19.11.2017
17:00


Pełna kultura

Legenda jazzu: Bernard Kawka

Legenda jazzu: Bernard Kawka
 Echo Newsletter  Nie przegap - zapowiedzi wydarzeń, konkursy, newsy!

BRILLANTE 
Legenda jazzu | Bernard Kawka 

Koncert symfoniczny
Sala symfoniczna

Orkiestra Filharmonii w Szczecinie
Dominik Trębski - trąbka
Ewa Uryga - wokal
Piotr Komorowski – dyrygent

Program:
Kompozycje Bernarda Kawki

Q-West na trąbkę solo i orkiestrę
Cantare 013 
Will you (Urodziny z Nina Ricci) 
Kołysanka do lustra 
Jak powrócić do tej chwili 
La La 03

Padabadad-ta… tututita… dumbidudu… – wyśpiewywane w górę i w dół, solo i przez zespół wokalny, melodie i improwizacje, łagodne brzmienie wibrafonu i do tego ciepły klimacik bossa novy. Niby nic, a jednak tego rodzaju styl to nieodłączna część dźwiękowej panoramy Polski lat 60. i 70. 

Na świecie śpiewano już w ten sposób od dobrych kilku lat, m.in.: Hendrix, trio Lambert. A w Polsce prekursorem jazzowych wokaliz był Bernard Kawka i jego zespół Novi Singers, co było skrótem od New Original Vocal Instruments – Nowe Oryginalne Instrumenty Wokalne. Głos ludzki traktowany był tu jako jeszcze jeden z instrumentów jazzowego combo. Rzecz jasna umiejętności wokalne poszczególnych członków polskiego zespołu poparte były wyższym wykształceniem muzycznym. Ewa Wanat na przykład była absolwentką PWSM w Warszawie w klasie skrzypiec, skrzypkiem był również Bernard Kawka.

Novi Singers zadebiutowali 2 maja 1965 w Filharmonii Narodowej w Warszawie, by już w październiku nagrać pierwszą płytę (dla Polskich Nagrań) i wziąć udział w XV Międzynarodowym Festiwalu Jazzowym w Zurichu, zdobywając tam pierwszą nagrodę. To oczywiście tylko część legendy Bernarda Kawki, aranżera, kompozytora, flecisty, saksofonisty, który w 1974 roku wyemigrował do USA. Tam współpracował z Manhattan Jazz Transfer i Ramseyem Lewisem. A zaczęło się od: … didid… dararat-ta…

W 1974 wyjechał z grupą polskich jazzmanów (m.in. Michał Urbaniak, Tomasz Stańko) do USA, gdzie współpracował z największymi muzykami jazzowymi Chicago, Nowego Jorku i Los Angeles. Nagrywał i komponował m.in. dla zespołu Manhattan Transfer (Kafka) i Ramseya Lewisa (Will You). Prowadził też własny zespół Kafka Singers. W 1982 r. został nominowany do najbardziej prestiżowej nagrody w świecie muzyki - Grammy Award.

W programie koncertu usłyszymy utwory: „Q-West” na trąbkę solo i orkiestrę (z płyty „Travels in Time”), „Cantare 013”, „Will you” (Urodziny z Niną Ricci), „Kołysanka do lustra” (sł. J. Cygan, pierwsze wyk. E. Bem), „Jak powrócić do tej chwili”.

Legenda jazzu: Bernard Kawka
Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie

Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie

Małopolska 48, 70-515 Szczecin

91 430 95 10, 539 94 94 54 - kasa
sekretariat@filharmonia.szczecin.pl
www.filharmonia.szczecin.pl