tønnesen, pierwszy koncertmistrz orkiestry Filharmonii w Oslo. Tønnesen zadebiutował wieku 17 i zrobił ogromne wrażenie zarówno na widowni, jak i krytykach. Przez następne 5 lat studiował z Maxem Rostalem w Bernie. W 1977 r. był współtwórcą Norwegian Chamber Orchestra, której był też dyrektorem artystycznym. W 1983 r. został pierwszym koncertmistrzem orkiestry Filharmonii w Oslo. Jest także honorowym liderem Camerata Nordica, gdzie grywał z  wieloma legendarnymi muzykami, m.in. wiolonczelistą Mstislavem Rostropovichem.

Dzięki swojej pracy, zarówno solo, jaki i z własną i innymi orkiestrami, a także dzięki nagraniom i nagrodom, jakie zdobył, osiągnął wyjątkową pozycję na scenie norweskiej.

W 2015 r. został kawalerem orderu św. Olafa za swój wkład w muzykę. Terje Tønnesen komponuje także muzykę do przedstawień  teatralnych i chętnie współpracuje z muzykami innych gatunków muzycznych, choć  najlepiej czuje się w repertuarze klasycznym.

Bilety w cenie 40 zł (normalny) i 25 zł (uczniowie, studenci, seniorzy powyżej 60 roku życia) są do nabycia na stronie www.bilety.fm, w TRAFOstacji Sztuki, ul. Św. Ducha 4 w Szczecinie oraz Szczecińskim Inkubatorze Kultury, al. Wojska Polskiego 90, pok. 17.

Wielcy Koncertmistrzowie to cykl koncertów zainaugurowany przez Baltic Neopolis Orchestra we wrześniu 2010 roku w TRAFO Trafostacji Sztuki. Jest to najbardziej prestiżowy cykl artystyczny Orkiestry. Do tej pory Orkiestrze towarzyszyli m.in.: Daniel Stabrawa, Vasko Vassilev, Daniel Rowland, Carmine Lauri, Bartosz Bryła, Jan Stanienda, Tomasz Tomaszewski, Anna Staśkiewicz, czy Marat Bisengaliev. Od 2013 roku gościem każdego koncertu jest wybitny koncertmistrz.

Więcej informacji: www.balticneopolis.pl

Źródło: szczecin.eu