12.08.2017
19:00

Miejsce
Zamek Książąt Pomorskich

Wstęp
15/25zł

Kategoria
Koncert

Pełna kultura

From belcanto to verismo

From belcanto to verismo
 Echo Newsletter  Nie przegap - zapowiedzi wydarzeń, konkursy, newsy!

K O N C E R T   W O K A L N Y

„From belcanto to verismo”
Dziedziniec Menniczy Zamku, bilety w cenie 25 zł i 15 zł ulgowy

Joanna Tylkowska – Drożdż – sopran
Kamen Chanev  - tenor
Michał Francuz – fortepian

„From belcanto to verismo” to nie tylko tytuł najnowszej płyty sopranistki Joanny Tylkowskiej-Drożdż i bułgarskiego tenora Kamena Chanev’a, ale również wspaniały koncert - niezwykła podróż po krainie włoskiej muzyki operowej. Artystom towarzyszyć będzie doskonale znany szczecińskiej publiczności Michał Francuz.

W muzyce takich mistrzów opery jak Gaetano Donizetti, Vincenzo Bellini, Giacomo Puccini czy Giuseppe Verdi, odnajdziemy cały skomplikowany świat ludzkich uczuć oraz prawdziwych, głębokich namiętności.

Usłyszymy m.in. poruszającą „Casta Diva” Normy, czy choćby pełen namiętności duet Amelii i Ricarda „Teco io sto”. W kalejdoskopie włoskich arcydzieł operowych znajdą się również wzruszające arie i duety z oper „Andrea Chènier”, „Il Trovatore”, La Bohème czy Lucia di Lammermoor.

Joanna Tylkowska - Drożdż
Absolwentka Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, którą ukończyła z wyróżnieniem oraz studiów podyplomowych na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu na kierunku historia sztuki, a także Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku marketing kultury. Pracuje na stanowisku profesora na Wydziale Edukacji Muzycznej Akademii Sztuki w Szczecinie, w Katedrze Wokalistyki, gdzie prowadzi klasę śpiewu solowego oraz zajęcia z emisji głosu. Jest solistką Opery na Zamku w Szczecinie. Od trzech lat jest także inicjatorką i organizatorką ogólnopolskich warsztatów wokalnych, odbywających się we współpracy z Międzynarodowym Festiwalem Muzyki Organowej i  w Kamieniu Pomorskim. W 2012 roku otrzymała stopień doktora w dziedzinie sztuk muzycznych, natomiast w roku 2016 stopień doktora habilitowanego.

Sztukę wokalną rozwijała, uczestnicząc w międzynarodowych kursach mistrzowskich prowadzonych przez prof. Ryszarda Karczykowskiego, prof. Alison Pearce, prof. Christiana Elssnera i prof. Petera Tschaplika oraz w festiwalach muzycznych, w tym: Kangasniemi Music Festival w Finlandii, Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Wiedeńskiej we Wrocławiu, Festiwalu „Dotknięcie Żywiołów", który odbył się w 2004 roku w Krakowie, Letnim Festiwalu Muzycznym w Kłajpedzie, czy też Festiwalu Muzyki Organowej w Szczecinie i Kamieniu Pomorskim. 

W 2004 roku debiutowała rolą Paminy w "Czarodziejskim flecie" w szczecińskiej Operze na Zamku. W tym samym roku wystąpiła na prestiżowej Gali Operowej "Opera Night" w Szanghaju w Shanghai Grand Theatre, wystąpiła także jako Iwona w polskiej prapremierze opery Zygmunta Krauzego pod patronatem mera Paryża Bertranda Delanoe oraz prezydenta Warszawy Lecha Kaczyńskiego –„Iwona, księżniczka Burgunda" w Théâtre Silvia Monfort w Paryżu. 

