18.07.2017
22:00

Miejsce
Zamek Książąt Pomorskich

Wstęp
wolny

Kategoria
Inna impreza

Pełna kultura

Wieczory Filmu Europejskiego z OFFicyną

Wieczory Filmu Europejskiego z OFFicyną
 Echo Newsletter  Nie przegap - zapowiedzi wydarzeń, konkursy, newsy!

Wieczory Filmu Europejskiego z OFFicyną
Norweskie wieczory w szczecińskim zamku

Norwegia kojarzy się z krainą spokoju okalanego dziewiczymi pasmami górskimi. Przekonaj się, że w filmie jest zupełnie inaczej. Poznaj norweskie kino przepełnione emocjami.

Zapraszamy na lipcowe „Wieczory Filmu Europejskiego z OFFicyną” prezentujące najciekawsze i nagradzane produkcje twórców z Norwegii. Pokazy odbędą się w każdy wtorek o godzinie 22:00 na Małym Dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. W programie filmy nagradzane na  m.in.: Berlinale, Stockholm Film Festival i Sundance. Zanurz się w świecie norweskich emocji.

Projekcje połączone będą z dyskusjami na temat prezentowanych obrazów, moderowanymi przez Małgorzatę Frymus, dziennikarza Radia Szczecin i dr. Damiana Romaniaka, krytyka filmowego i filmoznawcę. Wstęp wolny.

Wtorek 4 lipca, godz. 22:00

„Louder Than Bombs” / „Głośniej od bomb”
reż. Joachim Trier, 109 min., dramat, Norway/France/Denmark/USA, 2015 r.

Gdy ginie fotoreporterka jej rodzina mocno to odczuwa, lecz z czasem zamiast zaleczyć złamane serca, stają przed problemem poradzenia sobie z powracającą we wspomnieniach i życiu codziennym matką oraz żoną. Film pokazuje trudne relacje rodzinne po odejściu najbliższej osoby.

Film nominowany do Złotej Palmy w Cannes, laureat  m.in. Stockholm Film Festival, Norwegian International Film Festival i Ghent International Film Festival

Wtorek 11 lipca, godz. 22:00

„Blind” / „Ślepowidzenie”
reż. Eskil Vogt, 96 min., dramat,  Norwegia, 2014 r.

Film jest grą wyobraźni. Młoda kobieta po utracie wzroku zmaga się z nowymi wyzwaniami. Jej życie zmienia się jeszcze bardziej gdy zaczyna pisać powieść. Wspomnienia, rzeczywistość i wyobraźnia otwierają przed nią nowy świat. Dokąd zaprowadzą ją oczy umysłu?

Laureat nagrody na Berlinale, Sundance, oraz Amanda

Wtorek 18 lipca, godz. 22:00

„1001 grams” / „1001  Gramów”
reż. Bent Hamer, 93 min., dramat,  Norwegia/Niemcy/Francja, 2014 r.

Opowieść o młodej kobiecie, naukowcu, który pracuje w organizacji rządowej, mającej za cel  utrzymanie niezwykłego przedmiotu - norweskiego prototypu kilograma. Gdy wyjeżdża z cennym ładunkiem na konferencję, podróż zmienia jej postrzeganie świata. Jak bardzo kilogram może zmienić ludzkie życie?

Film nagrodzony na Amanda – Międzynarodowym Norweskim Festiwalu Filmowym.

Wtorek 25 lipca, godz. 22:00
Szczecin European Film Festival prezentuje

„Six Degrees”
reż.  Trond Kvig Andreassen, 31 min,  Norwegia, 2015 r.

„Sześć stopni oddalenia” to teoria, wedle której wszyscy jesteśmy powiązani najwyżej sześcioma stopniami znajomości. Ten dokument stanowi wnikliwą obserwację pewnej małomiasteczkowej społeczności i wystawia tę teorię na próbę, zabiera również nas w podróż po Stanach, jakiej prawdopodobnie nigdy w życiu nie doświadczyliśmy. Ważną rolę odgrywają tu przypadkowe spotkania, które decydują o ścieżce, którą podążamy. Dzieło Tronda Kviga Andreassena jest zabawne, zawiera wiele celnych obserwacji, choć momentami bywa okrutne. 

„Wreck”
reż. Jan Ijäs, 10 min, Finlandia/Włochy, 2016 r.

„Wreck” został nakręcony w latach 2014–2015 na cmentarzysku dla łodzi uchodźców na włoskiej wyspie Lampedusa, uważanej za jedną z najwspanialszych pereł Morza Śródziemnego i za symbol europejskiego raju. Jest to niezwykła opowieść o pewnej dziwnej metamorfozie, w której śmieci stają się elementami pożytecznymi. Historia o bezużytecznych przedmiotach niespodziewanie nabierających wartości.

„Papiers d'Arménie / Armenian Papers”
reż.  Ornella Macchia, 7 min. Belgia, 2015 r.

