07.12.2017
16:00

Miejsce
Różne miejsca

Wstęp
wolny

Kategoria
Inna impreza

Pełna kultura

Przystanek Wolontariat 2017

Przystanek Wolontariat 2017
 Echo Newsletter  Nie przegap - zapowiedzi wydarzeń, konkursy, newsy!

Przystanek Wolontariat 2017: Święto aktywnych ludzi, grup i organizacji pozarządowych Pomorza Zachodniego

Przystanek Wolontariat to święto wszystkich, którzy mają chęć aktywnego, społecznego i obywatelskiego działania – bez względu na wiek. Dla tych, którzy są już wolontariuszką/ wolontariuszem, a może dopiero zaczynają swoją przygodę. 

Może poświęcasz na wolontariat jeden dzień w miesiącu, albo Twoja praca na rzecz innych zajmuje każde popołudnie. Pracujesz indywidualnie albo działasz w grupie. Wiemy jedno – WOLONTARIAT JEST WAŻNY, zarówno dla osób, z którymi działasz jak i dla Ciebie. I właśnie dlatego jak co roku świętujemy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza i mówimy głośno o osobach i grupach, którym się chce! Przyjdź, zainspiruj się, zachęć innych. Jednym słowem #WypróbujWolontariat i świętuj z nami w Szczecinie i w całym Pomorzu Zachodnim  w dniach 4-8 grudnia 2017. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

www.facebook.pl/PrzystanekWolontariat
www.przystanekwolontariat.eu

PRZYSTANEK WOLONTARIAT W SZCZECINIE

4 grudnia (poniedziałek)
10:00-14:30
Zachodniopomorskie Forum Wolontariatu - wolontariat w szkole i nie tylko
Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli, Szczecin, ul. Hoża 6, aula. Obowiązują zgłoszenia (info poniżej).

W Forum wezmą udział 3-osobowe grupy uczniów z opiekunem, które zrealizowały działanie społeczne czy wolontariackie na terenie Województwa Zachodniopomorskiego. Swoje inicjatywy przedstawią w formie Giełdy Dobrych Praktyk. 

Dodatkowo odbędą się warsztaty w grupach tematycznych:
Program Erasmus + Młodzież: Wolontariat Europejski – krótko i długoterminowe projekty wolontariatu europejskiego.
Razem możemy wszystko! – Szkolne Kluby Wolontariusza – najcenniejsze inicjatywy, organizacja działań w lokalnym środowisku.
Nasze prawa - ważna sprawa – kwestie obywatelskie a działania wolontariackie w szkole.
Promo  i wiadomo – promocja wydarzeń i akcji społecznych.
Podstawy i perspektywy – warsztat dla nauczycieli o kwestiach prawnych, formalnych związanych z wolontariatem, organizowanymi w szkole wydarzeniami i akcjami – zbiórki,  korzyści jakie wolontariat daje szkole i nauczycielom.

Forum zostało objęte patronatem honorowym Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego – Olgierda Geblewicza, Prezydenta Miasta Szczecin – Piotra Krzystka oraz Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty – Magdaleny Zarębskiej-Kuleszy. Szczegółowe informacje oraz formularz zgłoszeniowy dostępne na stronie www.polites.org.pl. Osoba do kontaktu: Anna Biały, Katarzyna Michałek: tel. 91 450 11 46.

4 grudnia (poniedziałek)
16.00-19.00
: #WypróbujWolontariat podczas akcji ,,Otwarte placówki PCK”
Placówka  Wsparcia Dziennego PCK "Wesoła Chatka" przy Al. Wojska Polskiego 63 oraz Dzienny Dom ,,Senior +" przy ul. Bł. Królowej Jadwigi 45c i 45a. 

Możliwość sprawdzenia się w roli wolontariusza w placówkach wsparcia dziennego. 

Osoba kontaktowa: Urszula Sobiesińska, tel. 91 43 37 302

W dniu 4 grudnia w godz. 16.00 – 17.00 Zachodniopomorski Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Szczecinie zaprasza na jeden z placów w Szczecinie, tj. Plac Grunwaldzki, Plac Kościuszki, Plac Żołnierza, Plac Rodła lub Plac Szarych Szeregów, gdzie w ramach realizacji zadania publicznego pn. „Co wiesz o pierwszej pomocy”, współfinansowanego ze środków Miasta Szczecin w ramach mikrodotacji, wolontariusze Polskiego Czerwonego Krzyża będą sprawdzać wśród społeczeństwa lokalnego wiedzę z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Sprawdzian jest skierowany do osób w wieku od 7 do 30 lat. Wolontariusze będą wyposażeni w materiały promocyjne i zestawy pytań dot. zasad udzielania pierwszej pomocy. Chcemy zweryfikować, czy osoby w wieku do 30. roku życia wiedzą jak zachować się w razie nieprzewidzianego wypadku, kiedy wezwać pomoc, jak nie wpaść w panikę, itp. Celem naszego projektu jest dostarczenie wiedzy teoretycznej w zakresie udzielania pierwszej pomocy, a także wytworzenie wśród mieszkańców Szczecina pozytywnego nastawienia emocjonalnego popartego poczuciem własnej skuteczności w tym zakresie oraz przekonanie młodzieży, że ciągłe poszerzanie wiedzy z zakresu udzielania pierwszej pomocy może uratować komuś życie.

