28.07.2019
16:00

Miejsce
Zamek Książąt Pomorskich

Wstęp
wolny

Kategoria
Koncert

Pozostałe terminy
Pełna kultura

Letnie koncerty plenerowe

Letnie koncerty plenerowe
 Echo Newsletter  Nie przegap - zapowiedzi wydarzeń, konkursy, newsy!

LETNIE KONCERTY PLENEROWE
Dziedziniec menniczy, niedziele, godz. 16.00, wstęp wolny

W przypadku niepogody – Hol Wschodni (wejście A, parter), wówczas obowiązują bezpłatne wejściówki, do odbioru w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (wejście I) na pół godziny przed koncertem.

Podczas wakacji na Dziedzińcu Menniczym Zamku organizujemy bezpłatne koncerty plenerowe w wykonaniu zespołów, reprezentujących różne nurty i gatunki muzyczne (m.in. muzykę poważną, rozrywkową, filmową, etniczną, jazz i swing), w tym także artystów ze Szczecina oraz województwa zachodniopomorskiego. 
Otwarta formuła imprezy, miła atmosfera oraz popularny repertuar – wszystko to powoduje, że koncerty cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem publiczności.

Koncert wokalny
30.06.2019 (niedziela), godz. 16.00
, wyjątkowo dziedziniec Zamku (a nie Menniczy), wstęp wolny

Mirosław Kosiński – baryton
Krzysztof Figiel – fortepian 

W programie przeboje lekkiej muzyki wokalnej, m.in. pieśni włoskie, rosyjskie romanse, polskie pieśni i piosenki przedwojenne oraz piosenki kompozytorów amerykańskich. 

Mirosław Kosiński  swoją przygodę z operową sceną zaczął jeszcze podczas studiów w Łodzi, gdy nawiązał współpracę z Teatrem Wielkim i Teatrem Muzycznym. Ze Szczecinem związany jest na stałe od kwietnia 1979 roku. Był śpiewakiem-solistą Opery na Zamku (dawniej Państwowy Teatr Muzyczny, Opera i Operetka). W maju 1979 roku debiutował w tytułowej roli w operze Karola Kurpińskiego Henryk VI na łowach. Ma w swoim dorobku artystycznym główne partie barytonowe w operach St. Moniuszki, G. Verdiego, G. Pucciniego, G Bizeta i K. Kurpińskiego. Chętnie śpiewa również w operetkach i musicalach (Boccaccio, Zemsta Nietoperza, Baron Cygański). Jest też wykonawcą pieśni od romantyzmu po utwory współczesne. Szczególne miejsce w jego repertuarze zajmują oratoria, msze i kantaty. Występował na estradach i scenach prawie całej Europy oraz w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych.

Dokonał licznych nagrań wokalnych, które ukazały się na kilku płytach kompaktowych. Brał również udział w muzycznych programach telewizyjnych. Mimo przejścia na emeryturę w 2008 roku nadal jest aktywny artystycznie – śpiewa, organizuje i prowadzi koncerty oraz imprezy muzyczne.

Capital S (Holandia)
6.07.2019 (wyjątkowo sobota) i wyjątkowo godz. 19.00, Dziedziniec Zamku

The Power of Soul

Capital S to dwunastoosobowa „muzyczna maszyna”, grająca covery w gatunkach soul, funk oraz disco. Repertuar zespołu składa się z jednej strony z klasyków soulowych typu ‚Etta James’, ‚Ray Charles’ lub ’Stevie Wonder’, z drugiej strony z artystów współczesnych, takich jak Bruno Mars, Lauren Hill czy Erykah Badu. Show, który Capital S ma przygotowany na rok 2019, nosi tytuł „The Power Of Soul”. Muzycy zabierają widza w barwną podróż po zakątkach muzyki soul, funk oraz disco. Show, oprócz muzyki, tworzą efekty świetlne, choreografia, kostiumy, etc. 

Capital S gra w Holandii od 7 lat. Przez ten czas zespół zaliczył mnóstwo podiów (Paradiso-Amsterdam, de Vorstin-Hilversum, itp.). Co roku w lecie wybiera się na tourne, przeważnie po Francji lub Hiszpanii.

