18.08.2019
16:00

Miejsce
Zamek Książąt Pomorskich

Wstęp
wolny

Kategoria
Koncert

Pozostałe terminy
Pełna kultura

Letnie koncerty plenerowe

Letnie koncerty plenerowe
 Echo Newsletter  Nie przegap - zapowiedzi wydarzeń, konkursy, newsy!

LETNIE KONCERTY PLENEROWE
Dziedziniec menniczy, niedziele, godz. 16.00, wstęp wolny

W przypadku niepogody – Hol Wschodni (wejście A, parter), wówczas obowiązują bezpłatne wejściówki, do odbioru w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (wejście I) na pół godziny przed koncertem.

Podczas wakacji na Dziedzińcu Menniczym Zamku organizujemy bezpłatne koncerty plenerowe w wykonaniu zespołów, reprezentujących różne nurty i gatunki muzyczne (m.in. muzykę poważną, rozrywkową, filmową, etniczną, jazz i swing), w tym także artystów ze Szczecina oraz województwa zachodniopomorskiego. 
Otwarta formuła imprezy, miła atmosfera oraz popularny repertuar – wszystko to powoduje, że koncerty cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem publiczności.

EthnoFlow 
28.07.2019 (niedziela), godz. 16.00, Dziedziniec Menniczy, wstęp wolny

Koncert uświetniający finisaż „Tańcząc z wilkami”.

Robert Jarzębski – gitara, saz
Maciej Bosy Marcinkowski – klarnet, saksofon sopranowy, duduk, szałamaja, sopiłka 
Andrzej Janusz - cajon, timbal, conga, pandeiro, perkusjonalia

W programie muzyka etniczna, nawiązująca do klimatu wystawy – dynamiczna, a zarazem pełna spokoju i zadumy, wypełniona dźwiękami lasu – śpiewających ptaków i wyjących wilków.

EthnoFlow to spotkanie trzech muzyków, którzy próbują instrumentami opisywać kulturową różnorodność świata. Tworzą dźwiękowe impresje, przywołujące w wyobraźni obrazy najbardziej fascynujących miejsc

Na ich koncertach można poczuć pod powiekami piasek Sahary, usłyszeć gwar arabskich targowisk, doznać olśnienia bogactwem orientu. Na miejscu będą także skojarzenia z muzyką filmową, z uwagi na wypracowaną w utworach ogromną przestrzeń, a także wykorzystane instrumentarium. Obok powszechnie znanych gitary czy klarnetu, usłyszymy etniczne saz, duduk czy szałamaję. Repertuar stanowią własne kompozycje inspirowane kulturą krajów egzotycznych, oraz opracowane motywy muzyczne utworów ludowych z różnych stron świata. Nie dbają przy tym o stylowość charakterystyczną dla poszczególnych źródeł. Celem jest osiągnięcie nowej wartości, spójnej w brzmieniu i interesującej pod względem artystycznym. Dążą do syntezowania, pozwalając na swobodny przepływ inspiracji, motywów, kolorów i brzmień ... swoiste ethno flow.

Liderem i pomysłodawcą EthnoFlow jest gitarzysta Robert Jarzębski. Towarzyszą mu grający na instrumentach dętych Maciej Bosy Marcinkowski i perkusjonista Daniel Kaczmarczyk. Wszyscy trzej to muzycy bardzo wszechstronni. Zanim się spotkali, brali udział w niezliczonej ilości muzycznych i artystycznych przedsięwzięć. Każdy ma doświadczenie kompozytorskie - pisali do filmów, przedstawień teatralnych, dla zespołów, które współtworzyli. Są lub byli muzykami grup z gatunku folk, ethno czy world music. Biorą udział w warsztatach gry na instrumentach etnicznych, zajmują się terapeutycznymi właściwościami dźwięku. Z powodzeniem uprawiają inne gatunki muzyki: klasykę, jazz, piosenkę literacką. Zdobywali laury na festiwalach i konkursach. Współpracują̨ z instytucjami kultury w całej Polsce.

AQuartet 
11.08.2019 (niedziela), godz. 16.00, Dziedziniec Menniczy, wstęp wolny

Cudze chwalicie, swego nie znacie 

W programie koncertu znajdzie się F. Chopin i St. Moniuszko, ale również Henryk Wars, Jerzy Petersburski, Jacek Kaczmarski, a także utwory z repertuaru zespołów Lombard, Czerwone Gitary, Skaldowie i inne.

