18.07.2017
22:00

Miejsce
Zamek Książąt Pomorskich

Wstęp
wolny

Kategoria
Inna impreza

Pozostałe terminy
Pełna kultura

X Zamkowe Noce Filmowe

X Zamkowe Noce Filmowe
 Echo Newsletter  Nie przegap - zapowiedzi wydarzeń, konkursy, newsy!

X ZAMKOWE NOCE FILMOWE

Dziedziniec Menniczy Zamku, wtorki i czwartki, godz. 22.00, wstęp wolny
W przypadku niepogody – sala Kina Zamek; liczba miejsc ograniczona
(wejście A z dużego dziedzińca)

Terminy projekcji w lipcu: 4,6,11,13,18,20,25,27 oraz sierpniu: 22,24,29,31.

W okresie letnim cyklicznie przygotowywana jest specjalna filmowa oferta plenerowa.

Już od 2008 r. w urokliwej scenerii zamkowego dziedzińca realizowane są projekcje filmów. Cieszą się ogromnym zainteresowaniem zarówno ze strony mieszkańców Szczecina, jak i licznie odwiedzających Zamek turystów z kraju i zagranicy. W warunkach plenerowych, nawet znane filmy nabierają nowego wymiaru.

Wieczory Filmu Europejskiego z OFFicyną: Głośniej od bomb
4.07.2017 (wtorek)

Reż. Joachim Trier, 109 min, dramat, Norway/France/Denmark/USA, 2015

Norwegia kojarzy się z krainą spokoju okalanego dziewiczymi pasmami górskimi. Przekonaj się, że w filmie jest zupełnie inaczej. Poznaj norweskie kino przepełnione emocjami.

Zapraszamy na lipcowe „Wieczory Filmu Europejskiego z OFFicyną” prezentujące najciekawsze i nagradzane produkcje twórców z Norwegii. W programie filmy nagradzane na  m.in.: Berlinale, Stockholm Film Festival i Sundance. Zanurz się w świecie norweskich emocji.

Projekcje połączone będą z dyskusjami na temat prezentowanych obrazów, moderowanymi przez Małgorzatę Frymus, dziennikarza Radia Szczecin i dr. Damiana Romaniaka, krytyka filmowego i filmoznawcę.

Projekt dofinansowany ze środków Gminy Miasto Szczecin i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Patronat medialny: TVP 3 Szczecin
Partnerzy: Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie
Organizator projektu: Stowarzyszenie OFFicyna

Małgorzata Frymus - absolwentka łódzkiej PWSFTViT. Wykładowczyni Uniwersytetu Szczecińskiego. Dziennikarka i publicystka Radia Szczecin, autorka programów i reportaży telewizyjnych. Reżyserka i producentka filmowa, laureatka nagrody Angel Peace Award na festiwalu filmowym w Monako.

dr Damian Romaniak - filmoznawca, literaturoznawca, doktor nauk humanistycznych, animator kultury filmowej, krytyk filmowy, publicysta, wykładowca. Gospodarz cyklu „Kino Konesera” w szczecińskich multipleksach Helios. Współpracuje z Onet.Film oraz portalem Horror Online. Obecnie jest współgospodarzem DKF-u Konfrontacje w Akademii Sztuki w Szczecinie.

Głośniej od bomb
Gdy ginie fotoreporterka jej rodzina mocno to odczuwa, lecz z czasem zamiast zaleczyć złamane serca, stają przed problemem poradzenia sobie z powracającą we wspomnieniach i życiu codziennym matką oraz żoną. Film pokazuje trudne relacje rodzinne po odejściu najbliższej osoby.

Film nominowany do Złotej Palmy w Cannes, laureat  m.in. Stockholm Film Festival, Norwegian International Film Festival i Ghent International Film Festival.

Czwartki z  Davidem Lynch’em: Miasteczko Twin Peaks. Ogniu Krocz ze mną
6.07.2017 (czwartek)

„Miasteczko Twin Peaks. Ogniu Krocz ze mną” z dodatkowymi, niepublikowanymi scenami oraz filmami „Zagubiona autostrada”, „Głowa do wycierania” i serią krótkich metraży Davida Lyncha. Zestaw ten stanowi idealny pakiet na maraton lub przegląd twórczości reżysera.

Miasteczko Twin Peaks. Ogniu Krocz ze mną
1992, USA, Francja, Dramat, Thriller, 135 min
Reżyseria: David Lynch; obsada: Sheryl Lee, Ray Wise

W 1992 roku David Lynch nakręcił filmowy prequel kultowego serialu "Miasteczko Twin Peaks" pod tytułem "Twin Peaks: Ogniu krocz ze mną". Obraz miał dwie godziny długości, podczas gdy surowa wersja reżyserska liczyła 5 godzin.

Od lat fani serialu domagali się ujawnienia materiału, który nie znalazł się w ostatecznej wersji. W 2002 roku wydawało się, że przynajmniej część z nich ujrzy światło dzienne, za sprawą specjalnego wydania DVD filmu, lecz New Line Cinema zrezygnowało z pomysłu. 

