23.03.2017
19:00


Pełna kultura

The Balanescu Quartet plays Kraftwerk

The Balanescu Quartet plays Kraftwerk
 Echo Newsletter  Nie przegap - zapowiedzi wydarzeń, konkursy, newsy!

The Balanescu Quartet plays Kraftwerk

Jeden z najsłynniejszych kwartetów smyczkowych świata z repertuarze kultowej grupy Kraftwerk!

Zespół powstał w 1987 roku. Jego twórcą i liderem jest Alexander Balanescu, pochodzący z Rumunii skrzypek i kompozytor. Zanim artysta zdecydował się na założenie własnego zespołu przez kilkanaście lat lat był współpracownikiem kompozytora Michaela Nymana (światowy rozgłos przyniosł artyście współpraca z reżyserem Peterem Greenewayem i muzyka do wielu jego filmów m.in. Kontrakt rysownika, Wyliczanka, Księgi Prospera) oraz szefem jego zespołu koncertowego Michael Nyman Band.
W połowie lat 80-tych Alexander Balanescu był ponadto członkiem Arditti Quartet, światowej sławy zespołu kameralnego.

Od początku istnienia zespół wyróżniał się nie tylko muzycznym kunsztem, ale także szroko pojętą innowacyjnością - przekraczaniem granic i poszukiwaniem nowych dróg.
Kwartet współpracował z tak wybitnymi kompozytorami i muzykami jak m.in.: Michael Nyman, Gavin Bryars, grupa Lounge Lizards i John Lurie, Jack de Johnette, Ornette Coleman, David Byrne, ale również z zespołami sceny pop /rock – Spiritualized, Pet Shop Boys.
Koncerty Balanescu Quartet charakteryzuje energia i dynamika, a sam kwartet poszukuje stale nowych pomysłów i środków wyrazu.

Zespół występował w tak różnorodnych miejscach jak The Lincoln Centre w Nowym Jorku czy Wembley Arena w Londynie. Zwykłymi miejscami koncertowymi są zarówno filharmonie i kluby jazzowe.

Na dyskografię zespołu składają się albumy:
"Possessed" (1992) – płyta z utworami grupy Kraftwerk – utwory z tego albumu usłyszymy w Szczecinie, "Luminitza" (1994) inspirowana zmianami w Europie Wschodniej w 1989 roku, "Angels and Insects" (1995) - ścieżka muzyczna filmu, "East meets East" (1997), "Maria T" (2005) - płyta będąca hołdem dla wybitnej rumuńskiej śpiewaczki Marii Tanase oraz "Il Partigiano Johnny" (ścieżka filmowa do filmu), "The Island" i "This is the Balanescu Quartet" (2011)

Wybrane recenzje prasowe:

"Luminitza jest jak nauka nowego języka – wielowarstwowa, głęboka, z odrobiną melancholii" - NEW MUSICAL EXPRESS

"Atmosfera koncertu to trochę powagi sali koncertowej i improwizacji z klubu jazzowego, muzyka soczystai pełna treści" - NEW YORK TIMES

"...Koncert równie intrygujący i hipnotyczny jak płyta, ale czuć więcej życia i siły niż w jakimkolwiek innym współczesnym kwartecie smyczkowym... Zapał i energia – wspaniałe doświadczenie" -THE AGE Melbourne

"Alexander Balanescu - skrzypek, który przelatuje delikatnie jak ważka od klasycznej muzyki przez jazz do wschodnioeuropejskiego folku, ale dodając od siebie wirtuozerski kunszt. Frapująca, niezwykła, ale też zabawna i wymykająca się wszelkim kategoryzacjom muzyka"" - THE TIMES

"Przez ostatnie ćwierczwiecze Aleksander Balanescu znalazł doskonałą drogę syntezy swego wschodnioeuropejskiego, rumuńskiego dziedzictwa z muzyką współczesną"
- GRAMOPHONE

The Balanescu Quartet plays Kraftwerk
Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie

Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie

Małopolska 48, 70-515 Szczecin

91 430 95 10, 539 94 94 54 - kasa
sekretariat@filharmonia.szczecin.pl
www.filharmonia.szczecin.pl