Monika Schmidt - I skrzypce
Adriana Urbacz - II skrzypce
Radosław Mikołajczyk – altówka
Joanna Jerchel - wiolonczela

Prowadzenie koncertu: Witold Pełka

Kwartet smyczkowy AQuartet powstał w 2000 roku. Tworzą go absolwenci Akademii Muzycznej w Katowicach. Zespół wielokrotnie występował podczas koncertów, konferencji naukowych oraz szkoleń na terenie całej Polski. W swym repertuarze ma utwory różnych stylów i epok, zarówno muzykę rozrywkową, jak i klasyczną. Na koncertach AQuartet można usłyszeć: jazz, blues, muzykę z filmów, musicali i operetek, muzykę pop, lat 60-tych, muzykę taneczną, w tym latino oraz muzykę klasyczną.

Leszek Zaleski Quartet 
18.08.2019 (niedziela), godz. 16.00, Dziedziniec Menniczy, wstęp wolny

W programie koncertu znajdą się kompozycje autorskie z płyty „My songs”.

Leszek Zaleski – gitara 
Dawid Troczewski – fortepian 
Piotr Sypień – kontrabas 
Marek Jakubowski – perkusja

Leszek Zaleski Quartet to kwartet jazzowy, współtworzony przez muzyków wywodzących się z wrocławskiego i poznańskiego środowiska artystycznego.
Muzyka zespołu jest nastrojową mieszanką jazzu i smooth jazzu z wyrazistą sekcją rytmiczną, z bogatymi improwizacjami gitary i fortepianu. Autorem kompozycji jest lider zespołu Leszek Zaleski, który swoje inspiracje czerpie z twórczości m.in. Pata Metheny’ego, Johna Scofield’a czy Brada Mehldau’a. Kwartet  ma na swoim koncie występy na prestiżowych festiwalach, jak Jazz dell’Arte (Jazz On Grass), Wrocławski Festiwal Gitarowy Gitara+, ale również koncerty klubowe. Poszczególnych członków zespołu można odnaleźć w innych projektach muzycznych, zróżnicowanych stylistyką od muzyki klasycznej, pop do funk. Każdy ma na swoim koncie nagranie dla radia i telewizji (Radiowa Trójka, TVP1, Polsat), jak też doświadczenie w nagraniach płytowych oraz muzyki filmowej. Członkowie grupy są laureatami konkursów, m.in. Międzynarodowego Konkursu European Jazz Newcomer (Czechy) czy Warszawskiego Festiwalu Pianistów Jazzowych. Występowali i koncertowali z takimi zespołami i muzykami, jak: Brad Terry, Dennis Hernandez, Krystyna Prońko, Stan Borys, Musicofeelya, Iwona Loranc, Mack Goldsbury, Piotr Wojtasik.

Dawno temu, przed wojną…
1.09.2019 (niedziela), godz. 16.00, Dziedziniec Menniczy, wstęp wolny

W programie koncertu znajdą się m.in. piosenki Mariana Hemara, Andrzeja Własta i Emanuela Schlechtera.

Piotr Zemła – wokal 
Ola Mońko – fortepian 
Paweł Urowski – kontrabas
Maksymilian Kreft – perkusja

Ten koncert to skrząca się, kolorowa mozaika, zbudowana z ludzkich emocji, które tak naprawdę są takie same, choć minęło już kilkadziesiąt lat. Słuchacze zostaną zabrani w podróż do czasów, gdy warstwa tekstowa, jak i interpretacja piosenki, były niezmiernie istotne. Dawno temu przed wojną piosenka była przyjacielem, który towarzyszył na co dzień i od święta, a radio było wielkim medium.
12 utworów w ciekawych aranżacjach i osobistych interpretacjach pozwoli słuchaczom zanurzyć się w wyjątkowy świat, który wraz z wybuchem wojny przestał istnieć.

