12.10.2017
17:00

Miejsce
Zamek Książąt Pomorskich

Wstęp
10zł

Kategoria
Na dużym ekranie

Pełna kultura

Teatroteka - Prawda

 Echo Newsletter  Nie przegap - zapowiedzi wydarzeń, konkursy, newsy!

Teatroteka
Prawda


2016, Polska

Reżyseria: Adam Wojtyszko
Autor tekstu: Jarosław Jakubowski

Dramat psychologiczny o podłożu kryminalnym. Historia człowieka oskarżonego o zabójstwo młodej sąsiadki 22 lata po dokonaniu morderstwa. Bohater, będący już zupełnie innym człowiekiem, mający własną rodzinę, dla której aresztowanie go musi być szokiem, nie przyznaje się do winy, choć poszlaki przemawiają przeciw niemu. Czy zadziałał u niego „mechanizm wyparcia”, czy jest niewinnie oskarżony przez nieudolny aparat ścigania? To także dramat społeczny ukazujący bezmiar niezawinionej krzywdy i wykluczenie społeczne członków rodzin osób oskarżonych, sądzonych i skazanych.

Występują: Łukasz Simlat (Jacek), Aneta Todorczuk-Perchuć (Anna), Krzysztof Szczepaniak (Mateusz), Lidia Sadowa (Pani Komisarz), Beata Fudalej (Pani Prokurator), Dominika Krzymowska (Justyna)
 
Adam Wojtyszko - reżyser teatralny i filmowy. Jest autorem słuchowisk radiowych, tekstów scenicznych oraz scenariuszy do seriali telewizyjnych takich jak: "Na Wspólnej", "Pensjonat pod Różą", "Kacperiada" oraz filmów fabularnych: "Święty interes" i "Za niebieskimi drzwiami". Był II reżyserem na planie "Świętego interesu" oraz seriali: "Ludzie Chudego" i "Doręczyciel". Ma w dorobku kilka ról aktorskich w serialach ("Dom", "Na dobre i na złe" i in.), współpracę scenariuszową oraz reżyserską. Jest współautorem dramatu "Powidoki", na podstawie którego powstał spektakl Teatru Telewizji i który został uhonorowany „za oryginalny polski tekst dramatyczny" nagrodą na Krajowym Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru TV „Dwa Teatry” (Sopot, 2010).
 
Jarosław Jakubowski - urodził się w 1974 roku w Bydgoszczy. Poeta, prozaik, dramatopisarz, dziennikarz. Studiował budownictwo na Politechnice Gdańskiej i politologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autor kilku tomów wierszy, między innymi: "Pseudo", "Ojcostych",  "Święta woda", "Światło w lesie", prozy: "Slajdy", "Cyryl, dlaczego to zrobiłeś?", "Oczy pełne strachu", "Rzeka zbrodni" oraz wyboru sztuk teatralnych "Generał i inne dramaty polityczne". Czterokrotny laureat nagrody Strzała Łuczniczki za najlepszą bydgoską książkę roku – ostatnio za wybór wierszy "Światło w lesie". Jako dramaturg debiutował w 2007 roku w Laboratorium Dramatu w Warszawie czytaniem scenicznym sztuki "Dom matki". Na polskich scenach odbyły się premiery szeregu jego sztuk, w tym: "Generała", który zdobył Grand Prix Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych „Raport” w Gdyni w 2011 roku oraz "Wiecznego kwietnia", za który zdobył Nagrodę Główną Konkursu Metafory Rzeczywistości 2012 w Poznaniu. W 2016 roku jego sztuka „Viva Violetta!” została wyróżniona w ogólnopolskim konkursie na sztukę teatralną inspirowaną życiem i twórczością Violetty Villas. Współpracownik Dwumiesięcznika Literackiego „Topos”. Należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Mieszka w Koronowie.

Teatroteka to projekt Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych o charakterze artystycznym i edukacyjnym.

Teatroteka to nowy etap w myśleniu o ekranizacjach teatralnych, tak w kontekście artystycznym, jak i realizacyjnym. Ekranizacje tworzone przez młodych, często debiutujących twórców, przy wsparciu technologii i infrastruktury filmowej, pozwalają na realizację ciekawych, nowatorskich utworów. Projektowi od samego początku przyświeca również cel jego szerokiej dystrybucji i dostępności.

Ideą projektu jest wykorzystanie potencjału technologii filmowej do ekranizacji najbardziej wartościowych osiągnięć „młodej” polskiej dramaturgii teatralnej. Sztuki współczesne, to teksty napisane często w formie „postdramatycznej”, odmienne w swej stylistyce i konwencji od klasycznego dramatu.

W ciągu ostatnich piętnastu lat zaistniało w Polsce nowe pokolenie autorów piszących dla teatru. Stworzyli oni swój oryginalny język, sposób obrazowania, formę, a także wzbogacili dramat współczesny o problematykę dotyczącą ludzi młodych i o ich sposób postrzegania otaczającej nas rzeczywistości. „Młoda” polska dramaturgia zasługuje na jej propagowanie, na zapoznanie z nią szerszego kręgu odbiorców – jest to główny cel edukacyjny projektu.

Teatroteka to również przestrzeń dla reżyserów młodego i średniego pokolenia, którzy pomimo znaczącego niekiedy dorobku teatralnego i wykształcenia w tym kierunku, nie mieli dotąd możliwości stworzenia własnego i oryginalnego dzieła audiowizualnego. Projekt, realizowany z udziałem specjalistów planu filmowego skupionych wokół WFDiF, ma im to umożliwić.

Ekranizacje Teatroteki odnoszą sukcesy na międzynarodowych festiwalach. Podczas 48. Międzynarodowego Festiwalu WORLDFEST w Houston w Teksasie „Walentyna” Wojciecha Farugi nagrodzona została nagrodą Platinum Remi a „Nad” Mariusza Bielińskiego zdobyła nagrodę Silver Remi. Wielkim sukcesem świadczącym o zupełnie nowej jakości jaką Teatroteka wnosi we współczesne ekranizacje teatralne jest nagroda Grand Prix Festiwalu Dwa Teatry 2015 dla „Walizki” w reżyserii Wawrzyńca Kostrzewskiego.

Cykl Teatroteka jest współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zamek Książąt Pomorskich

Zamek Książąt Pomorskich

ul. Korsarzy 34, 70-540 Szczecin

91 489 16 30
cikit@zamek.szczecin.pl
www.zamek.szczecin.pl