Z inicjatywy Lyncha część z nieznanej widzom historii mieszkańców Twin Peaks zostanie ujawniona. W wywiadzie udzielonym MTV reżyser stwierdził, że został poproszony o zmontowanie kilkunastu krótkich scenek z wyciętym w montażu materiałem, który "nie pasował" do zrealizowanego w 1992 roku filmu. Nie będzie to cały usunięty materiał, lecz fani i tak powinni być zadowoleni.

Wieczory Filmu Europejskiego z OFFicyną: Ślepowidzenie
11.07.2017 (wtorek)

Reż. Eskil Vogt, 96 min, dramat,  Norwegia, 2014

Film jest grą wyobraźni. Młoda kobieta po utracie wzroku zmaga się z nowymi wyzwaniami. Jej życie zmienia się jeszcze bardziej gdy zaczyna pisać powieść. Wspomnienia, rzeczywistość i wyobraźnia otwierają przed nią nowy świat. Dokąd zaprowadzą ją oczy umysłu?

Laureat nagrody na Berlinale, Sundance, oraz Amanda.

Czwartki z  Davidem Lynch’em: Głowa do wycierania
13.07.2017 (czwartek)

1977, USA, Surrealistyczny, 89 min
Reżyseria: David Lynch

Obsada: Jack Nance, Charlotte Stewart

Debiut pełnometrażowy Davida Lyncha. Bohater filmu - Henry Spencer, zostaje zaproszony na kolację do rodziców swej dziewczyny, której nie widział przez pół roku. Spotkanie przebiega w nietypowej atmosferze, nagle Henry dowiaduje się, że jego ukochana urodziła mu dziecko. Potomek okazuje się jednak dziwnym stworkiem, który ma niewiele wspólnego z normalnym dzieckiem. Narzeczona szybko pozostawia Henry'ego samego z 'problemem', co stanowi dla bohatera początek dziwnych wydarzeń.

Wieczory Filmu Europejskiego z OFFicyną: 1001  Gramów
18.07.2017 (wtorek)

Reż. Bent Hamer, 93 min, dramat,  Norwegia/Niemcy/Francja, 2014

Opowieść o młodej kobiecie, naukowcu, który pracuje w organizacji rządowej, mającej za cel  utrzymanie niezwykłego przedmiotu - norweskiego prototypu kilograma. Gdy wyjeżdża z cennym ładunkiem na konferencję, podróż zmienia jej postrzeganie świata. Jak bardzo kilogram może zmienić ludzkie życie?

Film nagrodzony na Amanda – Międzynarodowym Norweskim Festiwalu Filmowym.

Czwartki z  Davidem Lynch’em: Zagubiona autostrada
20.07.2017 (czwartek)

1997, USA, Francja, Thriller, Dramat, Kryminał, 135 min
Reżyseria: David Lynch, Obsada:Bill Pullman, Patricia Arquette

"Zagubiona autostrada" nie bez powodu została okrzyknięta thrillerem wszech czasów. Obok tego psychodelicznego dziecka Davida Lyncha po prostu nie da się obojętnie przejść.  

Fred Madison jest dobrze prosperującym jazzowym muzykiem, którego trapią problemy małżeńskie. Z czasem Madisonowie regularnie znajdują przed swoją rezydencją kasety video początkowo ukazujące ich dom z zewnątrz, a następnie coraz to bardziej intymne aspekty wspólnego życia. Podczas oglądania ostatniego nagrania, Renee (Patricia Arquette) wychodzi na moment do łazienki. Fred decyduje się sam dokończyć film, w którym pod koniec jest przedstawiona scena brutalnego morderstwa jego żony dokonanej przez niego samego. Renee tymczasem znika bez śladu. Fred zostaje schwytany przez policję i osądzony na podstawie kluczowego dowodu, czyli taśmy video. Skazany na śmierć oczekuje na wyrok zamknięty w ciemnej celi. Jednak po paru dniach strażnicy zauważają, że w pomieszczeniu znajduje się nie skazaniec, a młody, nieznany im mężczyzna.

Wieczory Filmu Europejskiego z OFFicyną: Szczecin European Film Festival prezentuje
25.07.2017 (wtorek)

„Six Degrees”
Reż.  Trond Kvig Andreassen, 31 min,  Norwegia, 2015

„Sześć stopni oddalenia” to teoria, wedle której wszyscy jesteśmy powiązani najwyżej sześcioma stopniami znajomości. Ten dokument stanowi wnikliwą obserwację pewnej małomiasteczkowej społeczności i wystawia tę teorię na próbę, zabiera również nas w podróż po Stanach, jakiej prawdopodobnie nigdy w życiu nie doświadczyliśmy. Ważną rolę odgrywają tu przypadkowe spotkania, które decydują o ścieżce, którą podążamy. Dzieło Tronda Kviga Andreassena jest zabawne, zawiera wiele celnych obserwacji, choć momentami bywa okrutne. 

