18.09.2019
19:00

Miejsce
13muz

Wstęp
wolny

Kategoria
Premiera

Pełna kultura

Męczycie mnie, za to was lubię

Męczycie mnie, za to was lubię
 Echo Newsletter  Nie przegap - zapowiedzi wydarzeń, konkursy, newsy!

"Męczycie mnie, za to was lubię" - premiera spektaklu Teatru Boscha na podstawie dramatów Stanisława Ignacego Witkiewicza

TEATR BOSCHA zaprasza na premierę spektaklu pt. "Męczycie mnie, za to was lubię". Scenariusz powstał na motywach dramatów Stanisława Ignacego Witkiewicza (1885-1939) - "W małym dworku" oraz "Szewcy". W tych dwóch utworach najlepiej widać zręczność witkiewiczowskiej groteski.
1. "W małym dworku" dzierżawca Dyapanazy Nibek zabił wystrzałem z rewolweru niewierną żonę. Punktem wyjścia jest więc motyw "fatalnych skutków niewierności", który Witkacy skomplikował motywem "oszukanego kochanka". Anastazja zdradzała nie tylko męża, ale także kuzyna, od którego wolała oficjalistę Kozdronia. Cała sztuka jest więc kaskadą zaskoczeń i odwróceń. Tragiczne Widmo nie budzi niczyjego zdumienia. Boi się go tylko ten, kto powinien cieszyć się z powrotu kochanki, a mianowicie Kozdroń. Cała rodzina przyzwyczaja się do obecności Anastazji, a wiejskie trudy i wywczasy przeplatają dyskusje męża i kochanków. 
2. Rozpętanie groteski sięga szczytu w "Szewcach". Podczas, gdy historia wynosi bohaterów z szewskich zydli na urzędowe fotele, najbardziej zawikłane prawdy o przyszłości cywilizacji wypowiadają usta prymitywnych niedouków.

W spektaklu występują: 
Lidia Grabikowska, Dorota Łubińska, Iwona Baran, Zdzisława Szyszko, Józef Leszek Wiśniewski, Michał Baranowski, Radosław Wrzesiński, Patryk Adamczyk, Mateusz Busłowski, Krzysztof Urbański. 
Scenariusz i reżyseria - Teresa Ciborska.

Teatr Boscha powstał 10 lat temu z fascynacji twórczością artystów ukazujących absurdalność życia człowieka. Stąd nawiązanie do twórczości wielkiego malarza Hieronima Boscha i jego obrazów. Opiekunem artystycznym Teatru Boscha jest Teresa Ciborska, która jako aktorka w latach 1979-1984 brała udział w pierwszych spektaklach tworzącego się wówczas studenckiego Teatru KANA. Jest aktorką, reżyserem, laureatem wielu nagród artystycznych, współpracowała w wieloma ośrodkami kultury. Od roku 2009 jest opiekunem artystycznym studenckiego Teatru Boscha, współpracowała z Akademickim Centrum Kultury Uniwersytetu Szczecińskiego a obecnie od prawie 3 lat wraz z teatrem pracuje pod egidą Domu Kultury „13 Muz”. 

13muz

13muz

pl. Żołnierza Polskiego 2, 70-551 Szczecin

91 43 47 173, 502 383 070
j.janiszewski@13muz.eu
www.13muz.eu