21.04.2017
19:00


Pełna kultura

Skandynawska symfonika

Skandynawska symfonika
 Echo Newsletter  Nie przegap - zapowiedzi wydarzeń, konkursy, newsy!

Skandynawska symfonika
koncert symfoniczny
sala symfoniczna

Artyści:
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie
Juho Pohjonen - fortepian 

Rune Bergmann - dyrygent

Utwory: 
Einojuhani Rautavaara - Cantus Arcticus op. 61
Esa Pekka Salonen - Koncert fortepianowy (2007)
Jean Sibelius - Symfonia nr 2 D-dur Op.43

Filharmonia w Szczecina zaprasza na niezwykłą podróż na daleką Północ, do małych wiosek poukrywanych wśród fiordów, tam, gdzie góry spotykają się z morzem, a siarczysty mróz nie straszny ani Muminkom, ani reniferom. Przewodnikami po muzycznej wyprawie do Skandynawii będą trzej fińscy kompozytorzy. 

Jean Sibelius mówił, że „kocha tajemnicze dźwięki pól, lasów, wód i gór”. Brzmienia te można usłyszeć w jednym z jego najznakomitszych dzieł – Symfonii nr 2. Krytycy, po wysłuchaniu premierowego wykonania w 1902 r., wydali ocenę, porównując utwór Sibeliusa do najznakomitszych symfonii Ludwika van Beethovena. On sam mówił o nim, że jest najszczerszym muzycznym wyznaniem, intymną spowiedzią dedykowaną ojczyźnie.

Einojuhani Rautavaara jest wymieniany jako spadkobierca talentu Sibeliusa. Żyjący w XX w. kompozytor tworzy kompozycje neoklasyczne, konstruktywistyczne, a także neoromantyczne. Cantus Arcticus należy do najważniejszych dzieł w jego twórczości. Rautavaara wykorzystał w kompozycjach nagranych przez siebie śpiew ptaków, które gnieżdżą się w rejonie koła podbiegunowego, oraz torfowisk w Liminka na północy Finlandii. Wytrawne ucho wychwyci trele, świergoty, a nawet krzyki łabędzia krzykliwego.

Ptaki, ale zupełnie innych gatunków, stały się inspiracją dla trzeciego z fińskich kompozytorów – Esa Pekka Salonena. Jego Koncert fortepianowy to dzieło powstałe na wspólne zlecenie filharmoników z Nowego Jorku, Berlina, Radio France oraz BBC. Premiera odbyła się w 2007 r. Utwór łączy w sobie tradycyjną muzykę folklorystyczną z dźwiękami cyberprzestrzeni, można tu usłyszeć syntetyczne głosy ptaków. Jak zaznacza kompozytor, napisany przez niego utwór jest wyrazem hołdu dla polskiego pisarza Stanisława Lema.

Na scenie obok szczecińskich filharmoników wystąpi fiński pianista Juho Pohjonen, jeden z najbardziej intrygujących i utalentowanych wykonawców skandynawskiej sceny muzycznej. Artystów poprowadzi pierwszy dyrygent i dyrektor artystyczny Filharmonii w Szczecinie Rune Bergmann. 

Skandynawska symfonika
Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie

Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie

Małopolska 48, 70-515 Szczecin

91 430 95 10, 539 94 94 54 - kasa
sekretariat@filharmonia.szczecin.pl
www.filharmonia.szczecin.pl