Piotr Zemła - wokalista, projektant wnętrz, dusza artystyczna. Mówi o sobie: wokalista sentymentalny z zacięciem musicalowym. Śpiewa światowe i polskie ponadczasowe przeboje muzyki rozrywkowej, ale i te mniej znane, które czekają na odkrycie. 
Wyznaje zasadę, że piosenka żyje tak długo, jak długo jest śpiewana. Chętnie przybliża słuchaczom utwory sprzed nawet kilkudziesięciu lat, lecz we własnej, bardzo osobistej interpretacji.
Na warszawskim Festiwalu Piosenki Musicalowej im. Georga Gershwina został wyróżniony jako Największa Indywidualność Sceniczna. Współpracował z Filharmonią Koszalińską, Gdyńską Orkiestrą Symfoniczną oraz Krakowską Młodą Filharmonią. 

Ola Mońko (Aleksandra Mońko-Allen) – pianistka i kompozytorka czerpiąca inspirację z twórczości takich muzyków jak Krzysztof Komeda, Bobby Timmons, McCoy Tyner, Horace Silver, Lee Morgan, John Coltrane czy Art Blakey.

Jest absolwentką Studium Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu Wojciecha Niedzieli. Kontynuowała naukę w City College of New York w Nowym Yorku u boku takich muzyków, jak John Patitucci, John Hicks i Ronney Mathews. Ukończyła University of the District of Columbia w Waszyngtonie w klasie fortepianu dr Marvy Cooper. Przez sześć lat prowadziła Chór Gospel w kościele Mt. Calvary Catholic Church w Forestville w stanie Maryland, komponując i aranżując dla niego utwory.

Dwukrotnie zdobyła pierwsze miejsce na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim im. Krzysztofa Komedy w Słupsku za utwory „I will not fall in love with you” i „Ocean”. W Waszyngtonie współpracowała z muzykami takimi, jak Butch Warren, Eric Allen, Ephraim Wolfolk, Catarina Racha czy Vanessa Williams. Zagrała w Tribute to Charlotte Holloman w University of the District of Columbia w USA. Po trzynastu latach pobytu w Stanach Zjednoczonych wróciła do Polski.

Paweł Urowski – kontrabasista, gitarzysta basowy. Absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu na Wydziale Instrumentalnym. Zdobywca nagród na konkursach jazzowych takich, jak m.in. EIM, Jazz Juniors czy Krokus Jazz Festiwal. Nagrał 18 płyt, w tym album nominowany do Fryderyka 2010, wydany w ramach formacji „Dziki Jazz”. Współpracował z artystami takimi, jak: Dominik Bukowski, Przemek Dyakowski, Anna Serafińska, Maciej Sikała, Weronika Korthals, Dwiki Dharmawan, Joanna Knitter, Wendy Lands, Eric Allen. Współpracuje z Teatrem Muzycznym w Gdyni, gdzie grał w spektaklach „Zły”, „Grease”, „Skrzypek na dachu”, „Spamalot”, Przygody Sindbada Żeglarza”, „Notre Dame de Paris”, „Musicalomania”, „Piotruś Pan”.

Maksymilian Kreft - perkusista młodego pokolenia. Uczęszczał do Państwowej Szkoły Muzycznej im. Zygmunta Noskowskiego w Gdyni w klasie fortepianu. Umiejętności gry na zestawie perkusyjnym zaczął rozwijać w wieku 14 lat pod okiem takich perkusistów, jak: Paweł Osicki, Grzegorz Sycz, Adam Golicki. W wieku 16 lat zaczął występować z czołowymi muzykami trójmiejskiej sceny jazzowej. Jako siedemnastolatek zdobył indywidualną nagrodę na Festiwalu Jazz nad Odrą z zespołem Marcin Janek Extradition Quintet. Występował na Sopot Molo Jazz Festival, Vertigo Summer Jazz Festival, Jazz w lesie, Jazz nad Odrą, Sopot Jazz Festival. Swobodnie porusza się w różnych stylistykach muzycznych, a najlepiej odnajduje się w jazz fusion i modern jazz.

Free Blues Band
8.09.2019 (niedziela), godz. 16.00, Dziedziniec Menniczy, wstęp wolny

Zamek Książąt Pomorskich

Zamek Książąt Pomorskich

ul. Korsarzy 34, 70-540 Szczecin

91 489 16 30
cikit@zamek.szczecin.pl
www.zamek.szczecin.pl