30.03.2019
18:00

Miejsce
Zamek Książąt Pomorskich

Wstęp
30/40zł

Kategoria
Koncert

Pełna kultura

XXII Wiosenne koncerty gitarowe

XXII Wiosenne koncerty gitarowe
 Echo Newsletter  Nie przegap - zapowiedzi wydarzeń, konkursy, newsy!

XXII WIOSENNE KONCERTY GITAROWE
30 marca – 7 kwietnia 2019

Duo Melis - Koncert jubileuszowy
30.03.2019 (sobota), godz. 18.00, Galeria Gotycka (wejście J), bilety: 40 zł normalny, 30 zł ulgowy

Duo Melis:
Susana Prieto (Hiszpania)
Alexis Muzurakis (Grecja)

Hiszpańska gitarzystka Susana Prieto i grecki gitarzysta Alexis Muzurakis od momentu ich debiutu jako Duo Melis, w 1999 roku podczas Międzynarodowego Festiwalu Gitarowego w Volos (Grecja), tworzą jeden z najbardziej liczących się w muzycznym świecie duetów gitarowych. Muzycy występowali na wielu prestiżowych scenach, m.in. w filharmonii w Berlinie, Concertgebouw w Amsterdamie, Sali Czajkowskiego w Moskwie, Megaron w Atenach oraz Merkin Concert Hall w Nowym Jorku. Są wyczekiwanymi artystami i nauczycielami lekcji mistrzowskich podczas międzynarodowych festiwali gitarowych i znaczących cykli koncertowych w Europie, Ameryce i Azji. 

Są laureatami wielu nagród, zarówno indywidualnie jak i zespołowo. W 1999 roku jako duet zajęli pierwsze miejsce podczas Międzynarodowego Konkursu Duetów Gitarowych we Frechen (Niemcy). W następnym roku wygrali prestiżowy Konkurs Duetów Gitarowych w Montelimar (Francja) oraz 21. Międzynarodowy Konkurs Duetów Gitarowych im. Mauro Giulianiego we Włoszech. W 2001 roku otrzymali nagrodę dla najlepszego duetu podczas Konkursu Muzyki Kameralnej w Lipsku (Niemcy) oraz zwyciężyli podczas Międzynarodowego Konkursu Duetów Gitarowych w Paryżu. 

W 2003 roku nagrali swoją pierwszą płytę jako nagrodę miasta Verony za zwycięstwo w Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Geatano Zinettiego (Włochy). W 2005 roku z powodzeniem wystąpili w Yehudi Menuhin Society Live Music Now. W 2013 ukazał się ich kolejny album płytowy, odebrany z wielkim entuzjazmem przez koneserów gitary. 

Duo Melis współpracowało m.in. z Berliner Symphoniker, Filharmonią w Neubrandenburgu, Bayerische Kammerphilharmonie, Orkiestrą Radiową z Bukaresztu oraz Orkiestrą Narodową z Tesalonik, prowadzoną przez Leo Brouwera.

Szeroki repertuar duetu obejmuje dzieła od epoki baroku aż po muzykę Astora Piazzolli, Alberto Ginastery, czy Leo Brouwera, jak również koncerty na dwie gitary Rodrigo, Castelnuovo-Tedesco, Dyensa, Brouwera i Vivaldiego, a także powstały niedawno koncert Marka Pasiecznego dedykowany specjalnie Duo Melis. Na potrzeby badań naukowych muzycy grają także na instrumentach historycznych z XIX wieku. 

Ich ostatnia trasa koncertowa obejmowała występy w Azji na międzynarodowych festiwalach gitarowych w Daejeon (Korea) i Changsha (Chiny), a także recitale w Chengdu, Guiyang, Wenzhou, Shenzhen i Tokio (Japonia). W Ameryce Północnej ostatnio wystąpili ponownie na konwencji Guitar Foundation of America (GFA) w Denver, podczas Cleveland Guitar Weekend oraz koncertowali w Bostonie, Houston, San Francisco, Columbus, Vancouver i Calgary. W Europie są regularnie zapraszani na najważniejsze festiwale gitarowe, koncertowali w Niemczech, Włoszech, Hiszpanii, Holandii, Szwajcarii, Francji, Rumunii, Słowacji, Polsce, Szwecji i w Norwegii. 

