24.03.2017
19:00


Pełna kultura

Piąta Prokofiewa

Piąta Prokofiewa
 Echo Newsletter  Nie przegap - zapowiedzi wydarzeń, konkursy, newsy!

SONORO 
Piąta Prokofiewa

Koncert symfoniczny
Sala symfoniczna

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie
Jose Luis Gomez - dyrygent

 Heitor Villa-Lobos - Uirapurú (1917)
Inocente Carreño - Suite Margariteña na orkiestrę
Sergiej Prokofiew - Symfonia nr 5 op. 100

Piąta Symfonia jest największym muzycznym wydarzeniem od lat. Większym od kompozycji Brahmsa i Czajkowskiego! Jest wspaniała i wczoraj, i dziś, i jutro – przekonywał dyrygent Serge Kusewicki tuż po amerykańskiej premierze utworu Siergieja Prokofiewa. Portret kompozytora w listopadzie 1945 r. zamieszczono na okładce magazynu „Time”. To kolejny przykład, że muzyka nie zna granic, a wrażliwość słuchaczy na piękno po obu stronach Atlantyku jest taka sama. 

Piąta Symfonia powstała latem 1944 r., kiedy świat trawiła wojenna pożoga. Napisany w odosobnieniu, w domu oddalonym 150 km od Moskwy, utwór był dla Prokofiewa zwieńczeniem pewnego okresu w życiu. Jak sam mówił, „gloryfikuje on wspaniałego ludzkiego ducha, chwali człowieka wolnego i szczęśliwego, jego siłę, hojność i czystość duszy”. Jednocześnie dodawał: „Nie mogę powiedzieć, że świadomie wybrałem ten temat. On urodził się we mnie, był to krzyk ekspresji. Muzyka dojrzała we mnie i wypełniła moją duszę”. 

Radość i heroizm, elegancki kunszt melodii, wyrafinowany liryzm z tragicznymi brzmieniami, a wszystko w harmonii i afirmacji życia – to odnajdzie słuchacz w Piątej Symfonii Prokofiewa.

Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie

Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie

Małopolska 48, 70-515 Szczecin

91 430 95 10, 539 94 94 54 - kasa
sekretariat@filharmonia.szczecin.pl
www.filharmonia.szczecin.pl