14.06.2019
10:00

Miejsce
Wały Chrobrego

Wstęp
wolny

Kategoria
Wydarzenia

Pełna kultura

Dni Morza_Sail Szczecin 2019

Dni Morza_Sail Szczecin 2019
 Echo Newsletter  Nie przegap - zapowiedzi wydarzeń, konkursy, newsy!

Dni Morza_Sail Szczecin 2019
Żeglarskie święto Szczecina

Szczecińskie Dni Morza to od wielu lat największa impreza plenerowa o charakterze morskim w Polsce. Organizowana od roku 1947, przyciąga rzesze mieszkańców i turystów. Do Szczecina przypływa blisko 40 jednostek z całego świata, w tym 5-6 największych - klasy A, a imprezę każdorazowo odwiedza ok. 150 tys. osób.

Dni Morza to moc atrakcji dla mieszkańców Szczecina i gości przyjezdnych, niezależnie od wieku. Wszyscy czekają na koncerty na scenie głównej na Wałach Chrobrego oraz szantowo-folkowej na Łasztowni, ale wydarzeń od 14 do 16 czerwca będzie znacznie więcej.

3 dni imprezy
150 000 odwiedzających
3 koncerty na scenie głównej
40 żaglowców z całego świata
1 000 żeglarzy 

Wyspa Grodzka znów stanie się strefą sportu z propozycjami dla wszystkich, którzy lubią aktywny tryb życia. Na Łasztowni powstanie Strefa Dziecięca z animacjami  dla najmłodszych i miejsce dla smakoszy, których zachęcamy do odwiedzenia strefy food trucków. Po obu stronach Odry nie zabraknie wesołych miasteczek i tawern piwnych. Na Wałach Chrobrego powstanie Jarmark pod Żaglami – będą stoiska z rękodziełami, kuchnią i produktami regionalnymi, a także punkty gastronomiczne i handlowe. Podczas Dni Morza, jak co roku, niebo rozbłyśnie tysiącami barw podczas pokazu sztucznych ogni.

Wydarzenie realizuje Miasto Szczecin wraz z Żeglugą Szczecińską, Szczecińską Agencją Artystyczną i Centrum Żeglarskim. Aktualne informacje znajdują się na stronie dnimorza.szczecin.eu 

Zlot Old Timerów
Jedną z atrakcji Dni Morza_Sail Szczecin, obok pięknych żaglowców cumujących przy Wałach Chrobrego, koncertów szantowo-folkowych, jarmarków i występów gwiazd, są piękne i zabytkowe oldtimery. Oldtimery to jednostki zbudowane przed 1950 rokiem, o tradycyjnym ożaglowaniu oraz motorowe - oryginalne lub zbudowane na elementach dawnej jednostki, w przeszłości używane do pracy. Miały one różne przeznaczenie – były barkami, kutrami, rybackimi łodziami, holownikami, stateczkami handlowymi, ratowniczymi czy lodołamaczami. Obecnie służą jedynie rekreacji i cieszą oko. Większość z nich to drewniane jednostki z duszą, w których kryją się niezwykłe historie. Jakie? Tego dowiedzą się mieszkańcy naszego miasta i turyści podczas Dni Morza. Sam pomysł zlotu oldtimerów, powstał przy okazji tradycyjnych szczecińskich Dni Morza. Głównym celem organizatorów, było wzbogacenie wydarzenia o piękne, stare i interesujące jednostki. Początkowo, w zlocie brały udział jedynie polskie żaglowce, jednak z biegiem czasu sytuacja uległa zmianie. Od kilku lat, specjalnie z tej okazji, do Szczecina przypływają oldtimery z całej Europy, których właściciele doceniają wyjątkowy klimat, który panuje podczas zlotów w stolicy Pomorza Zachodniego.

Scena główna
Scena główna znajdzie się na ulicy Jana z Kolna, tuż przy Wałach Chrobrego. W tym roku po raz kolejny w otoczeniu pięknych żaglowców i Old Tomerów będziemy mogli spędzić czas na świeżym powietrzy i posłuchać muzyki na żywo.

Strefa Dziecięca
Strefa Dziecięca podobnie jak rok temu stanie na Łasztowni. Wśród atrakcji dla najmłodszych znajdą się m.in. animacje, konkursy, zabawy i mnóstwo innych niespodzianek. Strefa dziecięca to moc atrakcji przez cały weekend.