W 2019 roku Susana Prieto i Alexis Muzurakis świętują 20. rocznicę powstania Duo Melis i z tej okazji wystąpią w Concertgebouw w Amsterdamie, Megaron (Grecja) oraz zagrają recitale we Francji, Włoszech, Polsce (w tym koncert na Zamku w Szczecinie), Norwegii, Grecji, Rumunii i Szwajcarii. Wrócą także do Azji i Ameryki Północnej, występując na wschodnim wybrzeżu. 

Po ich występie podczas Changsha International Guitar Festival w 2018 roku Gerald Garcia napisał w magazynie „Classical Guitar”: „…wirtuozowski występ dwóch artystów w szczytowej formie. Ich frazowanie było w miejscami pasjonujące i zapierające dech w piersi, kiedy indziej leniwe i płynące...”

Susana i Alexis studiowali w Hiszpanii i Grecji, następnie kontynuowali naukę jako soliści oraz jako duet w Królewskim Konserwatorium w Hadze (Holandia), Felix Mendelssohn Bartholdy Konserwatorium w Lipsku (Niemcy) oraz w Konserwatorium im. Hannsa Eislera w Berlinie. 

Od 2006 roku Susana Prieto i Alexis Muzurakis nauczają w Conservatoire National de Strasbourg we Francji.

ACh Duo
31.03.2019 (niedziela), godz. 18.00, Galeria Gotycka (wejście J), bilety:40 zł normalny, 30 zł ulgowy

ACh Duo:
Noemi Hańczyk (harfa)
Aleksander Pankowski vel Jankowski (gitara)

Współpraca harfistki Noemi Hańczyk i gitarzysty Aleksandra Pankowskiego vel Jankowskiego rozpoczęła się w 2012 roku podczas nauki w Zespole Szkół Muzycznych im. F. Nowowiejskiego w Szczecinie. Od początku zostali docenieni na wielu ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach zdobywając m.in. II miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Duetów z Harfą w Cieszynie - nagroda specjalna w postaci nagrania płyty (2013), II miejsce na XVI Międzynarodowym Festiwalu Gitarowym w Trzęsaczu (2013), III miejsce na V Ogólnopolskim Festiwalu i Konkursie Gitarowym w Kielcach (2013). Do ich ostatnich sukcesów zalicza się I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Suoni d’Arpa w Saluzzo otrzymując nagrodę specjalną – recital w Bolonii (Włochy, 2018) oraz II miejsce na Międzynarodowym Konkursie Harfowym im. „Marcela Tourniera” w Cosenzy (Włochy, 2018).

W ich repertuarze są zarówno kompozycje oryginalnie napisane na duet gitarowo-harfowy przez takich kompozytorów jak Aleksander Tansman czy Maximo Diego Pujol, jak i własne opracowania muzyki Claude'a Debussy'ego czy Philipa Glassa. 
Nietypowe zestawienie instrumentów i mało znany oryginalny repertuar stanowi o unikatowości duetu, który jest jedynym takim aktywnie działającym polskim zespołem.

Duet Pałac / Cardozo
6.04.2019 (sobota), godz. 18.00, Galeria Gotycka (wejście J), bilety: 40 zł normalny, 30 zł ulgowy

Duet Pałac Cardozo:
Julia Pałac (flet)
Fabián Cardozo (gitara)

Flecistka Julia Pałac urodziła się w 1991 roku w Szczecinie. Edukację artystyczną rozpoczęła w szczecińskich szkołach muzycznych w klasach Pawła Majewskiego, Anny Chudzio-Leszczyńskiej i Sylwii Kędzierskiej. Po maturze wyjechała do Niemiec studiować w Mainz u prof. Dejana Gavrica, a nastepnie flet traverso u prof. Karla Kaisera w Akademii Muzycznej we Frankfurcie nad Menem.

Jest laureatką wielu konkursów, między innymi w Szczecinie, Poznaniu, Belgradzie, Elblągu, Wrocławiu. Była stypendystką Prezydenta Miasta Szczecina, Premiera Polski, Deutschlandstipendium, fundacji Yehudi Menuhin Live Music Now.

