21.06.2019
15:30


Pełna kultura

Święto Muzyki

Święto Muzyki
 Echo Newsletter  Nie przegap - zapowiedzi wydarzeń, konkursy, newsy!

Trzy odsłony Święta Muzyki

W tym roku podczas Święta Muzyki 21 czerwca dźwiękowe doznania będą czekać na melomanów zarówno w samej Filharmonii, jak i w różnych częściach miasta. Tak jak w rok temu ulicami naszego miasta przejedzie platforma z muzyką na żywo, będzie też można wysłuchać koncertu w złotej sali Filharmonii lub... odbyć muzyczny spacer po zielonym skwerze znajdującym się pomiędzy Filharmonią a Cerkwią św. Mikołaja.

Święto Muzyki powstało z inicjatywy francuskiego kompozytora polskiego pochodzenia Marcela Landowskiego. Impreza miała swoją premierę w Paryżu 21 czerwca 1982 roku. Podczas inauguracji Jack Lang, ówczesny minister kultury, zaprosił wszystkich Francuzów do wyjścia z muzyką w przestrzeń publiczną.

Popularność święta we Francji sprawiła, że zaczęły obchodzić je także inne kraje. Każdego roku instytucje muzyczne - Filharmonie, Opery, szkoły muzyczne, ośrodki kultury, organizacje pozarządowe, kawiarnie, jak również prywatne osoby na całym świecie, organizują w czerwcu ogólnodostępne koncerty. Na przestrzeni kolejnych lat w Święto Muzyki muzyka zagrała w salach parlamentów, na stoku Mont Blanc, czy na barkach płynących rzekami lub platformach ciągniętych przez czołgi. Obecnie obchodzone jest ono na całym świecie, a muzycy niejednokrotnie łączą swoje siły także międzynarodowo. Siłą Święta Muzyki jest to, że nie ma ono jednego epicentrum, powstaje w wielu miejscach, często też spontanicznie, i porywa wszystkich ze sobą.

Filharmonia w Szczecinie już kolejny raz włącza się w obchody Święta Muzyki i, jak w ubiegłych latach, zaprasza mieszkańców miasta do wspólnego świętowania. Chcemy, by muzyki można było doświadczyć w wielu miejscach i na wiele sposobów, dlatego przygotowaliśmy aż trzy muzyczne odsłony tego wyjątkowego dnia.

15:30
Muzyczna paka - happening

Happening
Przejazd muzycznej platformy ulicami Szczecina

21 czerwca Szczecinem ponownie zawładnie muzyka! Ulicami Szczecina od godz. 15:30 do 17:30 przejedzie imponująca platforma z muzyką na żywo! Ten niespotykany dźwiękowy korowód ruszy spod Filharmonii i będzie grał, aż dotrze z powrotem do muzycznego centrum miasta.

W tym dniu muzyka dotrze do wielu miejskich zakątków. Ulicami miasta przejedzie platforma muzyczna, z której popłyną w świat energiczne dźwięki muzyki na żywo. Zadbają o to zwariowani muzycy oraz przygotowany repertuar z płyty Filharmonii pt.: „I żyli długo i w Szczecinie”. Objazdowy koncert rozpocznie się pod Filharmonią i prowadzony będzie śladami nazw ulic związanych z muzykami. Barwna platforma przejedzie przez zielone Pogodno, nadrzeczne bulwary, Śródmieście i Centrum. Każdy przystanek to jeden przebój z płyty „I żyli długo i w Szczecinie”. Tego dnia przestrzeń publiczną wypełnią energiczne dźwięki i nostalgiczne teksty z Szczecinem w roli głównej. Nie może Was zabraknąć!