Koncert zespołów kameralnych XXVI MMWM
7.07.2019 (niedziela), godz. 16.00, Dziedziniec Menniczy, wstęp wolny

Koncert zespołów kameralnych XXVI Międzynarodowych Młodzieżowych Warsztatów Muzycznych.

Wojtek Rapa Quartet
14.07.2019 (niedziela), godz. 16.00, Dziedziniec Menniczy, wstęp wolny

Wojtek Rapa Quartet – „Inaczej”

Małgorzata Jarmoc – wokal
Wojtek Rapa – wokal, gitary
Janusz „Kanapa” Jędrzejewski – bas
Jakub Fiszer – perkusja 

„Inaczej” to nowy projekt muzyczny kwartetu Wojtka Rapy. Program koncertu wypełnią utwory Krzysztofa Klenczona, Tadeusza Nalepy, Czesława Niemena i inne utwory w stylistyce pop-jazz-rock.

Wojciech Rapa – wokalista, gitarzysta, basista, kompozytor, dziennikarz muzyczny, współpracownik magazynu „TopGuitar”. Grał w popularnych zespołach big-beatowych w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych, m.in. Wawele czy Telegram Jacka Bromskiego. Współpracował z pionierami polskiego mocnego uderzenia – Kasią Sobczyk, Heleną Majdaniec, Karin Stanek, Jackiem Lechem, Henrykiem Fabianem oraz członkami NO TO CO i Czerwonych Gitar. W latach siedemdziesiątych brał udział w festiwalach Jazz nad Odrą, Festiwalu Awangardy w Kaliszu. 
Pomysłodawca cyklu koncertów „Szczecińskie Dinozaury” oraz „Muzyczne Zaduszki”. Od 1995 roku kieruje własna formacją jazz-rockową Wojtek Rapa Quartet, z którą nagrał płytę „Szczecin-Szczecin”. Współpracował z czołowymi muzykami jazzowymi, m.in. Z. Levandkiem, T. Grabowskim, A. Wentem, P. Serafińskim. Jest stałym członkiem legendy polskiej sceny big-beatowej – zespołu Czerwono-Czarni, autorem książek o tematyce rockowej „Szczeciński big-beat, Czerwono-Czarni i ja”, „Mocne uderzenie po szczecińsku”. Jako solista i wraz z zespołem wystąpił w filmie „Bilet na Księżyc”, nagrodzonym na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni w 2013 roku. 
W kwietniu 2018 r. Wojtek Rapa obchodził jubileusz 55-lecia działalności artystycznej. Wiosną br. otrzymał Medal Prezydenta Miasta Gdańska w dowód uznania za popularyzowanie bigbitu w Polsce i zagranicą oraz wkład w życie kulturalne miasta Gdańska.

Colours of tango
21.07.2019 (niedziela), godz. 16.00, Dziedziniec Menniczy, wstęp wolny

Oscar Ernesto Ovejero – śpiew, cajon
Aneta Salwińska – harfa 
Konrad Salwiński – akordeon 

Colours of tango to niezwykła podróż do Argentyny z początków ubiegłego wieku, gdzie na przedmieściach Buenos Aires zrodziła się jedna z najbardziej barwnych kultur świata. Tango argentyńskie to nie tylko zmysłowy i namiętny taniec, ale także różnorodna i poruszająca muzyka tworzona z pasją, pod wpływem skrajnych emocji. 

Miłość do tanga połączyła dwoje młodych, łódzkich muzyków oraz argentyńskiego śpiewaka Oscara Ovejero, dając początek wspólnemu projektowi artystycznemu Colours of tango. 

