12.01.2018
17:00

Miejsce
Centrum Dialogu Przełomy

Wstęp
wolny

Kategoria
Wernisaż

Pełna kultura

Wrastanie. Ziemie Zachodnie i Północne. Początek

Wrastanie. Ziemie Zachodnie i Północne. Początek
 Echo Newsletter  Nie przegap - zapowiedzi wydarzeń, konkursy, newsy!

Wystawa plenerowa 
„Wrastanie. Ziemie Zachodnie i Północne. Początek”

Muzeum Narodowe w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy
pl. Solidarności 1
czas trwania wystawy: 12.01.2018–25.02.2018
wernisaż: 12.01.2018, godz. 17.00
wstęp wolny
kurator:  dr Katarzyna Bock-Matuszyk        
organizatorzy: Ośrodek Pamięć i Przyszłość, Sieć Ziem Zachodnich i Północnych, Muzeum Narodowe w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy

Przesunięcie w 1945 roku granic Polski pociągnęło za sobą konsekwencje polityczne, gospodarcze, ale przede wszystkim społeczne. Odbudowa wojennych zniszczeń i więzi międzyludzkich, oswojenie obcej przestrzeni i kultury składają się na proces „wrastania” powojennych mieszkańców w „nową” Polskę. Opowie o nim wystawa plenerowa, którą od  12 stycznia do 25 lutego 2018 roku będzie można oglądać na placu Solidarności. Zgromadzono ponad 300 archiwalnych zdjęć i filmów oraz nagrania relacji świadków historii prezentujące wybrane aspekty pierwszych kilku powojennych lat życia na Ziemiach Zachodnich i Północnych. 

Ekspozycja „Wrastanie. Ziemie Zachodnie i Północne. Początek” powstała w ramach współpracy realizowanej przez instytucje wchodzące w skład Sieci Ziem Zachodnich i Północnych (Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” we Wrocławiu, Instytut Śląski w Opolu, Instytut Zachodni w Poznaniu, Ośrodek Badań Naukowych w Olsztynie oraz Muzeum Narodowe w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy). 

Autorami koncepcji merytorycznej wystawy są dr Katarzyna Bock-Matuszyk oraz dr Wojciech Kucharski z Ośrodka „Pamięć i Przyszłość”, a w skład zespołu autorskiego wchodzą m.in. specjaliści ze wszystkich instytucji Sieci Ziem Zachodnich i Północnych oraz Uniwersytetu Wrocławskiego; za projekt scenograficzny odpowiada firma JAZ+ Architekci z Warszawy. 
Wystawa została objęta Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. 

Wrastanie. Ziemie Zachodnie i Północne. Początek
Centrum Dialogu Przełomy

Centrum Dialogu Przełomy

plac Solidarności 1, 70-549 Szczecin

(+48) 571 309 239
m.kotelon@muzeum.szczecin.pl
https://www.facebook.com/CentrumDialoguPrzelomy/