27.10.2017
19:00


Pełna kultura

Pod betonem rośnie trawa

Pod betonem rośnie trawa
 Echo Newsletter  Nie przegap - zapowiedzi wydarzeń, konkursy, newsy!

Pod betonem rośnie trawa

KONIUSZEK/ KOPCEWICZ / KUBIAK / PATELCZYK / PRZEBINDOWSKI / RACHWALIK / RYBKA

Wiek XXI jest wiekiem miast. Do 2025 roku 60% ludzi na świecie będzie mieszkańcami wielkich aglomeracji miejskich. Żyjemy w zurbanizowanej przestrzeni, w krajobrazie zbudowanym. Żyjemy wśród szkła i stali, wiedząc jednocześnie i czując, że pod betonem rośnie trawa.

Zapraszamy Państwa do obejrzenia twórczości Wojciecha Koniuszka, Tomka Kopcewicza, Anny Kubiak, Łukasza Patelczyka, Artura Przebindowskiego, Marka Rachwalika i Natalii Rybki, która w swoim dominującym motywie prezentuje formy natury. 

Natura w przestrzeni publicznej przestaje być tylko estetycznym uzupełnieniem architektury, coraz częściej staje się jej tworzywem. Zielone posadzki, ściany, dachy, sklepienia i elewacje tworzą obiekty miejskie. Natura przestaje odrzucać budynki, zaczyna je oplatać i wchłaniać, tworząc z architekturą bliską relację dwóch przestrzeni o kontrastującym charakterze. Przed Państwem powiew świeżego powietrza, tlen dla płuc i chlorofil dla oczu, czyli wystawa "Pod betonem rośnie trawa" organizowana w ramach cyklu "Wnętrze Miasta".

Prezentowani artyści - uznani i cenieni przez kuratorów i rynek sztuki - kształtują obecnie polskie malarstwo współczesne. Ich własny, odrębny i inteligentny styl tworzenia sztuki przyniósł im wiele nagród i wyróżnień, a ich prace wystawiane były w wielu prestiżowych instytucjach.

Tomasz Kopcewicz jest laureatem Biennale Malarstwa „Bielska Jesień” (2005), a swoją twórzość prezentował m.in. w warszawskiej Kordegardzie, Zachęcie, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski czy Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie. Wojciech Koniuszek jest dwukrotnym laureatem konkursu "Obraz Roku" miesięcznika Art & Business (2001, 2002), a jego prace wystawiane były m.in. w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie, Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku czy Pałacu Królikarnia w Warszawie. Zaprezentujemy także obrazy ubiegłorocznej laureatki Grand Prix Festiwalu Malarstwa Współczesnego w Szczecinie Natalii Rybki oraz wielokrotnego laureata tegoż festiwalu (1996, 2006, 2008, 2010, 2012) Artura Przebindowskiego, którego prace zdobyły uznanie nie tylko w Polsce, ale również za granicą, m.in w Japonii, Grecji, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Belgii, Holandii, Francji i we Włoszech. Goście wystawy będą mogli również obejrzeć malarstwo Marka Rachwalika – tegorocznego finalisty prestiżowego Biennale Malarstwa Bielska Jesień oraz Łukasza Patelczyka – laureata konkursu Artystyczna Podróż Hestii 2011 (nagroda specjalna, stypendium w Walencji) oraz Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2015 (nagroda prasowa redakcji Notes Na 6 Tygodni). Obrazy Wojciecha Koniuszka, Tomasza Kopcewicza i Łukasza Patelczyka znalazły się ponadto w kolekcji Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Wśród eksponowanych na wystawie prac znajdą się najnowsze i dotąd nieeksponowane obrazy artystów, a także instalacje roślinne Anny Kubiak - florystki i architekta krajobrazu - która swoje prace prezentowała m.in. w Muzeum Narodowym w Szczecinie.

Będzie to piąta już wystawa z cyklu „Wnętrze miasta", którego ideą jest prezentowanie urbanistycznych inspiracji w sztuce. Partnerem wydarzenia jest Miasto Szczecin.

27 października w godzinach 19:00 - 23:00

Open Gallery Monika Krupowicz

Open Gallery Monika Krupowicz

ul. Koński Kierat 17/1 70-563 Szczecin (naprzeciwko Placu Orła Białego)

602 156 993
monika@openmind.szczecin.pl
www.opengallery.szczecin.pl/