Oscar Ernesto Ovejero, jako rodowity mieszkaniec Buenos Aires, niewątpliwie tango ma we krwi. W jego naturalnym i pełnym temperamentu śpiewie, usłyszeć można esencję tanga w najczystszej postaci. Towarzyszy mu duo instrumentalistów młodego pokolenia, wykształconych w akademiach muzycznych w Polsce i Austrii - Aneta Salwińska (harfa) i Konrad Salwiński (akordeon). Muzycy, mający na swoim koncie liczne sukcesy na arenie krajowej i międzynarodowej, wykorzystują bogactwo brzmienia swoich instrumentów, przedstawiając własne aranżacje utworów dawnych mistrzów tanga. Inspirowani muzyką Piazzolli, Villoldo czy Gardela odkrywają przed publicznością cały wachlarz kolorów tanga. 

Zespół koncertował już na scenach Polski, Austrii, Niemiec i Wielkiej Brytanii. Został także uhonorowany Certyfikatem Academia Nacional del Tango. 

Oscar Ernesto Ovejero 
Urodził się w Buenos Aires w rodzinie o tradycjach muzycznych z wpływami hiszpańskimi oraz indiańskimi - plemion Keczua. Jest absolwentem Conservatorio de Música ESNAOLA w Buenos Aires w klasie perkusji. Lekcje śpiewu pobierał u prof. Liliany Duarte, a po przyjeździe do Europy, także u tenora Enrique Adradosa w Salzburgu. Jako naturalny wokalista oraz gitarzysta, specjalizuje się w stylistyce i rytmach muzyki południowoamerykańskiej - szczególnie argentyńskiej, a największymi autorytetami spośród śpiewaków tradycyjnego tanga są dla niego Carlos Gardel i Edmundo Rivero.
Oscar Ernesto Ovejero występował w różnych formacjach muzycznych, odnosząc liczne sukcesy zarówno w rodzimej Argentynie, jak i na terenie całej Europy. Bogactwo i piękno tanga argentyńskiego prezentuje na różnego rodzaju koncertach, festiwalach, spektaklach, a także milongach z muzyką na żywo. Koncertuje z Colours of tango, występuje również z Sexteto Cristal z Hamburga oraz Hijos del Sur z Salzburga. W 2014 roku otrzymał jedną z głównych ról w operze Astoria Piazzolli Maria de Buenos Aires, wystawianej przez Philharmonie Salzburg. Zebrał pochlebne recenzje krytyków i uznanie publiczności. 

Aneta Salwińska
Muzyczną edukację rozpoczęła w Łodzi w wieku 8 lat. W 2011 roku ukończyła studia w Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie harfy prof. Helgi Storck. Równolegle studiowała także na Wydziale Pedagogiki Instrumentalnej w Universität Mozarteum w Salzburgu. 
Koncertuje jako solistka oraz w zespołach kameralnych. Wystąpiła na wielu festiwalach, takich jak: Międzynarodowy Festiwal Harfowy w Katowicach, Festiwal Dialogu Czterech Kultur, Musica Moderna, Blaue Harfentage w Monachium i in. 
Chętnie poświęca się także pracy pedagogicznej prowadząc kursy dla dzieci i młodzieży. Pracowała na stanowisku asystenta w klasie harfy Akademii Muzycznej w Katowicach, a obecnie uczy gry na harfie w Zespole Szkół Muzycznych w Łodzi.
Od 2007 roku współtworzy zespół Duo Milonga i wraz z akordeonistą Konradem Salwińskim odnosi sukcesy na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej (m.in. I nagroda Międzynarodowego Konkursu World Music Competition w Walii w 2014 r., Grand Prix II Ogólnopolskiego Konkursu Duetów z Harfą 2007, I nagroda na Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Słowenii 2009, recital podczas XI Światowego Kongresu Harfowego w Vancouver 2011). 

Konrad Salwiński
Naukę gry na akordeonie rozpoczął w wieku 7 lat. W 2011 roku ukończył Akademię Muzyczną w Łodzi w klasie prof. Z. Ignaczewskiego. Studiował także w Universität für Musik und darstellende Kunst w Grazu (Austria) w klasie prof. Janne Rättyä. Wielokrotnie uczestniczył w Międzynarodowych Kursach Muzycznych, gdzie doskonalił swoje umiejętności pod okiem najznakomitszych pedagogów z Polski i świata. 
Jest laureatem wielu nagród ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów muzycznych, między innymi w Wilnie (Litwa), Wiedniu (Austria), Klingenthal (Niemcy), Castelfidardo (Włochy), Popradzie, Dunajskiej Stredzie (Słowacja), Moravskich Toplicach (Słowenia), Puli (Chorwacja), Madrycie (Hiszpania), Caernarfon (Walia).