Strefa Sportu
Mnóstwem aktywnych atrakcji charakteryzuje się strefa sportu, która powstanie na terenie Miejskiej Strefy Letniej na Wyspie Grodzkiej. Celem jest udowodnienie, że sport to nie tylko zdrowie, ale przede wszystkim świetna zabawa!

Scena na Łasztowni
Koncerty na scenie głównej to nie jedyne artystyczne wydarzenia towarzyszące Dniom Morza. Na Łasztowni znajdzie się scena szantowo-folkowa.

Wesołe Miasteczka
W tym roku powstaną dwa wesołe miasteczka z Czech i Niemiec. Zlokalizowane zostaną po obu stronach Odry: jedno w okolicy Trasy Zamkowej, drugie na Łasztowni. Wśród atrakcji znajdą się karuzele, rollercostery.

Strefa food trucków
Festiwalu Smaków Food trucków już na stałe wpisał się w program Dni Morza. Festiwal Smaków Food Trucków to ogólnopolskie wydarzenie kulinarne, jeden z największych zlotów food truckowych w Polsce. Ideą festiwalu jest promowanie street foodu oraz jedzenia w duchu „slow”. W wydarzeniu udział biorą food trucki z całej Polski, które dobierane są pod kątem jakości oferowanych dań oraz różnorodności menu. Podczas Dni Morza_Sail Szczecin 2019 możemy spodziewać się ponad 30 różnorodnych restauracji na kółkach. Strefa food trucków zlokalizowana zostanie na Łasztowni.

Poznańska Pyra
Czegoś takiego w Szczecinie jeszcze nie było! Prosto z Poznania na Dni Morza przyjedzie Poznańska Pyra. Na powierzchni ponad 200 m kw. będą królowały dania z ziemniaków. Będziemy mogli posmakować dań kuchni wielkopolskiej. Strefa Pyry zadowoli nie tylko fanów ziemniaków, ale także typowych smakoszy tradycyjnych jarmarkowych smakołyków.

Jarmark pod Żaglami
Jarmark pełen dobroci
 Wyjątkowe rękodzieło, smakołyki, tradycyjna kuchnia oraz zlot food trucków – to wszystko będzie na nas czekać podczas Dni Morza_Sail Szczecin 2019. Oto oferta Jarmarku pod żaglami.
W czasie Dni Morza dwa brzegi Odry wypełnią się wystawcami z różnymi propozycjami gastronomicznymi, rękodziełem oraz gadżetami. W ramach Jarmarku pod żaglami na Łasztowni i przy ulicy Jana z Kolna znajdziemy liczne stoiska z pamiątkami marynistycznymi, smacznymi potrawami i oryginalnymi wyrobami, rzadko spotykanymi w centrach handlowych. Ponadto pojawią się także wystawcy z odzieżą, gadżetami, ofertami turystycznymi, zabawkami.
 
Mówiąc o jedzeniu nie możemy zapomnieć o Festiwalu Smaków Food trucków, który już na stałe wpisał się w program Dni Morza. Festiwal Smaków Food Trucków to ogólnopolskie wydarzenie kulinarne, jeden z największych zlotów food truckowych w Polsce. Ideą festiwalu jest promowanie street foodu oraz jedzenia w duchu „slow”. W wydarzeniu udział biorą food trucki z całej Polski, które dobierane są pod kątem jakości oferowanych dań oraz różnorodności menu. Podczas Dni Morza_Sail Szczecin 2019 możemy spodziewać się ponad 30 różnorodnych restauracji na kółkach. Strefa food trucków zlokalizowana zostanie na Łasztowni. Nowością gastronomiczną będzie Poznańska Pyra. Czegoś takiego w Szczecinie jeszcze nie było! Prosto z Poznania na Dni Morza przyjedzie Poznańska Pyra. Na powierzchni ponad 200 m kw. będą królowały dania z ziemniaków. Będziemy mogli posmakować dań kuchni wielkopolskiej. Strefa Pyry zadowoli nie tylko fanów ziemniaków, ale także typowych smakoszy tradycyjnych jarmarkowych smakołyków.
 
