12.08.2017
14:00

Miejsce
Ogród Różany - Różanka

Wstęp
wolny

Kategoria
Rodzinna

Pełna kultura

Polska znaki szczególne

Polska znaki szczególne
 Echo Newsletter  Nie przegap - zapowiedzi wydarzeń, konkursy, newsy!

„Polska – znaki szczególne”. Nowatorski program edukacyjny!

Poznaj Polskę poprzez smak, dźwięk, kolor, zapach, przedmioty codziennego użytku 
i miejsca. „Polska – znaki szczególne" to nowy projekt Szczecińskiej Agencji Artystycznej  dotyczący polskich charakterystycznych znaków w kulturze, historii, kuchni, wzornictwie.

Smak, dźwięk, kolor, zapach, przedmioty użytkowe, film, zdjęcie, miejsce, książka – choć nie do końca jesteśmy tego świadomi, te wszystkie rzeczy także dają nam codziennie poczucie bycia Polakiem. Odkryjmy je na nowo podczas twórczych i interesujących warsztatów. Zapraszamy dziadków z wnukami, rodziców i opiekunów z dziećmi, do uczestnictwa w interesujących prelekcjach i warsztatach. Wydarzenie jest skierowane do osób w wieku 50+ i dzieci do 13 roku życia. 

Na wydarzenia związane z projektem będziemy Państwa zapraszać cyklicznie od lipca do listopada 2017r. 

Projekt, który jest procesem kulturalno-edukacyjnego poszukiwania - przeznaczonym do realizacji w przestrzeni i atmosferze łączącej pokolenia. Zapraszamy dziadków z wnukami, rodziców do uczestnictwa w prelekcji i warsztatach. Wydarzenie jest skierowany do czynnego uczestnictwa dla osób 50+ i dzieci do 13 roku życia. Cały proces obejmuje warsztaty, wizyty studyjne, wykłady – gdzie, w każdym aspekcie życia zdobywamy i potem posiadamy tożsamość narodową. Gdzie konkretny smak, dźwięk, kolor, zapach, przedmiot codziennego użytku, film, zdjęcie, miejsce, książka dają nam poczucie bycia Polakiem. 
W trakcie przekazywane będą pośrednio tematy wartości takich jak min. poczucia wspólnoty, odpowiedzialności w społeczeństwie, ekonomii, ekologii itd.

Program spotkań:

1. POLSKIE DŹWIĘKI 8 lipca, godz. 11.00-13.00 miejsce: Opera na Zamku, godz. 14.00 miejsce: Ogród Różany,
We współpracy z naszymi partnerami Operą na Zamku, Filharmonią im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie i Akademią Sztuki z siedzibą w Szczecinie zapewnimy Państwu podróż po POLSKICH DŹWIĘKACH. Zapraszamy do Opery na Zamku w godz. 11.00-13.00, gdzie  zwiedzimy  z przewodnikiem przestrzeń muzycznych konstelacji. Oprowadzanie 2 grup – godz. 11 oraz godz. 12, wejście K, przez duży dziedziniec. Zapraszamy.
Różanka natomiast w godzinach 14.00-15.30  rozbrzmi wersją  wokalno – instrumentalnych warsztatów DŹWIĘKI POLSKI, które poprowadzi Rafał Krzanowski z Akademii Sztuki w Szczecinie. Tutaj na różnych instrumentach począwszy od grzebieni, grzechotki, dzwoneczki zaaranżowana zostanie polska pieśń. Dodatkowo zadaniem dla Seniorów, będzie nauczenie dzieci słów piosenki.

2. POLSKIE MEBLE 22 lipca, godz. 14.00 miejsce: Ogród Różany
Wykład o meblach z Polski, historii polskiego wzornictwa, meblarstwa oraz o potrzebach i trendach w kontekście projektowania przestrzeni w domu w ujęciu wykluczeni, niepełnosprawności i starzejącego się społeczeństwa.      