W latach 2017-2018 była członkiem orkiestry MusicAeterna, prowadzonej przez Teodora Currentzisa, z którą koncertowała na całym świecie w najważniejszych salach koncertowych, takich jak La Scala w Mediolanie, Concertgebouw Amsterdam, Wiener Konzerthaus, Royal Dutch Opera, Elbphilharmonie Hamburg, Great Hall of the Moscow Conservatory. Od wielu lat jest regularnie zapraszana do projektów „I, Culture Orchestra“. 

Pasjonuje się wykonawstwem muzyki dawnej na historycznych instrumentach. Gra na kopiach instrumentów renesansowych, barokowych, klasycznych i romantycznych. Współpracowała z takimi wykonawcami muzyki dawnej jak Ton Koopman, Martin Gester, Wolfgang Katschner, Paweł Osuchowski, Felix Koch. Wraz z zespołem Neumeyer Consort dokonała jako solistka nagrania V Koncertu Brandenburskiego Bacha. 

Latem 2018 była asystentką prof. Christiana Studlera (Hochschule der Künste Bern) podczas kursu Crescendo Hungary, gdzie pracowała ze studentami nad muzyką barokową. Bardzo ważne są dla niej projekty łączące aktywność artystyczną z działalnością na rzecz lokalnych społeczności – w sierpniu 2018 uczestniczyła w festiwalu Music Overcomes Walls na Ukrainie Wschodniej w pobliżu okupowanego przez Rosję terytorium. Chętnie muzykuje z seniorami w domach starości, prowadzi warsztaty teoretyczno-praktyczne o muzyce. Ma również duże doświadczenie w dyrygenturze chóralnej. Obecnie mieszka w Bazylei, gdzie oprócz działalności koncertowej, prowadzi amatorski chór seniorów i uczy się malować w antropozoficznej szkole artystycznej.

Fabián Cardozo urodził się w 1986 roku w San Miguel de Tucumán w Argentynie. Jako ośmiolatek zaczął grać na gitarze pod okiem swego ojca. W wieku 11 lat rozpoczął karierę jako wokalista argentyńskiej muzyki folkowej. Rok później rozpoczął studia gitary klasycznej w Instituto Superior de Música na Uniwersytecie w Tucumán, które zakończył w 2005 roku. W 2006 roku wygrał stypendium argentyńskiego narodowego funduszu sztuk „Fondo Nacional de las Artes”. 
Od 2008 roku mieszka w Szwajcarii. Studia u prof. Pablo Márqueza w Akademii Muzycznej w Bazylei zakończył tytułem magistra w dziedzinie gitary (w 2010 roku) oraz pedagogiki muzycznej (w 2012). 

Fabián Cardozo występował jako solista, z zespołami kameralnymi i orkiestrami w Argentynie, Boliwii, Chile, Meksyku, Hiszpanii, Włoszech, Niemczech, Francji i Szwajcarii. Jest laureatem 10. nagród w międzynarodowych konkursach. Ostatnią z nich było III miejsce na IV Międzynarodowym Konkursie Gitarowych Maurizio Biasini w Paryżu w 2018 roku. 

Prowadzi działalność pedagogiczną ucząc w szkołach muzycznych w Bazylei i w Riehen oraz udzielając lekcji mistrzowskich w zakresie gry solowej na gitarze, muzyki kameralnej i argentyńskiej muzyki ludowej.

Marcin Dylla - Koncert finałowy
7.04.2019 (niedziela), godz. 18.00, Galeria Gotycka (wejście J), bilety: 40 zł normalny, 30 zł ulgowy

Marcin Dylla (gitara)

