27.04.2019
16:00

Miejsce
13muz

Wstęp
wolny

Kategoria
Wydarzenia

Pełna kultura

Rozmowa przy stole milczenia

Rozmowa przy stole milczenia
 Echo Newsletter  Nie przegap - zapowiedzi wydarzeń, konkursy, newsy!

„Rozmowa przy stole milczenia”. Constantin Brancusi - życie i twórczość w kontekście kultury rumuńskiej

19 lutego 2019 przypadała 143 rocznica urodzin artysty. W ubiegłym roku Liceum Plastyczne im. Constantina Brancusiego w Szczecinie obchodziło 70 lecie swojej działalności. W związku z tym Marek Brzeziński wraz z teatrem Teatr na Raz przygotował program, który nawiązuje do tego wydarzenia i przybliża sylwetkę artysty na tle kultury rumuńskiej.

W programie spotkania:
1. „Constantin Brancusi - życie i twórczość w kontekście kultury rumuńskiej” - wykład Rafała Szwedowicza, historyka sztuki, nauczyciela w szczecińskim Liceum Plastycznym.
Treścią wykładu będzie sylwetka artysty, przywołana w odniesieniu do jego spuścizny artystycznej i intelektualnej, wydobywającej wyjątkowość jego rzeźb w kluczu tradycji rumuńskiej filozofii i obyczajowości. Autor wykładu odnosi się do świadectw zawartych w książce „Rozmowa przy stole milczenia” Romulusa Rusana. Fragmenty świadectw z książki przeczytają aktorzy szczecińskich teatrów amatorskich związanych z Domem Kultury „13 Muz”.

2. Projekcja filmu dokumentalnego „W poszukiwaniu utraconego ojca”
(„A la recherche du père perdu”, reż. Ionuţ Teianu, Rumunia 2016). John urodził się w 1934 roku. Jego matka nadała mu trzy imiona: John, Constantin i Brâncuși. Powiedziała synowi, że jego ojcem jest Constantin Brâncuși, słynny rzeźbiarz, ale nie powinien nikomu o tym mówić. John zachował to w tajemnicy do swojej starości. W wieku 78 lat postanowił rozpocząć trudne poszukiwania utraconego ojca. 

3. Część artystyczna.
Aktorzy Teatru Eliksir z Gryfińskiego Domu Kultury oraz Teatru Janusza z DK „13 Muz” pod kierunkiem Janusza Janiszewskiego przedstawią sceniczny program poetycko-literacki na podstawie wybranych wierszy oraz fragmentów twórczości wybitnych poetów i pisarzy rumuńskich. W programie znajdą się między innymi utwory takich poetów jak: Mihai Eminescu (1850-1889) - późnoromantyczny poeta, powszechnie uważany za najbardziej wpływowego rumuńskiego poetę oraz poeci współcześni: M. Banuş, N. Cassian, N. Labiş, N. Stǎnescu, M. Sorescu, A. Blandiana, Ş.A. Doinaş czy M. Dinescu. Wykorzystane zostaną także fragmenty utworów i refleksji takich intelektualistów rumuńskich jak: Mircea Eliade (1907-1986) - badacz i profesor historii religii, orientalista i powieściopisarz, Emil Cioran (1911-1995) - filozof, przez większość życia związany z Francją. Wielokrotnie nominowany do literackiej Nagrody Nobla. Przedstawiciel pokolenia wybitnych rumuńskich intelektualistów, do którego należeli m.in. Mircea Eliade, Eugene Ionesco, Constatntin Noica tym także i Constatntin Brancusi czy Eugène Ionesco (1909-1994), awangardowy dramaturg, także związany z Francją - współtwórca teatru absurdu.

O bohaterze spotkania: Constantin Brâncuși urodził się 19 lutego 1876 r. w Hobita. Był rumuńskim rzeźbiarzem działającym we Francji. Swoją twórczością zapoczątkował nurt organiczny w rzeźbie abstrakcyjnej, wpływając w znacznym stopniu na rozwój sztuk plastycznych. 
W 1952 roku otrzymał francuskie obywatelstwo. Zmarł w Paryżu w marcu 1957 roku. Swoją pracownię zapisał Francji. Jego imię nosi Liceum Plastyczne w Szczecinie.

13muz

13muz

pl. Żołnierza Polskiego 2, 70-551 Szczecin

91 43 47 173, 502 383 070
j.janiszewski@13muz.eu
www.13muz.eu