15.03.2019
19:00


Pełna kultura

Staatskapelle Weimar | Karabits

 Echo Newsletter  Nie przegap - zapowiedzi wydarzeń, konkursy, newsy!

DECISO 
Staatskapelle Weimar | Karabits

Koncert symfoniczny

Artyści:
Staatskapelle Weimar
Ragnhild Hemsing - skrzypce
Kirill Karabits - dyrygent

Program: 
Ferenc Liszt - Tasso, Lamento e trionfo - poemat symfoniczny
Max Bruch - Koncert skrzypcowy nr 1 g-moll op. 26
Richard Strauss - Poemat symfoniczny „Ucieszne figle Dyla Sowizdrzała” op. 28
Richard Strauss - Śmierć i wyzwolenie op. 24

Staatskapelle Weimar, założona w 1491 roku, jest nie tylko najstarszą orkiestrą w Niemczech, ale także jedną z najbardziej znanych na świecie. Jej historia jest ściśle związana z wielkimi nazwiskami kompozytorów jak: Jan Sebastian Bach, Franz Liszt czy Richard Strauss. Pod egidą księżnej Anny Amalii dworska orkiestra weimarska stała się najważniejszą instytucją muzyczną "klasycznego Weimaru" po 1756 roku i częścią nowo powstałego Hoftheater Weimar w 1791 roku. Weimar Hofkapelle był pierwszym, który wykonał wiele współczesnych dzieł orkiestrowych, takich jak "Symfonia Fausta" Liszta czy jego poematy symfoniczne.
Pozytywny postęp orkiestry, przemianowanej na "Weimarische Staatskapelle" w 1919 r., zakończył się nagle, gdy narodowi socjaliści przejęli władzę w 1933 r. Po katastrofalnych wydarzeniach II wojny światowej dyrygent Hermann Abendroth ponownie wytyczył drogę orkiestry. Powrócono do nazwy Staatskapelle Weimar. Od lat 80. XX wieku dyrygenci Peter Gülke, Oleg Caetani i Hans-Peter Frank oraz obecny dyrygent honorowy George Alexander Albrecht, który kierował orkiestrą od 1996 do 2002 roku, pozostawiły trwały ślad. Aktualnie rolę dyrektora generalnego i pierwszego dyrygenta pełni Kirill Karabits
Ragnhild Hemsing wyróżnia się wśród wschodzących gwiazd w Norwegii jako niezwykle twórcza artystka. Jej unikatowe wychowanie, głęboko zanurzone w bogatej norweskiej tradycji muzyki ludowej, pozwala jej być jednym z pierwszych artystów, którzy z powodzeniem łączą szybko rozpoznawalne cechy norweskiego folku i klasyki w młody, świeży i całkowicie współczesny sposób. Na scenie zadebiutowała w wieku zaledwie 14 lat koncertem Mendelssohna z Filharmonią Bergen i Orkiestrą Symfoniczną w Trondheim. Od tego czasu występowała ze wszystkimi głównymi orkiestrami norweskimi oraz na wszystkich najważniejszych festiwalach w Norwegii. Koncertuje na całym świecie. Gra na skrzypcach Francesco Ruggeri (Cremona, 1694), wypożyczonych z Fundacji Dextra Musica.

Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie

Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie

Małopolska 48, 70-515 Szczecin

91 430 95 10, 539 94 94 54 - kasa
sekretariat@filharmonia.szczecin.pl
www.filharmonia.szczecin.pl