16:00
Park Symfonia | Wojtek Blecharz
Koncert plenerowy
Skwer przy Cerkwi św. Mikołaja (wejście od ul. Starzyńskiego)

Muzycy Orkiestry Symfonicznej Filharmonii w Szczecinie

W tym roku zachęcamy, by Święto Muzyki spędzić doświadczając jej w powiązaniu z przestrzenią. Do współpracy zaprosiliśmy kompozytora Wojtka Blecharza. Powstała w efekcie tej kooperacji „Symfonia nr 1” jest – jak mówi sam twórca – muzyczną sytuacją-instalacją, której uczestnicy otwierają się na nowe drogi doświadczania dźwięku, zwykle niespotykane na tradycyjnym koncercie. Przez dźwięk będziemy mogli „przechodzić” ciałem, kłaść się na ziemi, żeby go posłuchać, czy siadać między muzykami.
Sam koncert będzie miał formę wędrówki za dźwiękiem, która rozpocznie się w na co dzień niedostępnej dla mieszkańców przestrzeni, czyli na znajdującym się pomiędzy Filharmonią a Cerkwią św. Mikołaja zielonym skwerze. Wędrówka przez kolejne punkty to odkrywanie kolejnych dźwięków – tych wydawanych przez przyrodę i tych przyrodą inspirowanych. Finał symfonii rozbrzmi już we wnętrzu Filharmonii. Natura ostatecznie połączy się z kulturą. Prawykonanie „Symfonii nr 1” w wykonaniu muzyków Orkiestry Symfonicznej Filharmonii w Szczecinie odbędzie się już 21 czerwca. Początek koncertu o godz. 16.00, wejście bramą od ulicy Starzyńskiego. Wstęp wolny.
Utwór Wojtka Blecharza „Symfonia nr 1" został zamówiony przez Filharmonię i dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kolekcje" priorytet „Zamówienie kompozytorskie", realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

19:00
Dina Yoffe | Mikhail Vaiman | Camerata Stargard

Koncert symfoniczny (sinfonietta)
Sala symfoniczna

Orkiestra Camerata Stargard
Dina Yoffe - fortepian
Mikhail Vaiman - skrzypce
Norbert Twórczyńśki - dyrygent

Ponad rok działalności Orkiestry Camerata Stargard udowodnił, iż pomysł powstania zespołu muzycznego pod auspicjami Miasta Stargard był trafiony. Trzon Orkiestry stanowią młodzi muzycy ze stargardzkich szkół muzycznych, wsparci kadrą nauczycieli i muzykami orkiestry Filharmonii w Szczecinie.
W programie koncertu inaugurującego działalność Orkiestry prezydent Rafał Zając napisał: „Powstanie stargardzkiej orkiestry to nie tyle kwestia lokalnych ambicji, lecz dążenie Miasta do kompletności, do osiągnięcia zrównoważonego rozwoju. Rozwój ten opiera się zarówno na dynamicznej gospodarce, jak i na zaspokajaniu potrzeb i gustów mieszkańców, poprzez stworzenie bogatej oferty społeczno-kulturalnej. W tym dążeniu Miasta do kompletności, nie można gubić potencjału ludzi aktywnych w poszczególnych sferach, a szczególnie w przestrzeni kulturalnej, która z natury jest nacechowana wrażliwością, ma silne podłoże emocjonalne, ale też niejednokrotnie jest efemeryczna, ulotna, chwilowa. Tych młodych ludzi, z twórczym potencjałem, z twórczą pasją, z ponad przeciętnymi umiejętnościami należy za wszelką cenę zatrzymać w Stargardzie. To kolejny ważny impuls do utworzenia naszej orkiestry. To właśnie dla nich powstała orkiestra - dla utalentowanych młodych ludzi oraz dojrzałych doświadczonych muzyków Państwowej Szkoły Muzycznej w Stargardzie”.
Orkiestra zagrała dotąd kilkanaście koncertów, w tym gościnnie w Kołobrzegu. Przede wszystkim gra w składzie kameralnym, zapraszając do współpracy tak wybitnych solistów, jak Jan Stanienda (skrzypce), Jan Jakub Bokun (klarnet), Jakub Kościuszko (gitara). Jej koncerty cieszą się dużym uznaniem stargardzkiej publiczności, zapewniając nowe doznania i emocje.

Bilety w cenie 10/20 zł w sprzedaży od 16 maja w kasie Filharmonii oraz na filharmonia.szczecin.pl.

Święto Muzyki
Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie

Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie

Małopolska 48, 70-515 Szczecin

91 430 95 10, 539 94 94 54 - kasa
sekretariat@filharmonia.szczecin.pl
www.filharmonia.szczecin.pl