19.05.2017
18:00

Miejsce
Galeria Kaskada

Kategoria
Festiwal

Pełna kultura

Międzynarodowy Festiwalu Literatury "Apostrof"

Międzynarodowy Festiwalu Literatury "Apostrof"
 Echo Newsletter  Nie przegap - zapowiedzi wydarzeń, konkursy, newsy!

Apostrof. Międzynarodowy Festiwal Literatury
15-21 maja 2017 roku
Empik Kaskada

Miasta festiwalowe: Szczecin, Katowice, Kraków, Poznań, Wrocław, Gdańsk, Warszawa

Wielkimi krokami zbliża się druga edycja Apostrofu. Międzynarodowego Festiwalu Literatury. Między 15 a 21 maja do Szczecina przyjadą Jonathan Carroll, Magdalena Witkiewicz, Wojciech Kuczok. Kuratorem tegorocznej edycji Apostrofu został Szczepan Twardoch. Organizatorzy jeszcze nie zdradzają pełnego programu, ale jedno jest pewne: w ten majowy tydzień (15-21.05) miłośników literatury czeka mnóstwo intelektualnych doznań i wyjątkowych emocjonalnych wrażeń.
Z okazji premiery „Kolacji wrony” Apostrof. Międzynarodowy Festiwal Literatury i szczeciński Empik odwiedzi popularny pisarzy amerykański – Jonathan Carroll - twórca „Krainy Chichów” czy „Zakochanego Ducha”. Czytelników z pewnością ucieszy także spotkanie z  Wojciechem Kuczokiem, który postawił już ostatnią kropkę w powieści kryminalnej „Czarna”. Z kolei Magdalena Witkiewicz przekona miłośników literatury kobiecej, że nawet najbardziej niepozorna decyzja, może wpłynąć na całe życie. Właśnie o tym jest jej niedawno wydana powieść „Czereśnie zawsze muszą być dwie”. 

Opiekę kuratorską nad tegoroczną edycją festiwalu objął jeden z najbardziej cenionych polskich współczesnych pisarzy – Szczepan Twardoch. Autor od samego początku bierze czynny udział w przygotowaniach do festiwalu, współtworzył program - zaproponował kilku z zaproszonych autorów oraz tematy dyskusji. O szatę graficzną Apostrofu zadbał malarz, twórca znanych rzeźb i instalacji – Radek Szlaga. Artysta w projekcie powrócił do tradycyjnej formy plakatu. 
W dniach od 15 do 21 maja w siedmiu miastach Polski, odbędzie się prawdziwa uczta dla miłośników literatury. Na uczestników czekają spotkania z autorami, panele dyskusyjne i wydarzenia specjalne. Poza Szczecinem festiwal zawita do Katowic, Krakowa, Poznania, Wrocławia, Warszawy i Gdańska. Apostrof. Międzynarodowy Festiwal Literatury jest organizowany przez Empik. To podziękowanie dla czytelników, którzy – wbrew statystykom – z entuzjazmem podchodzą do książek i ich autorów.

16 maja 2016, godz. 18:00
SPOTKANIE AUTORSKIE Łukasz Orbitowski
Spotkanie z autorem poprowadzi Andrzej Skrendo.

Polski prozaik, recenzent i felietonista, dziennikarz prasowy i telewizyjny. Zaczynał od fantastyki i literatury grozy, by po kilkunastu latach wejść do mainstreamu. Wydana w 2015 r. powieść „Inna dusza” przyniosła mu Paszport Polityki. Deklaruje, że w fantastyce (konkretnie w książce „Szczęśliwa ziemia”) osiągnął już to, o co mu chodziło: odpowiedni balans między fantastycznością a realizmem.

Urodził się w 1977 r. w Krakowie. Jest synem malarza Janusza Orbitowskiego. Jeszcze przed ukończeniem studiów filozoficznych na Uniwersytecie Jagiellońskim rozpoczął współpracę z „Nową Fantastyką” w roli recenzenta filmowego. Jako recenzent i felietonista współpracował również m.in. z „Przekrojem”, „Lampą” i „Gazetą Wyborczą”, z którą związany jest do dziś. Pracował także nad scenariuszami dwóch niezrealizowanych dotąd filmów: „Hardkor 44” Tomka Bagińskiego i adaptacji „Morfiny” Szczepana Twardocha.