5 grudnia (wtorek)
9:30-14
Gala Wolontariatu
Szkoła Podstawowa nr 51, ul. Jodłowa 21

Szkolne Koło Wolontariatu przy Szkole Podstawowej nr 51 im. prof. Stanisława Helsztyńskiego (z oddziałami gimnazjalnymi) i Sekretariat ds. Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego  zapraszają – z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariatu – na Galę Wolontariatu. Chcemy pokazać naszym uczniom jak bogate jest środowisko wolontariackie w naszym mieście. W związku z tym wysłaliśmy zaproszenia do udziału w naszej imprezie do szeregu organizacji wolontariackich działających w naszym  mieście. Na Gali zaszczycą nas swoją obecnością przedstawiciele: 

Banku Żywności Szczecin im.Jacka Kuronia
Centrum Wolontariatu Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej 
Lions Clubu Szczecin „Magnolia”
Stowarzyszenia Polites Szczecin
Stowarzyszenia Refugees Szczecin
Sekretariatu ds. Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego
Regionalnego Punktu Informacyjnego Eurodesk Szczecin

którzy zaprezentują swoje organizacje i pokażą możliwości pracy wolontariackiej. Następnie wszyscy uczestniczyć będziemy w Wolo-grze, a uroczystość zakończy wręczenie legitymacji wolontariusza nowym członkom Szkolnego Klubo Wolontariusza.

Osoba kontaktowa: Janina Mirowska, opiekun szkolnego wolontariatu, tel. 510 113 856

5 grudnia (wtorek)    
10:00-14:00
Jarmark Bożonarodzeniowy
Sala sesyjna Urzędu Miasta Szczecin

Stowarzyszenie Rodzin i Opiekunów Osób Chorych Psychicznie „Rodzina” zaprasza na Jarmark Bożonarodzeniowy. Podczas jarmarku nie zabraknie świątecznego rękodzieła, które będzie doskonałą dekoracją i uzupełnieniem atmosfery świąt Bożego Narodzenia.  

5 grudnia (wtorek)
18:00-21:00:
VII Gala Obywatelska         
Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie. Obowiązują zaproszenia.

Celem wydarzenia organizowanego przez Biuro Organizacji Pozarządowych Urzędu Miasta Szczecin jest ukazanie różnorodności działań społecznych, zaangażowania mieszkańców w ideę budżetu obywatelskiego, jak również nagrodzenie wolontariuszy, których aktywność sprawia, że wolontariat w Szczecinie jest niezwykle atrakcyjny i obecny niemalże we wszystkich sferach życia obywatelskiego. Tegoroczne spotkanie będzie poświęcone  oraz wyjątkowych sylwetek laureatów ogólnopolskiego plebiscytu „Barwy Wolontariatu”. Przyniesione przez zaproszonych na Galę Gości książki dla dzieci, zostaną przekazane na cele charytatywne podopiecznych lokalnej organizacji pozarządowej. 

Osoba do kontaktu: Paweł Szczyrski – Dyrektor Biura Organizacji Pozarządowych Urzędu Miasta Szczecin, tel. 601 757 898.

6 grudnia (środa) Klikasz – zmieniasz! – warsztaty e-wolontariatu
Technikum Technologii Cyfrowych, ul. Niemierzyńska 17
Zgłoszenia: nabór zamknięty

 „Klikasz – zmieniasz!” to kilkugodzinne spotkanie młodzieży z e-wolontariatem organizowane przez Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct-Szczecin w Technikum Technologii Cyfrowych. Podczas warsztatów uczniowie zmierzą się ze stereotypami dotyczącymi wolontariatu i odnajdą miejsce realizacji swoich pasji w cyberaktywności – być może będzie to polski portal www.TuDo.org.pl lub witryna ONZ www.onlinevolunteering.org Dowiedzą się również, na czym polega prawdziwa współpraca, jakie ma znaczenie dla młodych ludzi oraz jak samodzielnie przygotować projekt społeczno-cyfrowy odpowiadający na zauważane przez siebie problemy.  Zajęcia będą prowadzone metodami aktywizującymi z wykorzystaniem narzędzi mobilnych takich jak tablety czy smartphony. 