Marcin Dylla zaliczany jest przez wielu krytyków muzycznych i melomanów do grona najwybitniejszych gitarzystów klasycznych. Swoją pozycję zawdzięcza m.in. niespotykanej liczbie nagród na konkursach muzycznych. W latach 1996-2007 dziewiętnastokrotnie zdobył pierwsze miejsce na najbardziej prestiżowych międzynarodowych konkursach gitarowych w Europie i USA. 
Wielokrotnie honorowany nagrodami publiczności oraz orkiestr, z którymi występował. W 2002 roku na 7. Międzynarodowym Konwencie Gitarowym w Alessandrii Marcin Dylla otrzymał nagrodę krytyków muzycznych „złotą gitarę“ dla najlepiej zapowiadającego się młodego gitarzysty.
Płyta CD nagrana dla wytwórni Naxos znalazła się w dziesiątce najlepiej sprzedających się albumów tej firmy w roku 2008. Płyta DVD „Wawel o zmierzchu” została nominowana do nagrody Fryderyki w roku 2010.
Renomę Marcina Dylli w artystycznym życiu Europy ugruntowuje udział w wielu festiwalach muzycznych, prowadzenie lekcji mistrzowskich, współpraca z wybitnymi muzykami i orkiestrami oraz liczne recitale w prestiżowych salach koncertowych świata, takich jak: Konzerthaus - Wiedeń, Musikverein - Wiedeń, Auditorio Nacional - Madryt, Concertgebouw – Amsterdam, Filharmonia – St. Petersburg, Tschaykovsky Hall – Moskwa, National Concert Hall – Taipei, Kleinhans Music Hall – Buffalo N.Y, Carnegie Hall – Nowy Jork.
Zdobycie pierwszej nagrody na konkursie gitarowym GFA w Los Angeles, uważanym za najbardziej prestiżowy na świecie, zaowocowało trasą koncertową w ponad 60. miastach USA, Kanady i Meksyku.
Po jego recitalu w Waszyngtonie, The Washington Post napisał: „Jeśli ktokolwiek miałby wątpliwości, że Marcin Dylla należy do najbardziej utalentowanych gitarzystów naszej planety, to tego wieczoru zostały one rozwiane całkowicie”.

Marcin Dylla urodził się 6 czerwca 1976r. w Chorzowie. Naukę gry na gitarze rozpoczął w wieku 8 lat w Państwowej Szkole Muzycznej w Rudzie Śląskiej. W latach 1995-2000 studiował na Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie gitary Wandy Palacz.
Edukację muzyczną kontynuował na zagranicznych uczelniach: Akademii Muzycznej w Bazylei pod kierunkiem Prof. Oscara Ghiglii, Akademii Muzycznej we Freiburgu pod kierunkiem Prof. Sonji Prunnbauer oraz w Konservatorium Muzycznym w Maastricht pod kierunkiem Prof. Carlo Marchione.
W 2016 roku pełnił zaszczytną funkcję profesora gościnnego na Uniwersytecie w San Francisco. Obecnie wykłada na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach oraz na Uniwersytecie w Münster.

Marcin Dylla zdobył następujące nagrody:

1996 – I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Gitarowym im. Edmunda Jurkowskiego w Tychach (Polska)
1997 – I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Gitarowym w Tredrez-Locquemeau (Francja)
1998 – I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Gitarowym „Karl Scheit“ w Wiedniu
1999 – I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Gitarowym w Liechtensteinie
2000 – I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Gitarowym w Alcoy (Hiszpania)
2000 – I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Gitarowym w Gargnano (Włochy)
2001 – I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Gitarowym „Forum Gitarre“ w Wiedniu
2001 – I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Gitarowym w Sernancelhe (Portugalia)
2001 – I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Gitarowym „Michele Pittaluga“ w Alessandrii (Włochy)
2002 – I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Gitarowym „Joaquin Rodrigo“ w Madrycie
2000 – I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Gitarowym „Julián Arcas“ w Almerii (Hiszpania)
2002 – I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Gitarowym na Krecie
2002 – I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Gitarowym H.R.H. Princess Cristina w Madrycie
2003 – I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Gitarowym w Markneukirchen (Niemcy)
2003 – I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Gitarowym „Rene Bartoli“ w Aix en Provence (Francja)
2004 – I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Gitarowym „JoAnn Falletta“ w Buffalo, Nowy York (USA)
2004 – I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Gitarowym „Printemps de la Guitare“ w Charleroi (Belgia)
2006 – I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Gitarowym w Aranda de Duero (Hiszpania)
2007 – I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Gitarowym „Guitar Foundation of America“ w Los Angeles (USA)

Zamek Książąt Pomorskich

Zamek Książąt Pomorskich

ul. Korsarzy 34, 70-540 Szczecin

91 489 16 30
cikit@zamek.szczecin.pl
www.zamek.szczecin.pl