Debiutował w 2001 r. opowiadaniem „Diabeł na Jabol Hill” opublikowanym w pierwszym numerze miesięcznika „Science Fiction”. Jego opowiadania ukazywały się odtąd regularnie w tym piśmie, a także w „Nowej Fantastyce”, „Sferze” i „Ubiku”. „Pisarz wielkiej pracowitości i jeszcze większej wyobraźni” – napisał o Orbitowskim krytyk Dariusz Nowacki. Od debiutu autor „Innej duszy” wydał 16 książek – powieści i zbiorów opowiadań. Jego krótkie fabuły ukazały się także w kilkunastu antologiach i zbiorach literatury grozy i fantastyki.

Akcję swoich horrorów z rozbudowanym tłem obyczajowym umieścił w kilku największych miastach Polski, m.in. w rodzinnym Krakowie („Tracę ciepło”), Wrocławiu („Święty Wrocław”) i Warszawie (głośne „Widma” – historia alternatywna, w której powstanie warszawskie nie doszło do skutku, a Krzysztof Kamil Baczyński przeżywa wojnę i musi się zmagać z PRL-owską rzeczywistością), a także stolicy Danii Kopenhadze, gdzie Orbitowski mieszkał przez jakiś czas. Powieść „Szczęśliwa ziemia”, którą ostatecznie pożegnał się z fantastyką, była nominowana do Nagrody Zajdla, Paszportu Polityki i Nagrody Literackiej Nike.

Ostatnio ukazało się drugie, gruntownie zredagowane oraz wzbogacone o trzy dodatkowe opowiadania, wydanie jego książki „Wigilijne psy i inne opowiadania” (Wydawnictwo SQN).

18 maja 2016, godz. 18:00
Spotkanie z Martą Masadą
prowadzenie Andrzej Skrendo

Pisarka, wcześniej dziennikarka prasowa i telewizyjna, filolożka polska, krytyczka literacka i producnetka tv, która porzuciła zgiełk mediów by zająć się pisaniem i otworzyć kilka popularnych już lokali. 27 kwietnia 2016 r. zadebiutowała jako prozaiczka powieścią „Święto trąbek”. Żyje intensywnie, dlatego najbardziej lubi odnajdywać czas na spontaniczne podróże i dobre wiersze, fanka sztuki współczesnej i rapu.

Urodziła się w 1979 r. w Białymstoku i porzuciła go dla Warszawy. Była recenzentką m.in. w tygodniku „Wprost”, w którym kierowała działem kultury, pisała też m.in. do „Życia Warszawy”, „Polityki”, „Rzeczpospolitej”, „Nowych Książek”, pracowała w TVP1, gdzie powołała do życia kilka kulturalnych audycji. Kilka lat temu wraz z mężem porzuciła Warszawę dla Krakowa. Wspólnie otworzyli swoją pierwszą knajpę, Ambasadę Śledzia, która szybko okazała się sukcesem i mekką poetów i doczekała kolejnych swoich filii. Jest też współwłaścicielką krakowskiej klubogalerii Pasaż, skupiającej artystyczne i literackie działania.

Pięć lat od wyjazdu ze stolicy poświęciła nie tylko Tuwimowemu „kawiorowi ubogich”, ale przede wszystkim pisaniu. „Święto trąbek” (Wydawnictwo W.A.B.) wkroczyło do księgarń przy dźwięku recenzenckich fanfar, jakie na część debiutanckiej, choć bardzo obszernej powieści zagrali Łukasz Orbitowski, Katarzyna Bonda i Marcin Wilk. To bodaj najgłośniejszy jak dotąd debiut 2016 roku.

19 maja 2016, godz. 18:00
Spotkanie z Robertem J. Szmidtem
prowadzenie Monika Petryczko

Polski pisarz szczególnie ceniony za opowieści postapokaliptyczne, dlatego bywa nazywany przez fanów Niszczycielem Światów. Tłumacz, redaktor i wydawca, twórca serwisu fantastykapolska.pl. Od lat 80. aktywny w polskim fandomie, jeden z pomysłodawców nagrody literackiej Sfinks, która przekształciła się później w Nagrodę im. Janusza A. Zajdla oraz twórca Nagrody Nautilus.

Urodził się w 1962 r. we Wrocławiu, gdzie ukończył Zespół Szkół Żeglugi Śródlądowej. Pracował w wielu różnych branżach. Wcześnie zaczął zajmować się tłumaczeniami literatury fantastycznej, pracował jako przedstawiciel ogólnopolskiego wydawnictwa na Śląsku, gdzie prowadził też jedną z pierwszych w Polsce legalnych wypożyczalni wideo. Zajmował się wydawaniem czasopism branżowych, najpierw związanych z rynkiem wideo, później konsolami do gier, a od roku 2000 – literaturą science fiction.

