Echo Tablica

Wydarzenia

Echo Szczecina

10.08.2017

Szykujcie nosy, będzie o zapachach

Szykujcie nosy, będzie o zapachach
 Echo Newsletter  Nie przegap - zapowiedzi wydarzeń, konkursy, newsy!

Smak kiszonego ogórka i zapach kwitnących bzów – trwa niezwykłe poznawanie Polski

Projekt „POLSKA – ZNAKI SZCZEGÓLNE” dotarł już do półmetku. Na ostatnim spotkaniu poznawaliśmy polskie smaki, kisząc przy jednym stole ogórki według kołobrzeskiej receptury. Na kolejnym, 12 sierpnia, zagłębimy się w przestrzeń polskich zapachów.

Niecodzienne warsztaty z kiszenia ogórków spotkały się z żywym zaangażowaniem najmłodszych i seniorów. Surowcami do produkcji był ogórek uprawiany na ziemi kołobrzeskiej, chrzan, czosnek, koper. W zależności od czasu trwania fermentacji, uzyskać można ogórki małosolne lub kiszone.  Receptura ta była przekazywana z pokolenia na pokolenie w formie żywego słowa. Jej cechą charakterystyczną jest wykorzystanie do produkcji naturalnej wody solankowej ze źródła w Kołobrzegu. Zawartość mikroelementów w solance sprawia, że przysmak przygotowywany tradycyjnie od pokoleń ma niepowtarzalny smak i aromat.

12 sierpnia (zaczynamy o godz. 14.00, Ogród Różany w Szczecinie) pod warsztat weźmiemy polskie zapachy. To frapujący i fascynujący temat, gdyż mówi się o zjawisku pamięci węchowej. Wrażenia węchowe zapamiętywane są łatwo i trwale, tworząc istotną oprawę emocjonalną ludzkich przeżyć. Zapachy ułatwiają przywoływanie dawnych, pozornie zapomnianych wspomnień, stanowią silne wskazówki pamięciowe. Zmysł powonienia jest źródłem przeżyć i odczuć estetycznych.

Podczas tego spotkania dowiemy się i porozmawiamy o zmyśle powonienia. O tym, jaką rolę pełni w odbiorze wrażeń, emocji związanych z indywidualną pamięcią dotyczącą polskich zapachów - zapachu kwitnących bzów, alei lipowej w trakcie spaceru, upieczonego ciasta w domu, truskawek przygotowywanych na dżemy. Warsztatowo przygotujemy naturalne, aromatyczne słoiki z zapachami do domu.

Kolejne spotkania w ramach projektu „POLSKA – ZNAKI SZCZEGÓLNE” odbędą się w przestrzeniach muzealnych:  POLSKIE PROJEKTY 23 września w Muzeum Transportu i Komunikacji w Szczecinie, a POSKIE KOLORY 4 listopada w Centrum Dialogu Przełomy. Zapraszamy!

Źródło: szczecin.eu