Od 2005 roku jako solistka Opery w Szczecinie stworzyła wiele cennych kreacji scenicznych jak np. przygotowana z artystami Deutsche Oper w Berlinie oraz Fundacion Festival Internacional de Musica de Almansa partia Violetty (Traviata), a także przygotowana we współpracy z Teatrem Muzycznym w Kalinigradzie oraz wybitnym reżyserem Dymitrem Bertmanem partia Tatiany (Eugeniusz Oniegin) oraz Hrabiny Maricy (Hrabina Marica), Rozalindy (Zemsta nietoperza), Lisy (Kraina uśmiechu), Marceliny (Fidelio), Paminy  (Czarodzieski flet), Sofie ( Kawaler srebrnej róży), Zuzanny (Wesele Figara), Adiny (Napój miłosny), Ilony (Cygańska miłość), Lizy  (Lunatyczka), Franzi (Wiedeńska krew), Serpiya (Służąca panią).

Gościnnie występuje także w Operze Krakowskiej, dla której przygotowała dotychczas kreacje w przedstawieniach Giuseppe Verdiego "Traviata" i "Rigoletto" oraz w „Halce" Stanisława Moniuszki i "Orfeuszu i Eurydyce" Chrtisopha Wilibalda Glucka. Z rolą Sophie z „Kawalera srebrnej róży" odbyła w 2008 roku tournée po teatrach operowych Hiszpanii, a jako mozartowska Zuzanna w "Weselu Figara" wystąpiła w teatrach operowych Belgii i Holandii. W roku 2010 i 2011 gościła w teatrach niemieckich jako Lisa w Lunatyczce Belliniego oraz Marcelina w Fidelio L. van Beethovena.

W 2008 roku artystka wystąpiła także na scenie Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie, podczas gali na rzecz artystów w Skolimowie. W 2009 roku w Teatro Sangiorgi w sycylijskiej Katanii wykonała dzieło Henryka Mikołaja Góreckiego „Good Night na sopran, flet altowy, fortepian i 3 tam-tamy". W 2010 roku wystąpiła po raz pierwszy na deskach Teatru Wielkiego w Poznaniu w „Parii" Stanisława Moniuszki. 

W roku 2012 wraz z niemieckim barytonem Romanem Treklem wystąpiła w koncercie „Szczecin Carlowi Loewemu”, objętym honorowym patronatem prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, przygotowanym przez Metropolię szczecińsko-kamieńską i Fundację Pro Stetinum Bono. W tym samym roku otrzymała nominację do Bursztynowego Pierścienia za rolę Rozalindy w Zemście nietoperza J.Straussa dla najlepszego aktora roku, a spektakl w którym grała główną rolę zwyciężył w plebiscycie na najlepszy spektakl roku na Pomorzu Zachodnim. W 2015 Sopranistka została nominowana do nagrody "Szczecinianka Roku" za wybitne osiągnięcia artystyczne. 

W kręgu zainteresowań artystki znajduje się również muzyka oratoryjno- kantatowa oraz kameralna. Liczne koncerty  w kraju i za granicą, ale przede wszystkim efektywna współpraca z zespołem Polskiej Orkiestry Radiowej, orkiestrami symfonicznymi: Filharmonii Szczecińskiej im. Mieczysława Karłowicza, Filharmonii Opolskiej, Filharmonii  Gorzowskiej, Filharmonii Koszalińskiej, Baltic Neopolis Orchestra,  Pruską Orkiestrą Kameralną z Prenzlau, zespołem Fundacji Muzyki Dawnej, uznanymi zespołami chórów: Politechniki Szczecińskiej, Chóru Kameralnego Szymona Wyżykowskiego, Chórem Akademii Morskiej oraz Akademii Sztuki, a także współpraca z Zamkiem Książąt Pomorskich w Szczecinie, szczecińskim teatrami: Polskim i Kameralnym przynoszą śpiewaczce wyrazy szczerego uznania i satysfakcji. Z pośród licznych wykonań na szczególne uznanie zasługuje w ostatnim czasie wykonanie mistrzowskiego „Vier letzte Lieder” Ryszarda Straussa pod batutą Maestro Karry Strattona z Toronto, które miało miejsce w Filharmonii Opolskiej w 2014, oraz nagranie płyty z Baltic Neopolis Quortet – „Il tramonto”, skupiającej wybitne dzieła włoskiej i hiszpańskiej muzyki kameralnej. Ostatnie premiery operowe z udziałem Joanny Tylkowskiej- Drożdż to kolejna interpretacja partii Violetty w operze Traviata G. Verdiego, tym razem w reżyserii Michała Znanieckiego, która odbyła się w kwietniu 2016 roku w Operze na Zamku w Szczecinie oraz Carmen (Micaela) również w Operze na Zamku w Szczecinie.