„Wreck”
Reż. Jan Ijäs, 10 min, Finlandia/Włochy, 2016

„Wreck” został nakręcony w latach 2014–2015 na cmentarzysku dla łodzi uchodźców na włoskiej wyspie Lampedusa, uważanej za jedną z najwspanialszych pereł Morza Śródziemnego i za symbol europejskiego raju. Jest to niezwykła opowieść o pewnej dziwnej metamorfozie, w której śmieci stają się elementami pożytecznymi. Historia o bezużytecznych przedmiotach niespodziewanie nabierających wartości.

„Papiers d'Arménie / Armenian Papers”
Reż.  Ornella Macchia, 7 min, Belgia, 2015

Na targu w Erywaniu przesympatyczny kupiec zabiera nas w niezwykłą podróż i dzieli się z nami nie tylko swoimi owocami i warzywami, ale przede wszystkim swoją historią. W towarzystwie ptaków odkrywamy niezwykłe życie tego człowieka, wypełnione niemal wszystkimi kolorami Armenii. Francuska reżyserka w fascynujący i wręcz bajkowy sposób dokonała połączenia kina dokumentalnego i animowanego, w którym nie brakuje elementów charakterystycznych dla kina podróży.

„Condrong”
Reż.  Gonçalo Almeida, 11 min, Wielka Brytania,  2016

Film Gonçalo Almeidy to intrygujące połączenie filmu dokumentalnego z kinem tajemnicy. Reżyser tworzy interesujące studium o duchowym dziedzictwie ludzi z Gambii. Tytułowy Condrong jest tajemniczym duchem, którego nie można zobaczyć, jednak odczuwa się jego obecność. Konsekwentna czarno-biała stylistyka tworzy niezwykły klimat tego obrazu, w którym nie brakuje elementów grozy i niepokoju. „Condrong” jest filmem głęboko metafizycznym, opowiadającym o ludzkiej potrzebie i tęsknocie do sfery niewidzialnej dla oczu. 

„Bussresan / The Bus Trip”
Reż.  Sarah Gampel, 14 min,  Szwecja, 2016

Sarah jest młodą reżyserką i właśnie została zaproszona na festiwal filmowy, na którym zostanie zaprezentowany jej film. Dziewczyna odbywa niezapomnianą podróż autobusem, ma nadzieję na emocjonujące dyskusje polityczne i przyjaźń. Rozmowy jednak ustają, gdy tylko bohaterka napomyka o okupacji Palestyny. Postanawia wówczas rozmawiać ze swoim zmarłym ojcem przez wyjątkowo hałaśliwą linię telefoniczną. „The Bus Trip” to wyjątkowy obraz rewelacyjnie łączący sekwencje dokumentalne z animowanymi.  

„West Empire”
Reż.  Mathieu Le Lay, 26 min, Francja,  2015

Wspomnienia z zamierzchłych czasów, wymarłe miasta amerykańskiego Zachodu pełne są historii i legend. „West Empire” to krótkometrażowy film dokumentalny, który zabiera widza w głąb serc tych miast związanych z erą górniczą, w których żyje już niewielu ludzi. Mieszkańcy tych terenów położonych pośród amerykańskich pustyń egzystują ponad czasem. Ich jedynym priorytetem staje się poszukiwanie wolności. W filmie wysłuchamy historii tych ludzi, których szczere wyznania skłaniają do refleksji nad mechanizmami rządzącymi nowoczesnym społeczeństwem. Dzieło charakteryzuje się przepięknymi zdjęciami amerykańskich peryferii i westernową stylistyką.   

„The Postmodern Pioneer Plaque”
Reż.  Boris Kozlov, 8 min, Hiszpania,  2016

W 1973 roku Carl Sagan, znany amerykański astronom i popularyzator nauki, stworzył dla NASA specjalną płytkę, która miała pomóc w badaniach kosmosu w czasie misji Pioniera 10. To była pierwsza wiadomość ludzkości skierowana do cywilizacji pozaziemskich. Dziś, cztery dekady później, świat zaczyna tworzyć nową zbiorową wiadomość. Film Borisa Kozlova to rzadko spotykane połączenie filmu dokumentalnego, animowanego i eksperymentalnego, które zainteresuje nie tylko miłośników astrofizyki. Obraz był prezentowany na wielu międzynarodowych festiwalach (USA, Londyn, Hiszpania, Niemcy, Włochy, Meksyk).

Czwartki z  Davidem Lynch’em: Seria krótkich metraży Davida Lyncha (115 min)
27.07.2017 (czwartek)

Lamp, (31’) Alphabet (4’), The Amputee (9’), Grandmother (34’), Lumiere (1’), Six Men Getting Sick (4’), The Dumbland Series (8x4’)

Zamek Książąt Pomorskich

Zamek Książąt Pomorskich

ul. Korsarzy 34, 70-540 Szczecin

91 489 16 30
cikit@zamek.szczecin.pl
www.zamek.szczecin.pl