Osoba do kontaktu: Małgorzata Ludwiczek, tel. 91 42 10 322.

7 grudnia (czwartek)
16:00-18:00
: Wolontariat dla najmłodszych – warsztaty plakatowe    
INKU Szczeciński Inkubator Kultury, al. Wojska Polskiego 90. Obowiązują zgłoszenia poprzez www.inkubatorkultury.szczecin.pl 

Warsztaty skierowane są dla najmłodszych odbiorców (7-10 lat), którzy być może nigdy wcześniej nie zetknęli się ze słowem wolontariat. Na zajęciach wspólnie stworzymy mapę myśli, która będzie punktem wyjścia do projektowania plakatów o SUPER wolontariuszach. Wszystkie materiały zapewnia organizator.
Instruktor warsztatów to Hanna Wysocka., która ukończyła z wyróżnieniem grafikę na Wydziale Sztuk Wizualnych na Akademii Sztuki w Szczecinie w 2016 roku. Jest laureatką wielu stypendiów i konkursów artystycznych. Do swojego bagażu doświadczeń artystycznych może zaliczyć wystawy na terenie kraju i za granicą. Współpracuje ze szczecińskiego ośrodkami kultury jako grafik i animator kultury.
Osoba kontaktowa: Marta Wylegała, tel. 91 424 04 64

7 grudnia (czwartek)
17:00-19:00:
Szybka Randka z Wolontariatem    
Vege Club AMAR, Monte Casino 30A

Wolontariat od pierwszego wejrzenia? To jest możliwe! Szukasz pomysłu na siebie? Masz trochę wolnego czasu i nie wiesz jak go ciekawie wykorzystać? A może chcesz zdobyć nowe umiejętności, nauczyć się czegoś nowego lub poznać ciekawych ludzi? Przyjdź, porozmawiaj, poznaj ludzi i znajdź działanie, które Cię kręci. Osobom, którym aktywność wolontariacka przypadnie do gustu podpowiemy w jaki sposób można się zaangażować oraz jak nawiązać bliską i trwałą relację z wolontariatem. Aktywiści z krwi i kości, gotowi rozwiać wszelkie wątpliwości i odpowiedzieć na każde pytanie, czekają. Będziesz miał okazję spotkać i porozmawiać z wolontariuszami działającymi w bardzo różnych obszarach. Obserwuj wydarzenie na FB  a poznasz ich sylwetki. Każdy uczestnik będzie mieć 5 min na rozmowę z wolontariuszem. Po tym czasie nastąpi zmiana i będzie można rozpocząć pogawędkę z kolejną osobą. Po zakończeniu takiej „rundki” będzie możliwość dłuższej rozmowy. Wszystkim uczestnikom zapewniamy dobrą atmosferę, jak to zwykle bywa na randce. 

Osoba kontaktowa: Katarzyna Michałek, 91 450 11 46.

7 grudnia (czwartek) 
17:00
: spotkanie „Wiek nie gra roli! Bądź aktywny”
Filia biblioteczna nr 54 ProMedia, al. Wojska Polskiego 2

Każdy moment jest dobry, aby realizować swoje pasje! Nie ważne czy jesteś osobą młodą (uczeń, student), czy seniorem. Wystarczy poznać lokalne organizacje pozarządowe i wspólnie wcielać pomysły w życie. Sektor 3 Szczecin zaprasza na spotkanie, szczecińskich seniorów oraz osoby do 30 roku życia, podczas którego pokaże co mogą dać organizacje pozarządowe.

Chcielibyśmy pobudzić chęci do rozwijania się w zakresach aktywności społecznej czy obywatelskiej – mówi Jan Karpierz z Sektor 3 Szczecin – Podczas spotkań poruszane będą m.in. następujące tematy: czym są organizacje pozarządowe, w jaki sposób wpływają na najbliższej otoczenie, jakie są lokalnie działające organizacje i gdzie ich szukać.

Misją Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych Sektor 3 jest wspieranie procesu budowy społeczeństwa obywatelskiego poprzez rozwój potencjału już istniejących i wzmacnianie procesu powstawania nowych organizacji pozarządowych oraz inicjatyw społecznych.