W 2000, 2006 i 2008 r. był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w roku 2007 został laureatem IV edycji programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Młoda Polska", a w 2008 oraz 2011 roku stypendystą Marszałka Województwa Łódzkiego. Często koncertuje w Łodzi i regionie łódzkim, a także innych miastach w Polsce i na świecie. Obecnie prowadzi klasy akordeonu w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia oraz Społecznej Szkole Muzycznej II stopnia w Zgierzu.
Od 2012 roku jako spiritus movens kieruje projektem Colours of tango, jednocześnie będąc autorem wszystkich opracowań i oryginalnych kompozycji w repertuarze zespołu.

EthnoFlow 
28.07.2019 (niedziela), godz. 16.00, Dziedziniec Menniczy, wstęp wolny

Koncert uświetniający finisaż „Tańcząc z wilkami”.

Robert Jarzębski – gitara, saz
Maciej Bosy Marcinkowski – klarnet, saksofon sopranowy, duduk, szałamaja, sopiłka 
Andrzej Janusz - cajon, timbal, conga, pandeiro, perkusjonalia

W programie muzyka etniczna, nawiązująca do klimatu wystawy – dynamiczna, a zarazem pełna spokoju i zadumy, wypełniona dźwiękami lasu – śpiewających ptaków i wyjących wilków.

EthnoFlow to spotkanie trzech muzyków, którzy próbują instrumentami opisywać kulturową różnorodność świata. Tworzą dźwiękowe impresje, przywołujące w wyobraźni obrazy najbardziej fascynujących miejsc

Na ich koncertach można poczuć pod powiekami piasek Sahary, usłyszeć gwar arabskich targowisk, doznać olśnienia bogactwem orientu. Na miejscu będą także skojarzenia z muzyką filmową, z uwagi na wypracowaną w utworach ogromną przestrzeń, a także wykorzystane instrumentarium. Obok powszechnie znanych gitary czy klarnetu, usłyszymy etniczne saz, duduk czy szałamaję. Repertuar stanowią własne kompozycje inspirowane kulturą krajów egzotycznych, oraz opracowane motywy muzyczne utworów ludowych z różnych stron świata. Nie dbają przy tym o stylowość charakterystyczną dla poszczególnych źródeł. Celem jest osiągnięcie nowej wartości, spójnej w brzmieniu i interesującej pod względem artystycznym. Dążą do syntezowania, pozwalając na swobodny przepływ inspiracji, motywów, kolorów i brzmień ... swoiste ethno flow.

Liderem i pomysłodawcą EthnoFlow jest gitarzysta Robert Jarzębski. Towarzyszą mu grający na instrumentach dętych Maciej Bosy Marcinkowski i perkusjonista Daniel Kaczmarczyk. Wszyscy trzej to muzycy bardzo wszechstronni. Zanim się spotkali, brali udział w niezliczonej ilości muzycznych i artystycznych przedsięwzięć. Każdy ma doświadczenie kompozytorskie - pisali do filmów, przedstawień teatralnych, dla zespołów, które współtworzyli. Są lub byli muzykami grup z gatunku folk, ethno czy world music. Biorą udział w warsztatach gry na instrumentach etnicznych, zajmują się terapeutycznymi właściwościami dźwięku. Z powodzeniem uprawiają inne gatunki muzyki: klasykę, jazz, piosenkę literacką. Zdobywali laury na festiwalach i konkursach. Współpracują̨ z instytucjami kultury w całej Polsce.

Zamek Książąt Pomorskich

Zamek Książąt Pomorskich

ul. Korsarzy 34, 70-540 Szczecin

91 489 16 30
cikit@zamek.szczecin.pl
www.zamek.szczecin.pl