Na targu w Erywaniu przesympatyczny kupiec zabiera nas w niezwykłą podróż i dzieli się z nami nie tylko swoimi owocami i warzywami, ale przede wszystkim swoją historią. W towarzystwie ptaków odkrywamy niezwykłe życie tego człowieka, wypełnione niemal wszystkimi kolorami Armenii. Francuska reżyserka w fascynujący i wręcz bajkowy sposób dokonała połączenia kina dokumentalnego i animowanego, w którym nie brakuje elementów charakterystycznych dla kina podróży.

„Condrong”
reż.  Gonçalo Almeida, 11 min. Wielka Brytania,  2016 r.

Film Gonçalo Almeidy to intrygujące połączenie filmu dokumentalnego z kinem tajemnicy. Reżyser tworzy interesujące studium o duchowym dziedzictwie ludzi z Gambii. Tytułowy Condrong jest tajemniczym duchem, którego nie można zobaczyć, jednak odczuwa się jego obecność. Konsekwentna czarno-biała stylistyka tworzy niezwykły klimat tego obrazu, w którym nie brakuje elementów grozy i niepokoju. „Condrong” jest filmem głęboko metafizycznym, opowiadającym o ludzkiej potrzebie i tęsknocie do sfery niewidzialnej dla oczu. 

„Bussresan / The Bus Trip”
reż.  Sarah Gampel, 14 min.  Szwecja, 2016 r.

Sarah jest młodą reżyserką i właśnie została zaproszona na festiwal filmowy, na którym zostanie zaprezentowany jej film. Dziewczyna odbywa niezapomnianą podróż autobusem, ma nadzieję na emocjonujące dyskusje polityczne i przyjaźń. Rozmowy jednak ustają, gdy tylko bohaterka napomyka o okupacji Palestyny. Postanawia wówczas rozmawiać ze swoim zmarłym ojcem przez wyjątkowo hałaśliwą linię telefoniczną. „The Bus Trip” to wyjątkowy obraz rewelacyjnie łączący sekwencje dokumentalne z animowanymi.  

„West Empire”
reż.  Mathieu Le Lay, 26 min. Francja,  2015 r.

Wspomnienia z zamierzchłych czasów, wymarłe miasta amerykańskiego Zachodu pełne są historii i legend. „West Empire” to krótkometrażowy film dokumentalny, który zabiera widza w głąb serc tych miast związanych z erą górniczą, w których żyje już niewielu ludzi. Mieszkańcy tych terenów położonych pośród amerykańskich pustyń egzystują ponad czasem. Ich jedynym priorytetem staje się poszukiwanie wolności. W filmie wysłuchamy historii tych ludzi, których szczere wyznania skłaniają do refleksji nad mechanizmami rządzącymi nowoczesnym społeczeństwem. Dzieło charakteryzuje się przepięknymi zdjęciami amerykańskich peryferii i westernową stylistyką.   

„The Postmodern Pioneer Plaque”
reż.  Boris Kozlov, 8 min., Hiszpania,  2016 r.

W 1973 roku Carl Sagan, znany amerykański astronom i popularyzator nauki, stworzył dla NASA specjalną płytkę, która miała pomóc w badaniach kosmosu w czasie misji Pioniera 10. To była pierwsza wiadomość ludzkości skierowana do cywilizacji pozaziemskich. Dziś, cztery dekady później, świat zaczyna tworzyć nową zbiorową wiadomość. Film Borisa Kozlova to rzadko spotykane połączenie filmu dokumentalnego, animowanego i eksperymentalnego, które zainteresuje nie tylko miłośników astrofizyki. Obraz był prezentowany na wielu międzynarodowych festiwalach (USA, Londyn, Hiszpania, Niemcy, Włochy, Meksyk). 

Małgorzata Frymus - absolwentka łódzkiej PWSFTViT. Wykładowczyni Uniwersytetu Szczecińskiego. Dziennikarka i publicystka Radia Szczecin, autorka programów i reportaży telewizyjnych. Reżyserka i producentka filmowa, laureatka nagrody Angel Peace Award na festiwalu filmowym w Monako.

dr Damian Romaniak - filmoznawca, literaturoznawca, doktor nauk humanistycznych, animator kultury filmowej, krytyk filmowy, publicysta, wykładowca. Gospodarz cyklu „Kino Konesera” w szczecińskich multipleksach Helios. Współpracuje z Onet.Film oraz portalem Horror Online. Obecnie jest współgospodarzem DKF-u Konfrontacje w Akademii Sztuki w Szczecinie.


Wszystkie projekcje odbędą się na Dziedzińcu menniczym  Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, ul. Korsarzy 34, w każdy wtorek od 4 lipca o godzinie 22:00. Wstęp wolny. Szczegółowy program dostępny na: http://officyna.art.pl.

Zamek Książąt Pomorskich

Zamek Książąt Pomorskich

ul. Korsarzy 34, 70-540 Szczecin

91 489 16 30
cikit@zamek.szczecin.pl
www.zamek.szczecin.pl