Przetłumaczył kilkadziesiąt powieści fantastycznych, w tym dzieła klasyków: Asimova, Silverberga, Gibsona, Resnicka, Webera i Campbella, a także kilkanaście gier komputerowych, m.in. „Resident Evil 4”. Po latach zajmowania się cudzą literaturą zaczął pisać własne utwory. Wydana w 2003 r. „Apokalipsa według Pana Jana” stała się bestsellerem i doczekała kilku wydań, łącznie z kolekcjonerskimi. Dużą popularnością cieszy się polska zombie apokalipsa „Szczury Wrocławia”, a także space opera „Pola dawno zapomnianych bitew”, której dwa tomy ukazały się w serii „Horyzonty Zdarzeń” wymyślonej przez Szmidta. Tylko w 2016 roku autor planuje około dziesięciu premier wydawniczych: własnych powieści, tłumaczeń i wznowień.

Premiera Apostrofu – 18 maja 2016
„Wieża” (Insignis) – kontynuacja „Otchłani”, która była drugą polską powieścią rozgrywającą się w postapokaliptycznym Uniwersum Metro 2033. Druga premiera powieściowa Szmidta w tym roku.

20 maja 2016, godz. 18:00
Spotkanie z Manuelą Gretkowską
prowadzenie Andrzej Skrendo

Pisarka, felietonistka i scenarzystka filmowa oraz działaczka społeczna. Polka (a nawet Polka Roku 2007 wg czytelników „Wysokich Obcasów”), Europejka i Obywatelka. Założycielka Partii Kobiet i jej honorowa przewodnicząca. Wycofała się z polityki, bo, jak twierdzi, „artysta ma wariackie papiery i może wszystko, a polityk powinien być uosobieniem średniości”, jednak nie unika komentowania bieżących wydarzeń.

Urodziła się w 1964 r. w Łodzi, wychowała na słynnych Bałutach. Ukończyła filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie oraz antropologię w École des hautes études en sciences sociales w Paryżu. W czasie studiów we Francji pracowała m.in. jako sekretarz Józefa Czapskiego. W pierwszej połowie lat 90. wróciła do Polski, została zastępczynią redaktorki naczelnej polskiej edycji „Elle” i felietonistką. Pisywała felietony także do „Cosmopolitan”, „Wprost”, „Polityki” i „Machiny”. Oraz „Sukcesu”, z którego jeden z jej felietonów wycięto. Nożyczkami. Z każdego już wydrukowanego egzemplarza.
W połowie lat 90. napisała scenariusz głośnego filmu „Szamanka” wyreżyserowanego przez Andrzeja Żuławskiego, którego poznała jeszcze w czasie pobytu we Francji. Niedługo po premierze filmu wyjechała na kilka lat do Szwecji. Do Polski wróciła ponownie, by urodzić i wychować córkę Polę. W 2007 r. zaangażowała się w politykę i przekształciła ruch społeczny „Polska jest kobietą” w Partię Kobiet.

Debiutowała w 1991 r. powieścią „My zdies’ emigranty”, udanie i głośno, gdyż skomplementował jej książkę sam Czesław Miłosz. Kolejne tytuły opisujące życie współczesnej bohemy – „Tarot paryski”, „Kwartet metafizyczny” i „Podręcznik do ludzi” – przyniosły jej opinię postmodernistki i skandalistki (tę ostatnią zawdzięcza także filmowi „Szamanka”). W „szwedzkim” okresie życia Gretkowskiej powstały m.in. opowiadania zebrane w tomie „Namiętnik”, scenariusz pierwszego sezonu serialu „Miasteczko” oraz felietony dla prasy zebrane w zbiorze „Silikon”. „Staram się pisać tylko o tym, co przeżyłam” – powiedziała w jednym z wywiadów i w kilku jej kolejnych książkach widać to szczególnie wyraźnie, zwłaszcza w dziennikach intymnych „Polka”, „Europejka” i „Obywatelka”, a także powieści „Trans”, w której elementy biografii pisarki przeplatają się z fikcją literacką.
Wspólnie ze swoim partnerem Piotrem Pietuchą opublikowała dwie książki – „Sceny z życia pozamałżeńskiego” oraz wydaną jesienią 2015 r. „Miłość klasy średniej” (Świat Ksiażki).
Uważa, że zadaniem sztuki jest przekraczanie tabu – granic naszej świadomości i postrzegania, i że sztuka jest być może jedynym azylem wolności we współczesnym świecie.

21 maja 2016, godz. 12:00
Spacer literacki z Leszkiem Hermanem
Start: Empik Kaskada.
czas trwania: do 2 godzin
wstęp wolny

Zapraszamy na spacer literacki tropem książki Leszka Hermana „Sedinum. Wiadomości z podziemi”. Wspólnie z autorem poprowadzi go przewodnik, Przemek Głowa. Spacer zakończy się spotkaniem z Leszkiem Hermanem w salonie Empik Kaskada.

