11.09.2019
18:00

Miejsce
ProMedia

Wstęp
wolny

Kategoria
Spotkanie

Pełna kultura

Europejskie kolonie artystyczne w XIX i I poł. XX w.

Europejskie kolonie artystyczne w XIX i I poł. XX w.
 Echo Newsletter  Nie przegap - zapowiedzi wydarzeń, konkursy, newsy!

Europejskie kolonie artystyczne w XIX i I poł. XX w.

ProMedia, filia nr 54 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie, 11.09.2019, wtorek, godz. 18:00-20:00. 

Zapraszamy na wykład dr. Dariusza Kacprzaka, dyrektora ds naukowych w Muzeum Narodowym w Szczecinie - "Ut pictura ita visio – wybrane kolonie artystyczne w Europie w XIX i pierwszej połowie XX wieku". 

"John Constable – uznawany za jednego z najwybitniejszych pejzażystów przełomu XVIII i XIX wieku – zalecał kolegom po fachu: „Malarz powinien chodzić po polach z pokorą w sercu”, jednocześnie przestrzegał jednak: „Nie jest łatwiej posiąść sztukę widzenia natury niż sztukę odczytywania egipskich hieroglifów”. Barbizon, Pont-Aven we Francji, Laren w Holandii, Skagen na Jutlandii, duński Bornholm, czy w Niemczech, na południu
Dachau, na północy zaś: Worpswede, Ahrenshoop, Hiddensee, Schwann – to tylko kilka wybranych spośród ponad osiemdziesięciu rozmaitych miejsc w Europie, leżących z dala od metropolii i wielkich centrów sztuki, w których artyści stworzyli kolonie artystyczne…

Nasz gość, Dariusz Kacprzak, od 2008 r. pełni funkcję dyrektora ds. naukowych w Muzeum Narodowym w Szczecinie, jest dr.  nauk humanistycznych, historykiem sztuki, muzealnikiem i muzeologiem również wykładowcą akademickim. Jest również kustoszem  dyplomowanym, kuratorem wielu wystaw oraz autorem towarzyszących im publikacji, a także licznych artykułów naukowych i popularnonaukowych wydanych w Polsce, Niemczech, Austrii, Czechach i Holandii.
Zainteresowania badawcze dr. Dariusza Kacprzaka ogniskują się wokół nowożytnej i dziewiętnastowiecznej sztuki europejskiej, zagadnień technologii i konserwacji-restauracji dzieł sztuki, badań proweniencyjnych dzieł sztuki, historii kolekcjonerstwa, muzealnictwa oraz współczesnej muzeologii. 
 
Organizatorzy:
Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie
Fundacja Ścieżkami Pomorza.
Wydarzenie nieodpłatne.

ProMedia

ProMedia

al. Wojska Polskiego 2, 70-471 Szczecin

91 506 50 56
filia54@mbp.szczecin.pl
www.mbp.szczecin.pl