14.05.2019
20:00

Miejsce
Kino Pionier 1907

Kategoria
Festiwal

Pełna kultura

XIII Węgierska Wiosna Filmowa

XIII Węgierska Wiosna Filmowa
 Echo Newsletter  Nie przegap - zapowiedzi wydarzeń, konkursy, newsy!

XIII Węgierska Wiosna Filmowa

Centrum Węgierskie w Krakowie zaprasza na trzynastą już odsłonę Węgierskiej Wiosny Filmowej  będącej coroczną prezentacją najnowszych filmów fabularnych i krótkometrażowych nagrodzonych na węgierskich oraz międzynarodowych festiwalach filmowych. Przegląd organizowany jest przez Centrum Węgierskie od 2001 roku. To największa i najstarsza tego typu impreza w Polsce, a zarazem jedyny taki festiwal w Europie, w ramach którego co roku widzowie w 8-10 miastach mają okazję obejrzeć najnowsze produkcje węgierskiej kinematografii.

W tym roku Węgierska Wiosna Filmowa potrwa od 12 maja do 23 czerwca i odwiedzi dziesięć miast: Szczecin, Kraków, Toruń, Warszawę, Nowy Sącz, Katowice, Wrocław, Lublin, Łódź i Poznań.

Gośćmi festiwalu będą twórcy filmu Zorza polarna – światowej sławy reżyserka Márta Mészáros oraz scenarzystka Éva Pataki, a także gwiazda węgierskiego kina, Krisztián Kolovratnik, odtwórca głównej roli we wciągającym kryminale Budapeszt noir (reż. Éva Gárdos).

Polscy widzowie będą mogli obejrzeć w sumie pięć długometrażowych (w Krakowie sześć!) i pięć krótkometrażowych węgierskich produkcji, które w ciągu ubiegłych dwóch lat zdobyły uznanie światowej publiczności. Jako pierwszy zobaczymy nagrodzony na międzynarodowych festiwalach filmowych w Chicago i Transylwanii film Márty Mészáros Zorza Polarna, którego bohaterka odkrywa sięgające powojennych czasów sekrety rodzinne. Nagrodzony za najlepszą muzykę do filmu zagranicznego (Los Angeles Hollywood Music in Media Awards) Budapeszt noir (reż. Éva Gárdos) to kryminał, którego akcja rozgrywa się w latach 30. XX wieku. Główny bohater prowadzący na własną rękę śledztwo w sprawie zabójstwa młodej kobiety coraz bardziej zagłębia się w świat prostytucji, pornografii i podejrzanych układów politycznych. Przerażający obraz przemocy i nienawiści na tle rasowym ukazuje film Árpáda Bogdána Genesis – zdobywca Nagrody Głównej na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Sofii i Walencji. W filmie dokumentalnym Projekt Babcia (reż. Bálint Révész) trzech wnuków i trzy babcie wyruszają w podróż pełną trudnych, odważnych pytań i nieoczekiwanych odpowiedzi. Osadzona w czasach zimnej wojny czarna komedia Balázsa Lengyela Lajko – Cygan w kosmosie opowiada historię pilota zajmującego się na co dzień opryskiwaniem roślin, który całe życie marzy o podróży kosmicznej. W programie festiwalu znalazł się również zdobywca nagrody za Najlepszy Scenariusz w Sewilli,  pełen akcji i humoru film animowany Milorada Krstića Ruben Brandt, kolekcjoner, którego pokaz specjalny odbędzie się w krakowskim Kinie Pod Baranami.

Przegląd węgierskiej kinematografii jak co roku obejmie również wielokrotnie nagradzane filmy krótkometrażowe. Te niezwykle różnorodne produkcje młodych węgierskich reżyserów w tym roku wyjątkowo zostały przetłumaczone przez studentów hungarystyk pod opieką profesjonalnego tłumacza.
Festiwal objęty jest honorowym patronatem Ambasador Węgier, dr Orsolyi Zsuzsanny Kovács oraz Konsul Generalnej Węgier w Krakowie, dr Adrienne Körmendy.

Przegląd filmu węgierskiego realizowany jest dzięki dofinansowaniu Węgierskiego Narodowego Funduszu Filmowego oraz Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej Im. Wacława Felczaka.
Szczegółowy program na www.hungary.art.pl

SZCZECIN | KINO PIONIER | 12-16 MAJA
PROGRAM:


niedziela, 12 maja, 20.00
ZORZA POLARNA | AURORA BOREALIS: ÉSZAKI FÉNY
reż. Márta Mészáros (104’)
CZTERDZIEŚCI LAT | NEGYVEN ÉV
reż. Anna Gyimesi (16')

poniedziałek, 13 maja, 20.00
BUDAPESZT NOIR | BUDAPEST NOIR
reż. Éva Gárdos (95')
WRONIE ZIELE | VARJÚHÁJ
reż. Pici Pápai (19')

wtorek, 14 maja, 20.00
GENESIS | GENEZIS
reż. Árpád Bogdán (120')
JESZCZE NIE | MÉG NEM
reż. Timea Laura Varga (11')

środa, 15 maja, 20.00
LAJKÓ – CYGAN W KOSMOSIE | LAJKÓ: CIGÁNY AZ ŰRBEN
reż. Balázs Lengyel (90’)
TAKE ME PLEASE
reż. Olivér Hegyi (14')

czwartek, 16 maja, 20.00
PROJEKT BABCIA | NAGYI PROJEKT
reż. Bálint Révész (90’)
WELCOME
reż. Balázs Dudás (30')

Kino Pionier 1907

Kino Pionier 1907

Al. Wojska Polskiego 2, 70-470 Szczecin

91 434 77 02
info@kino-pionier.com.pl
http://www.kino-pionier.com.pl/