Autor, architekt z wykształcenia, bada tajemnice układu urbanistycznego Szczecina. Na podstawie tych badań powstała książka „Sedinum”. Książęta Gryfici, templariusze, masoni i budowniczowie wielkomiejskiego Szczecina. Tajemnice gmachu Muzeum Narodowego w Szczecie oraz okrągłych placów Oriona – te i inne znaki rozszyfrujemy podczas spaceru.

Leszek Herman
Autor sensacyjno-awanturniczej powieści „Sedinum” odkrywającej wiele historycznych oraz architektonicznych tajemnic Szczecina i Pomorza Zachodniego. Nazywany polskim Danem Brownem, chociaż sam twierdzi, że ze względu na poczucie humoru bliżej mu do Joanny Chmielewskiej. Lubi też Umberta Eco, a zaczytuje się powieściami Zygmunta Miłoszewskiego.

Szczecinianin, absolwent Politechniki Szczecińskiej, architekt z 20-letnim doświadczeniem, ze specjalnością konserwatora zabytków. Jest projektantem i, wraz z bratem Marcinem, współwłaścicielem studia projektowego, które ma na koncie m.in. odrestaurowanie modnej w stolicy Pomorza Zachodniego Starej Rzeźni.

„Sedinum” wydana w 2015 r. to jego debiut powieściowy, ale nie autorski. W połowie lat 90. pisywał do „Gazety Wyborczej” artykuły o niezwykłych budynkach i miejscach w Szczecinie i na Pomorzu, niektóre można przeczytać na blogu jego pracowni projektowej. Prowadzi w internecie profil Sedinum z pomorskimi ciekawostkami historycznymi i planuje wydanie kontynuacji swojej powieści. Premiera planowana jest na koniec 2016 r.

22 maja 2016, godz. 12:00
Spacer literacki z Michałem R. Wiśniewskim
Start: Empik Kaskada, Szczecin
czas trwania: do 2 godzin
wstęp wolny

Zapraszamy na spacer literacki tropem książki Michała R. Wiśniewskiego „God hates Poland”. Wspólnie z autorem poprowadzi go przewodnik, Przemek Głowa. Spacer zakończy się spotkaniem z autorem w salonie Empik Kaskada.

Książka „God hates Poland” jest dedykowana przewodnikom po Warszawie i Tokio. Opisuje też Szczecin. Proponujemy wyruszyć z nią na wycieczkę po Szczecinie, wspólnie poszukać miejsc, które pojawiają się na karatach powieści.

Michał R. Wiśniewski
Polski publicysta, powieścipisarz, popularyzator japońskiej popkultury i fantastyki. Pomysłodawca nadania pierwszemu polskiemu satelicie naukowemu nazwy Lem.

Urodził się w 1979 r. Pod pseudonimem Shinno Michio publikował w magazynie „Kawaii”, którego redaktorem naczelnym został w 2003 r. i sprawował tę funkcję do 2005 r. Współpracował m.in. z „Gazetą Wyborczą” i jej portalem gazeta.pl, „Tygodnikiem Powszechnym”, magazynem kulturalnym „Esensja”, a także czasopismami „Pulp”, „Nowa Fantastyka”, „Pixel” i „Arigato” oraz serwisem wp.pl. Prowadzi dwa blogi: mrw.blox.pl oraz jetlag.com.pl. Część swoich felietonów wydał w zbiorze „Jeśli zginiesz w grze, zginiesz naprawdę”. Teksty Wiśniewskiego można także znaleźć w książkach „Bond. Leksykon”, „Seriale. Przewodnik Krytyki Politycznej” oraz „Berlin – Pascal Lajt”.

Wydawniczo związany z Krytyką Polityczną. Jego pierwsza powieść „Jetlag” z 2014 r. zdobyła nominację do Nagrody Conrada za debiut roku. Geografię anonimowej metropolii, w której rozgrywa się akcja, oparł na planie Szczecina, w którym mieszka. W 2015 r. ukazała się powieść „God Hates Poland”, podobnie jak pierwsza opowiadająca o biurowej polskiej klasie średniej i sięgająca po, jak określił to sam autor, „fantastykę najbliższego zasięgu”.

Międzynarodowy Festiwalu Literatury "Apostrof"
Galeria Kaskada

Galeria Kaskada

al. Niepodległości 36 Szczecin

91 810 28 00

www.galeria-kaskada.pl/