07.11.2018
18:00

Miejsce
Biblioteka Międzywydziałowa US

Wstęp
wolny

Kategoria
Inna impreza

Pełna kultura

Wieczory Filmu Europejskiego z OFFicyną - Listopad z polskim filmem

Wieczory Filmu Europejskiego z OFFicyną - Listopad z polskim filmem
 Echo Newsletter  Nie przegap - zapowiedzi wydarzeń, konkursy, newsy!

„Wieczory Filmu Europejskiego z OFFicyną”
Listopad z polskim filmem

Z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości w każdą środę listopada zapraszamy na wieczory z polskim kinem. Cofniemy się do przedwojennej klasyki i skonfrontujemy ją z filmami współczesnych młodych twórców wspieranych przez Studio Munka oraz poruszymy zagadnienie emigracji. Projekcje połączone będą z dyskusjami, moderowanymi przez Małgorzatę Frymus, dziennikarkę Radia Szczecin i dr. Damiana Romaniaka, krytyka filmowego i filmoznawcę. Na „Wieczory Filmu Europejskiego z OFFicyną” obowiązuje wstęp wolny.

Wszystkie projekcje odbędą się w budynku Biblioteki Międzywydziałowej Uniwersytetu Szczecińskiego, al. Piastów 40b, budynek 3 w Szczecinie w każdą środę od 7 do 28 listopada o godzinie 18:00

W programie:

Środa 7 listopada, godz. 18:00
Krótki metraż ze  Studiem Munka

Prezentacja wybranych filmów realizowanych w ramach projektu „Trzydzieści minut” Studia Munka.

„Na dystans”
reż. Maciej Górski, 33 min., Polska, 2014 r.

Jedenastoletni chłopiec, zainspirowany wydarzeniami roku 1980, zakłada podwórkowy związek, żeby walczyć ze swoim ojczymem. Film opowiada o sytuacjach, które podczas dziania się były nie w pełni uświadomione, a mimo to pozostały w rówieśnikach Jeremiego z tamtych czasów na zawsze. O nadziejach, wątpliwościach i strachu przejmowanych ze spojrzeń i zachowań starszych, które pozostaną w świadomości, tak, jak wspomnienia pór roku z dzieciństwa, które wydają się bardziej intensywne i pachnące, niż te, z którymi ma się do czynienia będąc dorosłym. 

„Lila”
reż. Dominika Łapka, 24 min., Polska, 2015 r.

Upalne lato. Nieoczekiwanie w domu kilkuletniego Joszka zamieszkuje jego kuzynka Lila. Chłopiec zyskuje kompana do zabaw. Z pozoru niewinne gry jednak szybko przeradzają się w rywalizację także o to, które z dzieci będzie spało z mamą. Do czego może być zdolny maluch, który tęskni za wtuleniem się w czułe ramiona? 

Środa 14 listopada, godz. 18:00
„Bohaterowie Sybiru”

reż. Michał Waszyński, 97 min., Polska, 1936 r.

Przedwojenny film osnuty na tle przeżyć ochotników 5 Dywizji Syberyjskiej. Akcja filmu dzieje się w 1918 roku. Opowiada o losach polskich zesłańców, którzy po powstaniach narodowych znaleźli się pośród śniegów Syberii.

Środa 21 listopada, godz. 18:00
„Sportowiec mimo woli”

reż. Mieczysław Krawicz, 64 min., Polska, 1939 r. 

"Sportowiec mimo woli" to jedna z ostatnich komedii zrealizowanych przez kinematografię II Rzeczypospolitej. Mimo że film ukończono jeszcze przed wybuchem wojny, na premierę musiał czekać aż do 31 maja 1940 roku, kiedy mało komu było w Polsce do śmiechu. A jak na ironię "Sportowiec mimo woli" zawiera spory ładunek komizmu, któremu nawet upływ lat niewiele zaszkodził. Niewątpliwą zaletą filmu jest też znakomite aktorstwo w wykonaniu plejady międzywojennych gwiazd.

Środa 28 listopada, godz. 18:00
„Pomiędzy słowami”

reż. Urszula Antoniak, 95 min., Polska/Niemcy/Holandia, 2017 r.

Michael jest 28-letnim prawnikiem z Berlina. Z zachowania i sposobu bycia przypomina swojego szefa i przyjaciela, 36-letniego Franza. W piątek rano Michael przechodzi z języka wysokoniemieckiego na język polski i staje się Polakiem, Michałkiem. Poznaj intrygującą historię życia na emigracji.


Dyskusje towarzyszące projekcjom poprowadzą:

Małgorzata Frymus - absolwentka łódzkiej PWSFTViT. Wykładowczyni Uniwersytetu Szczecińskiego. Dziennikarka i publicystka Radia Szczecin, autorka programów i reportaży telewizyjnych. Reżyserka i producentka filmowa, laureatka nagrody Angel Peace Award na festiwalu filmowym w Monako.

dr Damian Romaniak - filmoznawca, literaturoznawca, doktor nauk humanistycznych, animator kultury filmowej, krytyk filmowy, publicysta, wykładowca. Gospodarz cyklu „Kino Konesera” w szczecińskich multipleksach Helios. Współpracuje z Onet.Film oraz portalem Horror Online. Obecnie jest współgospodarzem DKF-u Konfrontacje w Akademii Sztuki w Szczecinie.

Projekt dofinansowany ze środków Gminy Miasto Szczecin.
Partnerzy: Biblioteka Międzywydziałowa Uniwersytetu Szczecińskiego, Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie.
Organizator projektu: Stowarzyszenie OFFicyna.

Wieczory Filmu Europejskiego z OFFicyną - Listopad z polskim filmem
Biblioteka Międzywydziałowa US

Biblioteka Międzywydziałowa US

al. Piastów 40b, budynek 3, 71-065 Szczecin

(91) 444-26-41
bm[at]bg.szczecin.pl
http://bg.szczecin.pl/bm/