Osoba kontaktowa: Jakub Sztombka, tel. 91 350 82 99

8 grudnia (piątek)
15:30 – 17:00
: finał akcji WolontARTiat – warsztat robienia kartek świątecznych
Placówka Dziennego Wsparcia Caritas ,,Św. Rodziny” przy ul. Królowej Korony Polskiej 28

Ostatnia szansa na dostarczenie przygotowanego przez siebie małego lub dużego dzieła: kartki, rysunku, wiersza. Wszystkie dzieła będą uroczyście wręczone podczas obiadu bożonarodzeniowego 26 grudnia.

W dniach 4-8 grudnia realizujemy inicjatywę Sztuka WolontARTiatu, która będzie polegała na tym, że zapraszamy wszystkie osoby do wykonywania działań artystycznych – napisania wiersza, piosenki, namalowania obrazu itp. które przekazywane będą osobom starszym, samotnym, bezdomnym.  Liczymy zwłaszcza na ręcznie wykonywane kartki świąteczne, które zostaną uroczyście wręczone w trakcie tegorocznego obiadu bożonarodzeniowego 26.12.2017r. Dzieła artystyczne można dostarczać do wszystkich Placówek Wsparcia Dziennego Caritas, w godzinach 13-17 przez cały tydzień: 

"Barnimki" przy parafii pw. Najśw. Zbawiciela Ul. Barnima 22a
"Nasza pasterzówka" przy parafii pw. Niep. Serca NMP Ul. Kościelna 4, Szczecin- Stołczyn
"Kubuś Puchatek" przy parafii pw. Miłosierdzia Bożego Ul. Przyjaciół Żołnierza 45
"Św. Rodziny" przy parafii pw. Św. Rodziny Ul. Królowej Korony Polskiej 28
"św. Krzysztofa" przy parafii pw. św. Krzysztofa Ul. Żelazna 14
"Płonia" przy Centrum Socjalnym Caritas w Szczecinie Ul. Piaseczna 4, Szczecin
"Zdroje" przy parafii pw. Świętego Ducha Ul. Młodzieży Polskiej 17, Szczecin

Osoba do kontaktu: Sylwia Michałowska, tel. 570 051 620

8 grudnia (piątek)
15:00 – 16:00
: Dziecięcy Happening    
Centrum Szczecina, Plac Grunwaldzki

Wolontariusze razem z dziećmi placówek Caritas rozdawać będą przechodniom kolorowe karteczki z zagadnieniami i pojęciami dotyczącymi wolontariatu i pomocy drugiemu człowiekowi. Wydarzenie ma na celu szerzenie idei wolontariatu a także popularyzowanie działań wolontariackich i walkę ze stereotypami dotyczący osób potrzebujących i osób niosących pomoc. 

Osoba do kontaktu: Sylwia Michałowska, tel. 570 051 620

8 grudnia (piątek)
16:00-21:00
Społeczne Akwaforte

ŚRODEK. Śródmiejski Punkt Sąsiedzki (ul. bł. Królowej Jadwigi 44b, Szczecin)

Obywatelskie, miejskie, społeczne, aktywne, wolontariackie … takie będą wykonane prace nietypową techniką graficzną akwaforte. Wraz ze Śródmiejskim Punktem Sąsiedzkim "Środek" zapraszamy do wyrażenia swoich kreatywnych społecznych działań. Warsztat będzie składać się z części teoretycznej tj. omówienie techniki, przykłady wykorzystania a następnie uczestnicy przejdą do części praktycznej, czyli wykonanie metalowych matryc prac graficznych i własnoręczne ich drukowanie, powielenie. Gotowe prace zostaną zaprezentowane zostaną na małej wystawie w "Środku". Każdy uczestnik będzie miał możliwość skopiować swój obywatelski i aktywny wzór na dostępnych (ramki) i przyniesionych (np. jasna, bawełniana torba) przez siebie materiałach. Wykonane prace po wyschnięciu i po wystawie, będą również do odbioru.  

Obowiązują zapisy: http://przystanekwolontariat.eu/index.php/2017/11/13/8-12-spoleczne-akwaforte/

Warsztat poprowadzi Grzegorz Piaseczny – Absolwent Kulturoznawstwa na Uniwersytecie Szczecińskim oraz absolwent z wyróżnieniem Grafiki na Wydziale Sztuk Wizualnych Akademii Sztuki w Szczecinie. Współautor i projektant w międzyuczelnianym projekcie pojazdu promocyjnego realizowanym na Akademii Morskiej w Szczecinie w latach 2012 – 2014. W 2015 roku uczestnik International Artist Meetings w Aarhus w Danii. Działa na polach grafiki, instalacji,malarstwa i ilustracji. Od roku 2016 Laborant w Katedrze Grafiki Artystycznej Akademii Sztuki w Szczecinie. Zaprasza Sektor 3 Szczecin i Śródmiejski Punkt Sąsiedzki "Środek".