Kamen Chanev
Kamen Chanev urodził się w Bułgarii. Jego repertuar obejmuje wiele pierwszoplanowych, wybitnych partii operowych m.in. księcia w Rigoletto, Radamesa w Aidzie, Manrico w Il trovatore, tytułową rolę w Don Carlo, Riccardo w Un ballo in Maschera (Verdi), tytułową rolę w operze Faust (Gounod), Werther (Massenet), Cavaradossi w Tosca, Calafa w Turandot, Des Grieux w Manon Lescaut, Pinkertona w Madama Butterfly (Puccini), Don Jose w Carmen (Bizet), Turiddu w Cavalleria Rusticana (Mascagni), Canio w Pagliacci (Leoncavallo) i wielu innych. 

Występuje regularnie w Wiedniu (Staatsoper) oraz w operze w Sofii, Atlancie, Filadelfii, Seulu, Palma de Mallorca, Amsterdamie, Rzymie, Lizbonie, Monachium, Katanii, Grazu, Tokio, Antwerpii, Berlinie, Dortmundzie, Pekinie, Wenecji, Barcelonie, Dublinie, Frankfurcie, Walencji, Budapeszcie, Warszawie i wielu innych.

Michał Francuz
Urodzony  w 1980 w Szczecinie. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku dziewięciu lat w PSM I-go stopnia w Szczecinie. W latach 1992-1998, kontynuował swój rozwój w Państwowym Liceum Muzycznym w Szczecinie w klasie fortepianu dra Mikołaja Szczęsnego. Obecnie jako absolwent Akademii Muzycznej im I. J. Paderewskiego w Poznaniu gdzie studiował pod kierunkiem profesora Waldemara Andrzejewskiego, jest jej pracownikiem i aktywnie uczestniczy w akademickiej działalności koncertowej. Współpracuje ze studentami wydziału wokalnego oraz z wydziałem smyczkowym i instrumentalnym jako wykładowca na Wydziale Instrumentalnym, Wydziale Smyczkowym oraz w Zakładzie Kameralistyki. 

Od wielu lat funkcjonuje w działalności koncertowej jako muzyk solowy oraz kameralista promując przy tym muzykę klasyczną w Polsce jak i za granicą. Jest laureatem II nagrody na trzyetapowym Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Racconigi we Włoszech (2003), II nagrody na Międzyuczelnianym Konkursie im. Miłosza Magina w Łodzi oraz Grand Prix za najlepsze wykonanie Mazurków F. Chopina (2003), finalistą konkursu o stypendium Yamachy w Bydgoszczy (2004), trzykrotnym stypendystą Towarzystwa Przyjaciół Szczecina, uczestnikiem Mistrzowskich Kursów Pianistycznych, gdzie pracował  pod kierunkiem m.in: prof. Haliny Czerny-Stefańskiej, prof. Waldemara Wojtala, prof. Wiktora Mierżanowa, prof. Kevina Kennera, prof. Irmy Hoffmeister oraz prof. Viery Nossiny. 

Inaugurował recitalem fortepianowym Międzynarodowy Konkurs Chopinowski w Antoninie, wielokrotnie koncertował w Dworku Chopina w Żelazowej Woli oraz w Łazienkach Królewskich w Warszawie, podróżował z recitalami po wielu scenach Europy m.in: Berlin, Hamburg, Stuttgart (Niemcy), Zurych (Szwajcaria), Madryt, Saragossa, Barcelona (Hiszpania), Marvao, Lizbona (Portugalia), Rzym, Mediolan, Turyn (Włochy), Kopenhaga (Dania), Paryż (Francja).

From belcanto to verismo
Zamek Książąt Pomorskich

Zamek Książąt Pomorskich

ul. Korsarzy 34, 70-540 Szczecin

91 489 16 30
cikit@zamek.szczecin.pl
www.zamek.szczecin.pl