Na czas wydarzenia Wały Chrobrego zmieniają się w Aleję Artystów, która od lat gromadzi twórców chcących zaprezentować swoje prace i talenty, tworząc wyjątkowe wyroby rękodzielnicze. W Alei Artystów można spotkać twórców sztuki rękodzielniczej i innych artystów amatorów oraz profesjonalistów oferujących własnoręcznie wykonane produkty. Stoiska Alei Artystów ulokowane zostaną w alejce biegnącej wzdłuż ul. Wały Chrobrego na wysokości budynku Akademii Morskiej. Jest to miejsce szczególnie lubiane przez odwiedzających, ze względu na piękny widok rozciągający się z Wałów Chrobrego.
Co jeszcze czekać będzie na nas na lądzie? Uwielbiane przez najmłodszych wesołe miasteczka. Zlokalizowane zostaną po obu stronach Odry. Wśród atrakcji znajdą się karuzele, rollercostery, a miłośnicy wysokości i adrenaliny będą mogli skoczyć na bungee. Do dyspozycji dzieci będzie także ponad 1000 m kw. teren z urządzeniami rozrywkowymi – dmuchanymi zamkami czy eurobungee. Na odwiedzających Dni Morza będą czekały także stoiska naszych sponsorów oraz tawerny piwne.

Żaglowce
Tym, co najsilniej przyciąga na Wały Chrobrego, są wielkie gwiazdy. 

Mówimy tutaj oczywiście o tych „gwiazdach”, które przypłyną i zacumują w naszym mieście. 

Absolutnym numerem jeden jest jeden z największych żaglowców świata – Juan Sebastian de Elcano. Juan Sebastian de Elcano jest okrętem szkoleniowym Królewskiej Hiszpańskiej Marynarki Wojennej. Czteromasztowy żaglowiec został zbudowany w 1927 roku, ma długość 113 metrów i jest czwartym najdłuższym żaglowcem na świecie. Statek z hiszpańską marynarką wojenną związany jest od 17 sierpnia 1928 roku. Patronem żaglowca jest Juan Sebastian de Elcano, który w 1529 roku wyruszył razem z Ferdynandem Magellanem w rejs dookoła świata i po trzech latach powrócił do macierzystego portu wraz z 18-osobową załogą i jednym żaglowcem „Victoria”. Do tej pory Elcano pływał na dziewięćdziesięciu rejsach szkoleniowych, w trakcie których dziesięciokrotnie opłynął kulę ziemską. Pierwsza wyprawa wokół globu rozpoczęła się w sierpniu 1928 roku, a ostatnia w 2002 roku. Załoga Elcano liczy prawie 200 osób. Dodatkowo w wyprawy szkoleniowe żaglowiec może zabrać nawet 75 kadetów. Ciekawostką są nazwy czterech masztów żaglowca: Blanca, Almansa, Asturias i Nautilus, które nawiązują do wcześniejszych żaglowców szkoleniowych Hiszpanów.
W trakcie Dni Morza_Sail Szczecin będziemy mieli okazję zwiedzić jego pokład i porozmawiać z członkami załogi.

Drugim pod względem wielkości żaglowcem będzie Fryderyk Chopin. STS „Fryderyk Chopin” to jeden z największych polskich żaglowców o oryginalnym ożaglowaniu typu bryg. Statek został zaprojektowany przez znanego polskiego konstruktora żaglowców Zygmunta Chorenia, a jego macierzystym portem jest Szczecin. Fryderyk Chopin został oddany do eksploatacji w roku 1992 i w tym samym roku zadebiutował wyścigiem przez Atlantyk w regatach Columbus, który zakończył na trzeciej pozycji. Żaglowiec wielokrotnie pływał w regatach the Tall Ships Races z żeglarzami w barwach Miasta Szczecin na pokładzie prezentując godną postawę regatowej jednostki.

Obojętnie nie przejdziemy także obok jachtu Antica. Historia jednostki rozpoczęła się w 1953 roku w Ustce, gdzie została zbudowana jako kuter rybacki. Konstruktorzy zadbali o to, aby dębowy kadłub posiadał klasyczną skandynawską linię, co pozwalało na żeglowanie we właściwie każdych warunkach po burzliwym Morzu Bałtyckim. Przez następne 27 lat Antica ciężko pracowała jako kuter rybacki poszukujący ławic dorszy i śledzi. W 1980 roku została sprzedana, a nowy właściciel zmienił jej przeznaczenie. Przez 10 lat przebudowywana była na jacht oceaniczny, zdolny odbywać dalekie podróże. Antica była gotowa do żeglowania w 1990 roku. Rok później rozpoczęła swój trwający 6 lat rejs dookoła świata. Załoga odwiedziła w tym czasie 63 kraje i przebyła 60 840 mil morskich.

