11.05.2019
19:00

Miejsce
Teatr Polski

Wstęp
płatny

Kategoria
Spektakl

Pełna kultura

Pijacy

Pijacy
 Echo Newsletter  Nie przegap - zapowiedzi wydarzeń, konkursy, newsy!

"PIJACY" - Spektakl zabawny, inteligentny i współczesny
(Duża Scena)

"Pijacy" - rzadko pojawiający się na polskich scenach tytuł. Jedno z umoralniających dzieł z epoki klasycyzmu, podobnie jak pozostałe, zyskało sobie nie najlepszą sławę.
W dobrze znanej scenerii rodem z PRL-u powoli rozwija się akcja, utrzymana w rytmie kolejnego upojenia alkoholowego, następującego po nim kaca i wypijanego na nowo klina... Równolegle rozwija się wątek romansowy: rodzina Pijakiewiczów zamierza wydać córę Tereskę za mąż, a sprawę komplikuje obecność dwóch kandydatów, pijaka Iwreckiego i abstynenta Sobreckiego.

Franciszek Bohomolec (1720-84) był pierwszym liczącym się dramaturgiem, piszącym dla polskiego teatru narodowego, powstałego tuż po wstąpieniu na tron Stanisława Augusta Poniatowskiego. Instytucja ta, pełniąca wówczas funkcję "świeckiej kazalnicy", potrzebowała sztuk krytykujących zacofanie i głupotę szlachty, a popierających cnoty obywatelskie i koncepcje polityczne, lansowane przez oświeceniowych ideologów. Bohomolec zgodził się tworzyć dla narodowej sceny nie bez oporów, bo jego doświadczenie dramatopisarskie nie było wielkie - garść sztuk dla teatrzyków szkolnych prowadzonych przez jezuitów, macierzysty zakon autora "Pijaków". Jego komedie, choć czasem przeładowane doraźną publicystyką zdobyły znaczny rozgłos. Większość z nich skomponowano na zasadzie przeciwstawienia bohaterów o cechach dodatnich i ujemnych. Zgodnie z regułami gatunku bogatsze były typy negatywne, pełniące w gruncie rzeczy rolę "portretów przywar" szlacheckiej społeczności.

Podobnie jest w "Pijakach". Dydaktyka i moralizatorstwo przeplatają się tu jednak z pewną wyrozumiałością wobec pijackiego obyczaju i szczególnego rozumienia gościnności, polegającej na zmuszaniu gości do spełniania toastów. Zachowanie bohaterów stanowi kwintesencję mentalności szlacheckiej drugiej połowy XVIII wieku. Sporo tu więc jowialności, unoszenia się honorem, dobroduszności, hojności, ale i nieprzepartej ciągotki do wypitki i wybitki. Fabuła "Pijaków" jest niezwykle skromna. Dwaj kawalerowie - moczygęba i abstynent - starają się o rękę tej samej dziewczyny, wychowanki imć Pijakiewicza. Początkowo większe szanse ma ten, co nie gardzi trunkiem. Bohomolec nie byłby wszakże Bohomolcem, gdyby prawdziwa cnota nie została wreszcie nagrodzona. [PAT]

scenariusz i reżyseria: Artur Więcek „Baron”
scenografia: Marek Braun
kostiumy: Jolanta Łagowska
reżyseria światła: Piotr Trela
choreografia: Janusz Skubaczkowski
aranżacja muzyczna piosenek: Paweł Romańczuk
przygotowanie wokalne: Anna Reńska
projekcje wideo: Tomasz Głodek
asystent reżysera: Małgorzata Chryc-Filary
Asystent scenografa: Karolina Baniowska

„Pijacy” Bohomolca, w reżyserii Artura Więcka „Barona”, to zrealizowane na podstawie oświeceniowej komedii, przedstawienie o polskich grzeszkach, które bawi i daje do myślenia.

Występują:
ADAM DZIECINIAK
Pijakiewicz - opiekun Teresy

MAŁGORZATA IWAŃSKA
Pijakiewiczowa

ADRIANNA GÓRALSKA
Teresa - synowica Pijakiewicza

SŁAWOMIR KOŁAKOWSKI
Iwroński - kawaler

FILIP CEMBALA
Sobrecki - kawaler

WIESŁAW ORŁOWSKI
Łykaczewski

KATARZYNA BIESCHKE-WABICH
Łykaczewska

MIROSŁAW KUPIEC
Ebriacki

MARTA USZKO
Ebriacka

JACEK PIOTROWSKI
Lusztykiewicz

MAŁGORZATA CHRYC-FILARY
Roztropska - ciotka Teresy

DOROTA CHRULSKA
Magdalena - służebna Pijakiewiczów

MATEUSZ KOSTRZYŃSKI
Hajduk Bochusewicz - masztalerz (stajenny) Pijakiewiczów

WIESŁAW ŁĄGIEWKA
Wiernicki - masztalerz Sobreckiego

ZBIGNIEW FILARY
Duch AA

ADAM ZYCH
Ojciec Kapelan

KRZYSZTOF BARANOWSKI

fot. Włodzimierz Piątek

Teatr Polski

Teatr Polski

ul. Swarożyca 5, 71-601 Szczecin

Biuro Organizacji Widowni: 91 433 66 66
bow@teatrpolski.eu
www.teatrpolski.szczecin.pl