13.10.2017
19:00

Miejsce
Opera na Zamku

Wstęp
25/40zł

Kategoria
Opera i operetka

Pełna kultura

Inauguracja sezonu 2017/2018 - "Guru i Marie”

Inauguracja sezonu 2017/2018 - "Guru i Marie”
 Echo Newsletter  Nie przegap - zapowiedzi wydarzeń, konkursy, newsy!

Inauguracja sezonu 2017/2018

Koncert inaugurujący sezon artystyczny 2017/18. W repertuarze suita liryczna "Guru i Marie" L. Petitgirarda oraz "Dafnis i Chloe" M. Ravela.

"Guru i Marie” to suita liryczna złożona z fragmentów opery „Guru” francuskiego kompozytora Laurenta Petitgirarda, której światowa prapremiera odbędzie się w następnym sezonie w Operze na Zamku w Szczecinie. „Guru” to spojrzenie na ostatnie dni kultu szarlatana stawiającego się w roli proroka, którego zamiarem było pozbawienie wiernych ich dóbr doczesnych, a następnie ewakuacja z wyspy. W świecie czystego szaleństwa wszyscy śpiewają, poza Marie, która dołączyła do adeptów sekty z zamiarem zniszczenia Guru i uwolnienia wyznawców. Fragmenty zawarte w suicie to sceny pokazujące drogę od przyjazdu Marie, aż do ostatecznej konfrontacji zakończonej wielką tragedią. Wśród obsady solistów znajdą się znakomitości światowych scen, m.in. – holenderski bas Hubert Claessens oraz aktorka Sonia Petrovna, zaś za pulpitem dyrygenckim stanie osobiście kompozytor.

W drugiej części koncertu, po raz pierwszy w historii muzycznego Szczecina zostanie wykonana kompletna muzyka do baletu „Dafnis i Chloe” Maurice’a Ravela, napisanego dla słynnych Baletów Diagilewa. Intencją kompozytora było, według jego słów, stworzenie „wielkiego fresku symfonicznego z troską (...) o wierność Grecji mych marzeń, spokrewnionej dość blisko z Grecją, jaką sobie wyobrażali i malowali artyści francuscy z końca XVIII wieku”. Dominuje więc barwna impresjonistyczna wizja żywiołów natury i słonecznego krajobrazu oraz we fragmentach tanecznych żywiołowa rytmika, zmysłowość i kolorystyka dźwiękowa potężnej orkiestry wzbogacona wokalizą chóru.

Ceny biletów: 25-40 zł

Podczas koncertu odbędzie się wręczenie nagród „Pro Arte” za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury, przyznawanych przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego.

Inauguracja sezonu 2017/2018 - "Guru i Marie”
Opera na Zamku

Opera na Zamku

ul. Korsarzy 34, 70-953 Szczecin

91 43 48 104
rezerwacja@opera.szczecin.pl
www.opera.szczecin.pl