ZAPRASZAMY na spotkanie z Beatą Fabisiak, która opowie o POLSKICH MEBLACH. Trochę historii, trochę ergonomii i mnóstwo wiedzy praktycznej a na dodatek warsztat z projektowania mebli - tutaj na warsztat bierzemy kartonowy model fotela. Fotel będzie do złożenia i dopasowania do potrzeb użytkownika. Zobaczycie jakie potrzeby maja SENIORZY a jakie JUNIORZY. Każdy ma szansę by był to jego indywidualny mebel. 

Beata Fabisiak – to ona na co dzień zajmuje się meblem  Aktualnie specjalizuje się w dziedzinie wzornictwa mebli, walorów funkcjonalnych, ergonomicznych oraz estetycznych mebli, jak również w problematyce związanej z zarządzaniem wzornictwem w przedsiębiorstwach meblarskich. 

Jest kierownikiem międzynarodowego projektu „BaltSe@nioR: Innovative solutions to support BSR enterprises in product development aimed at raising comfort and safety of seniors home living”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach programu INTERREG Baltic Sea Region.  Jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu na Wydziale Architektury Wnętrz i Wzornictwa oraz Akademii Ekonomicznej w Poznaniu na Wydziale Zarządzania.  
Jest autorką lub współautorką ponad 40 publikacji naukowych. Wykładowca akademicki, prowadzi zajęcia m.in. z takich przedmiotów jak Historia sztuki użytkowej, Historia Mebla, Furniture Design czy Zarządzanie Wzornictwem. Wielokrotnie prezentowała wyniki swoich prac na krajowych i międzynarodowych konferencjach naukowych i spotkaniach.  Prowadziła również polskie oraz międzynarodowe warsztaty dla przedstawicieli przemysłu meblarskiego m.in. we Włoszech i Szwecji oraz studentów zarówno Uniwersytetów Technicznych, jak i Akademii Sztuk Pięknych. Współprowadziła międzynarodowe warsztaty projektowe dotyczące projektowania kuchni dla osób starszych w Rydze oraz warsztaty dla studentów Wydziału Technologii Drewna i Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Jest certyfikowanym moderatorem Design Thinking. Metodę tą z powodzeniem stosuje pracując zarówno z polskimi, jak i zagranicznymi grupami.

Warsztaty poprowadzi wspólnie z Joanną Brudecką _Bogdan, która jest inicjatorką i  koordynatorką  projektu POLSKA-ZNAKI SZCZEGÓLNE. Pracuje w Szczecińskiej Agencji Artystycznej. Absolwentka SGH w Warszawie - Design Management oraz Instytutu Wzornictwa w specjalności: Komunikacja Wizualna, Aranżacja Wnętrz i Wystaw na Politechnice Koszalińskiej. 

 

3. POLSKIE WZORY 29 lipca, godz. 14.00 miejsce: Ogród Różany
Wykład o deseniach i wzorach, jakie są charakterystyczne dla Polski – jej ludowizny, charakterystycznych produkowanych wzorów na tkaninach, tapetach , neonach, papierach pakowych.

4. POLSKIE SMAKI  5 sierpnia, godz. 14.00 miejsce: Ogród Różany
Opowieść o polskich smakach. Nie zabraknie wspomnień i dyskusji Seniorów i Juniorów na temat ulubionych smaków, potraw.

5. POLSKIE ZAPACHY 12 sierpnia, godz. 14.00 miejsce: Ogród Różany
Wykład dotyczący polskich zapachów w kontekście wspomnień, natury, a także polskiego perfumiarstwa. Na spotkaniu omówione zostaną biologiczne podstawy, wpływ i rola zapachu w życiu człowieka. Przykłady polskich zapachów. Przygotowanie recepty na swój indywidualny zapach.

 Więcej o wydarzeniu na www.saa.pl  Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Ogród Różany - Różanka

Ogród Różany - Różanka

ul. Pawła Jasienicy 8, 71-899 Szczecin

91 484 82 94
sekretariat@saa.pl
saa.pl