Osoba kontaktowa: Jakub Sztombka, tel. 91 350 82 99

REGION

Morzyca
4 grudnia
(poniedziałek)
17:00 – 20:00:Świat w barwach wolontariatu – wieczór filmowy i spotkanie z wolontariuszami 

Wieczór filmowy poświęcony tematyce wolontariatu w Polsce i na świecie. Młodzież poznaje różne oblicza wolontariatu na przykładzie wolontariuszy działających w Polsce i na świecie. Przykłady zaangażowania ludzi w niesieniu pomocy i wsparcia mogą stać się inspiracją i zachęcić do włączenia się w tą piękną ideę. Zaprezentowane przykłady mają za zadanie pokazać młodym ludziom, że  bezinteresowne zaangażowanie płynące z serca to najpiękniejsza rzecz jaką mogą dać innym. W trakcie wieczoru zaprezentowanych zostanie kilka filmów z przerwami na wspólną dyskusję i podzielenie się wrażeniami.

8 grudnia (piątek)
16:00 – 19:00
: Uczmy dzieci pomagania - warsztat
Świetlica wiejska w Morzycy 

Kreatywne warsztaty dla dzieci o tematyce wolontariatu. Podczas warsztatów dzieci będą mogły wyrazić swoje odczucia i doświadczenia związane z pomaganiem. W planie warsztatów znajduje się projekcja krótkich filmów pokazujących, w jaki sposób można pomagać innym. Dzieci będą pomagały również  pani świetliczance w przygotowaniu wspólnego poczęstunku robiąc gofry i piekąc ciasteczka. Warsztaty mają na celu uświadomienie dzieciom znaczenia wzajemnej pomocy, ułatwieniu rozpoznawania i nazywania uczuć towarzyszącemu pomaganiu.

Osoba kontaktowa: Tomasz Lalik, tel. tel. 509 193 649 

Świnoujście
5 grudnia (wtorek)

Dzień Wolontariusza        
Lokalne i Młodzieżowe Centrum Wolontariatu w Świnoujściu
Zgłoszenia: obowiązują zaproszenia 
Osoba do kontaktu:  prezes Fundacji Motywacja i Działanie Karolina Flacht, tel. 506 591 164

Szczecinek
7 grudnia (czwartek)

16:00 – 19:00: Gala konkursu Wolontariusz Roku Miasta Szczecinek        
Sala posiedzeń Rady Miasta Szczecinek

Szczecinek, miasto z prawdziwymi tradycjami wolontariatu – to właśnie tam 27 lat temu rozpoczęła się polska historia Programu „Starszy Brat, Starsza Siostra”. Główne miejskie wydarzenia z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza zaplanowano na 7 grudnia. Tego dnia Burmistrz Miasta podczas uroczystego spotkania w Ratuszu przyzna tytuł „Wolontariusza Roku” (obowiązują zaproszenia). W tym samym czasie i miejscu swoją odsłonę będzie miała wystawa fotograficzna „Zakręceni dla społeczności” współtworzona przez społeczników i wolontariuszy opowiadająca o najciekawszych działaniach społecznych w Szczecinku. Przez kolejny tydzień wystawa będzie dostępna szerokiej publiczności na dziedzińcu Ratusza.

Osoba kontaktowa: Agnieszka Piskozub-Rynkiewicz, tel. 94-37-280-09

Gryfino
8 grudnia (piątek)

9:00 – 12:00: Zakręceni wolontariatem – spotkanie i warsztaty z wolontariuszami
Szkoła Podstawowa nr 3 im. Noblistów Polskich, aula

Tego dnia starsi wolontariusze ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Gryfinie będą mieli okazję doświadczyć edukacji rówieśniczej. Warsztaty na temat różnych form wolontariatu poprowadzą doświadczeniu w wolontariacie uczniowie Szkoły Podstawowa nr 7 im. Heleny Raszki w Szczecinie (byłe Gimnazjum nr 34), którzy wraz ze swoim opiekunem – Przemysławem Landowskim odwiedzają różne miejsca jako wolontariusze.
Ponadto uczniowie klas trzecich wezmą udział w spotkaniu z konsultantką Regionalnego Punktu Informacyjnego Eurodesk i dowiedzą się o możliwościach mobilności wolontariackiej i nie tylko w Europie. 

Osoba kontaktowa: Magdalena Samul-Szerwińska, tel. 91 42 10 292

PATRONAT HONOROWY
Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz

Przystanek Wolontariat 2017
Różne miejsca

Różne miejsca

Różne miejsca na terenie Szczecina i okolic