12.03.2019
17:30

Miejsce
Zamek Książąt Pomorskich

Wstęp
8zł

Kategoria
Spotkanie

Pełna kultura

Zamkowe Spotkania z Psychologią i Sztuką

Zamkowe Spotkania z Psychologią i Sztuką
 Echo Newsletter  Nie przegap - zapowiedzi wydarzeń, konkursy, newsy!

Zamkowe Spotkania z Psychologią i Sztuką
Hol Wschodni (wejście A, parter), bilety 8 zł

Temat spotkania: Psychologia zbrodni 

Dr n.med. Jerzy Pobocha, specjalista psychiatra, prezes Polskiego Towarzystwa  Psychiatrii Sądowej, biegły sądowy opiniujący poczytalność vs niepoczytalność sprawców, będzie gościem Michała J. Kaweckiego, psychologa terapeuty, twórcy i gospodarza Zamkowych Spotkań z Psychologią i Sztuką. 

Temat zbrodni zawsze wzbudzać będzie zainteresowanie z racji rozmiaru ludzkich tragedii z nią związanych. Także z racji pytań o jej mechanizmy, inspiracje, okoliczności i szanse zapobiegania. W obiegowej opinii istnieją ludzie z gruntu źli, pozbawieni uczuciowości wyższej i nie odczuwający poczucia winy. Genetyka ma ograniczony wpływ. Czy więc istotne są uwarunkowania społeczne: wpływ rodziny, szkoły, Kościoła, internetu, mediów, stylu rządzenia państwem, stresów dnia codziennego? Nawet po uwzględnieniu całego kontekstu społecznego nie będziemy jednak w stanie zrozumieć źródeł i przyczyn zbrodni, jeśli pominiemy subiektywny świat przeżyć człowieka, jego historię i stan psychiczny. 

Michał J. Kawecki: – Droga do zbrodni wiedzie przez kumulowanie w sobie lęku i nienawiści, rozbudzanie nieufności i podejrzliwości, przekształcanie myślenia racjonalnego w urojeniowe, wzmaganie chęci zemsty i odwetu, niszczenie w sobie resztek ludzkich odczuć w imię źle pojętej dumy i honoru, dawanie sobie prawa do samowolnego wymierzania sprawiedliwości i wreszcie usprawiedliwianie własnych czynów wzniosłą misją „obrońcy dobra”.

Oprawa muzyczna Oleg Wolański (akordeon). 

Prowadzenie: Michał J. Kawecki  - twórca i gospodarz spotkań.

Zamek Książąt Pomorskich

Zamek Książąt Pomorskich

ul. Korsarzy 34, 70-540 Szczecin

91 489 16 30
cikit@zamek.szczecin.pl
www.zamek.szczecin.pl