26.06.2019
18:00

Miejsce
13muz

Wstęp
wolny

Kategoria
Spotkanie

Pełna kultura

Miłosz w Szczecinie

Miłosz w Szczecinie
 Echo Newsletter  Nie przegap - zapowiedzi wydarzeń, konkursy, newsy!

„Miłosz w Szczecinie”

Program przypominający sylwetkę oraz twórczość naszego noblisty w związku z jego wizytą w powojennym Szczecinie, która miała miejsce dokładnie 70 lat temu. Drugim powodem wspomnienia tego wydarzenia jest fakt, że Czesław Miłosz wystąpił ze swoją twórczością w nowo powstałym Klubie 13 Muz. Miłosz był w Szczecinie dokładnie w czerwcu 1949 roku.

Andrzej Franaszek pisze o tym wydarzeniu na stronie 426 w swojej książce na temat poety pt. „Miłosz. Biografia”: – „W Szczecinie poeta ma wieczór autorski w Klubie 13 Muz, spotyka się też z Andrzejewskim, który zamieszkał tam rok wcześniej, gdy dostał przydział na… ośmiopokojową willę (…) W tej samej podszczecińskiej dzielnicy mieszkali również Gałczyńscy i Woroszylscy, jak wtedy oceniał Miłosz, całkowicie odizolowani od prawdziwego życia Polaków.”. Wspomniana willa Jerzego Andrzejewskiego znajdowała się na ulicy Pogodnej, natomiast Klub 13 Muz ówcześnie mieścił się przy alei Wojska Polskiego.

Na okładce książki Andrzeja Franaszka, znajduje się czarno-biała fotografia Miłosza, którą wykonał szczeciński fotoreporter Jerzy Undro (związany z Polską Agencją Prasową). Zdjęcie powstało w czerwcu 1981 roku w Skansenie Kurpiowskim w Nowogrodzie. Poeta był wtedy z dwutygodniową wizytą w Polsce, a pan Jerzy dokumentował cały jego pobyt.

Informacja na podstawie www.wszczecinie.pl.

Więcej faktów dotyczących pobytu Miłosza w naszym mieście będzie można poznać podczas spotkania, które odbędzie się w Domu Kultury „13 Muz”. Program powstał we współpracy z panią Cecylią Judek z Książnicy Pomorskiej i na podstawie jej artykułu „Idylla na Głębokiem – czyli Miłosz w Szczecinie”. Program artystyczny przygotowali aktorzy z DK „13 Muz” pod kierunkiem Janusza Janiszewskiego.

13muz

13muz

pl. Żołnierza Polskiego 2, 70-551 Szczecin

91 43 47 173, 502 383 070
j.janiszewski@13muz.eu
www.13muz.eu