17.02.2018
17:00

Miejsce
Kluboksięgarnia FiKa

Wstęp
wolny

Kategoria
Spotkanie

Pełna kultura

Świetlica IBBY

Świetlica IBBY
 Echo Newsletter  Nie przegap - zapowiedzi wydarzeń, konkursy, newsy!

Świetlica IBBY
Spotkanie z Elizą Pieciul-Karmińską.

FiKa zaprasza na spotkanie skierowane do dorosłych - rodziców, opiekunów, dziadków i miłośników literatury dziecięcej.  Spotkajmy się i porozmawiajmy o baśniach braci Grimm.
Gościmy wyjątkową osobę Elizę Pieciul-Karmińską, autorkę nowego przekładu wszystkich 200 baśni zebranych przez Jakuba i Wilhelma Grimmów w słynnym dziele "Baśnie dla dzieci i dla domu" (tytuł oryginalny: "Kinder- und Hausmärchen") oraz baśni E.T.A. Hoffmanna ("Dziadek do Orzechów", "Tajemnicze dziecko"). W pracy naukowej w Instytucie Językoznawstwa UAM bada m.in. zjawisko recepcji baśni braci Grimm w języku polskim.
Podczas spotkania tłumaczka przybliży sylwetkę autorów oraz metodę ich pracy. Szczególnie istotne dla zrozumienia fenomenu baśni Grimmów jest zdefiniowanie tzw. „gatunku Grimmowskiego”, czyli zespołu konstytutywnych cech tych utworów. Z jednej strony mają one szczególne znaczenie dla recepcji baśni przez dzieci, a z drugiej strony często ulegają modyfikacjom i redukcjom w procesie przekładu. A to w odbiorze polskojęzycznym prowadzić może do stereotypowego oglądu baśni braci Grimm jako „krwawych, okrutnych i ponurych”. 
IBBY  to jest międzynarodową organizacją non-profit, zajmującą się promocją literatury dziecięcej i młodzieżowej. Została założona w Zurychu w 1953. Obecnie składa się z 70 sekcji działających w różnych państwach na świecie. Nasza, polska sekcja istnieje od 1973 roku.

Celem IBBY jest:
- integracja różnych środowisk związanych z książką dla młodego czytelnika;
- wspieranie rozwoju książki dla dzieci i młodzieży, popieranie i promocja książki wartościowej pod względem literackim, plastycznym i edytorskim;
- przyczynianie się do rozwoju literatury dla młodych, jak i wiedzy o tej literaturze, o jej współczesności i historii;
- promocja w kraju i na świecie wartościowej artystycznie książki dla młodych.

Spotkanie dla dorosłych o książkach dla dzieci.
Wstęp wolny, bez zapisów

Świetlica IBBY
Kluboksięgarnia FiKa

Kluboksięgarnia FiKa

al. Papieża Jana Pawła II 8

668 029 542
fika.szczecin@gmail.com
http://www.fika.szczecin.pl