Kolejną jednostką zbudowaną w Ustce, która rozpoczęła swoją historię jako kuter rybacki, by po późniejszej przebudowie żeglować po oceanach, jest nasz stały bywalec S/y ARK. Jego załoga szczyci się nie tylko wyjątkowymi wyprawami, ale także zwycięstwami podczas regat.  W  latach 1988 i 1989 Ark pływał po Morzu Śródziemnym, później odbywał rejsy bałtyckie, brał udział w regatach Kiler Woche w Kiloni, RumRegatta w Flensburgu i uczestniczył w Hansa Sail w Rostoku. W 1992 zwyciężył w regatach transatlantyckich "Columbus 92" do USA. Po przebyciu 13.000 mil morskich zajął I miejsce w swojej klasie. Jacht ARK stacjonuje w Kołobrzegu. Stąd odbywa rejsy czarterowe do portów Morza Bałtyckiego.

Wartym uwagi jest także szwedzki oldtimer Baltic Beauty, który został zbudowany w 1926 r. w Holandii i początkowo służył do połowu ryb. W 1979 r. został zakupiony jako wrak przez jego obecnego właściciela Kapitana Victora Gottlowa, który zaczął przekształcać go w statek żeglarski. Od 1990 r. przebudowana jednostka niejednokrotnie uczestniczyła w zlotach the Tall Ships Races. Jej niebieski kadłub z białymi imitacjami kluz armatnich zawsze wzbudza podziw swą subtelną linią, a „piracka” osobowość kapitana zachęca do odbywania morskich podróży i zdobywania żeglarskich umiejętności.

Mieszkańcy i turyści podczas Dni Morza_Sail Szczecin będą mieli okazję podziwiać także fiński żaglowiec Joanna Saturna. Jest to jednostka z ponad 100-letnią tradycją, zbudowana w 1903 r. Jej portem macierzystym jest Uusikaupunki w Finlandii. W latach 2000 – 2005 została całkowicie przebudowana. Po przebudowie odbyła swój pierwszy, od roku 1950, rejs. Na pokładzie znajduje się w pełni wyposażona kuchnia, klimatyzacja, centralne ogrzewanie, ogrzewanie podłogowe oraz co jest oczywiste, sauna.  Joanna Saturna może zabrać na pokład 50 osób, posiada 14 wygodnych miejsc noclegowych.

Dni Morza_Sail Szczecin to także mnóstwo atrakcji i wydarzeń towarzyszących. Na dwóch brzegach Odry rozstawiają się wystawcy z kulinarnymi propozycjami, rękodzielnicy, sprzedawcy pamiątek i różnych gadżetów. Tradycyjnie Jarmark pod żaglami będzie usytuowany zarówno wzdłuż ulicy Jana z Kolna, na Wałach Chrobrego oraz Łasztowni. Na odwiedzających będą czekać także koncerty muzyczne zespołów folkowo-szantowych oraz artystów popowych.

Dni Morza_Sail Szczecin 2019 odbędą się  na Łasztowni oraz Wałach Chrobrego,  w dniach 14 – 16 czerwca. Szczegółowe informacje dotyczące wydarzenia, w tym program, plan imprezy i opisy poszczególnych atrakcji umieszczone są na stronie internetowej www.dnimorza.szczecin.eu oraz na Facebook’u Sail Szczecin.

Spis jednostek:

Amanda (Niemcy)
Antica (Polska)
Ark (Polska)
Baltic Beauty  (Szwecja / Polska)
Baltic Star (Polska)
Bryza H (Polska)
Dar Szczecina (Polska)
Ernestine (Niemcy)
Fryderyk Chopin (Polska)
Generał Zaruski (Polska)
Joanna Saturna (Finlandia)
ORP OTRM (Polska)
Magnolia (Polska)
Smuga Cienia (Polska)
Paula (Niemcy)
Romantic (Niemcy)
Urtica (Polska)
Victoria (Niemcy)
Zawisza Czarny (Polska)
Zryw (Polska)
Kattenturm (Niemcy)
Juan Sebastian de Elcano (Hiszpania)
ORP TRAŁOWIEC (Polska)
Bonawentura (Polska)
Hiorten (Szwecja)
Wissemara (Niemcy)
Nord Stern (Niemcy)
Yunyi Baltiets (Rosja)

Dni Morza_Sail Szczecin 2019
Wały Chrobrego

Wały Chrobrego

ul. Jana z Kolna