13.03.2018
21:00

Miejsce
Free Blues Club

Wstęp
99/119zł

Kategoria
Koncert

Klubowe granie

Scott Henderson Trio

Scott Henderson Trio
 Echo Newsletter  Nie przegap - zapowiedzi wydarzeń, konkursy, newsy!

SCOTT HENDERSON TRIO (USA/ITA)
Wstęp: 99 zł przedsprzedaż do 6.03.2018 / 119 zł od 7.03.2018

Scott Henderson uważany jest za jednego z najbardziej utalentowanych i oryginalnych gitarzystów w historii jazzu. Współpracował między innymi z Joe Zawinulem oraz Chickiem Coreą. W 1984 roku, wraz z basistą Garym Willisem, założył supergrupę Tribal Tech, uważaną za jeden z najważniejszych zespołów fusionowych. W ciągu swojej kariery Scott nagrał pięć płyt solowych, w tym ostatnią "Vibe Station" w maju zeszłego roku.

Wystąpi w naszym klubie po raz 4!

Urodzony w 1954 roku, Scott Henderson dorastał w czasach, gdy blues-rock był na samym szczycie. Scott kształtował się muzycznie w Południowej Florydzie, gdzie występował w klubach z różnymi zespołami . Grali wszystko: od Led Zeppelin po Jamesa Browna. Gdy zaczynał, Henderson czerpał z muzyki Jimmy'ego Page'a, Jeffa Becka, Jimi'ego Hendrixa, Ritchie Blackmore'a, a także świetnych gitarzystów bluesowych tj. Alberta Kinga i Buddy'ego Guy'a.

Mimo, że Henderson twierdzi, że jest bardziej blues-rockowym muzykiem, to jednak wpływy jazzu doprowadziły go do stylu grania i komponowania, z którego słynie obecnie. Scott ukończył szkołę na Florida Atlantic University, a następnie przeniósł się do Los Angeles, gdzie grał i nagrywał z zespołem Chick Corea’s Elektric Band, ze skrzypkiem Jean-Luc Ponty, basistą Jeffem Berlinem  oraz Joe Zawinulem z Weather Report. Henderson założył w 1984 roku zespół Tribal Tech z basistą Gary'm Willisem. Po dziewięciu uznanych przez krytyków albumach łącznie z najnowszym "Rocket Science" wydanym w listopadzie 2000 roku, Henderson udowodnił, że zasługuje na miano mistrza - muzyka i kompozytora światowej klasy.

W 1991 roku został uznany „#1 Jazz Guitarist” przez magazyn Guitar World, a w styczniu 1992 roku zdobył tytuł najlepszego gitarzysty jazzowego w plebiscycie magazynu Guitar Player. Jego pierwszy solowy album "Dog Party", który był muzycznym powrotem do korzeni, zdobył tytuł najlepszego bluesowego albumu 1994 roku magazynu Guitar Player. Drugi bluesowy album w wytwórni Mesa / Bluemoon to duet Hendersona z legendarną wokalistką Thelmą Houston. "Tore Down House" został wydany w kwietniu 1997 roku i otrzymał czterogwiazdkowe recenzje w magazynach Jazz Times, Guitar Player, Guitar, Guitar Shop i L.A Jazz Scene. "Well to the Bone", trzecie i najbardziej doskonałe dzieło Hendersona jako lidera, to płyta, którą obecnie gra na żywo jego zespół z Johnem Humphreyem na basie i Alanem Hertzem na perkusji. Trio koncertowało intensywnie w USA, Europie, Ameryce Południowej i Japonii, grając muzykę z bluesowych albumów, a także muzykę Hendersona nagraną jako Tribal Tech. Scott wydał także dwa albumy z Vital Tech Tones, trio współpracujące z basistą Victorem Wootenem i perkusistą Steve'em Smithiem.

Najnowszą perełką w dyskografii Scotta jest solowy album „Vibe Station” z 2015 roku. Płyta utrzymana jest w klimatach fusion i dobrego rocka – to prawdziwa uczta dla sympatyków gatunku. I także tutaj wpływy jazzowe są niezaprzeczalne. Na płycie oprócz samego Scotta słychać Travisa Carltona (bas) i Alana Hertza (perkusja).

Jak to często bywa z muzykami podobnego kalibru, popyt jest tak duży, że Scott dzieli się swoją wiedzą z obecnym pokoleniem gitarzystów. Jest wykładowcą w Musician's Institute w Hollywood i pisze teksty dla magazynów Guitar Player, Guitar World i Guitar School. Alfred Publishing wydał dwa filmy instruktażowe Hendersona: "Jazz Fusion Improvisation" i "Melodic Phrasing" na jednej płycie DVD zatytułowanej "Scott Henderson - Jazz Rock Mastery". The Scott Henderson Guitar Books, dwa zbiory jego kompozycji, są dostępne w wydawnictwie Hal Leonard, podobnie jak jego najnowsza książka "Jazz Guitar Chord System", rewolucyjny sposób do nauki muzyki jazzowej.

SCOTT HENDERSON TRIO wystąpi w składzie:
Scott Henderson – gitara
Archibald Ligonniere – perkusja
Romain Labaye – bas

VIDEO:
www.youtube.com/watch?v=jHb2UGIYzPM
https://www.youtube.com/watch?v=tTOZyRCV_xg
https://goo.gl/tEFIk7

Free Blues Club

Free Blues Club

Powstańców Wielkopolskich 20, 70-110 Szczecin

91 485 31 61, 510 060 210
biuro@freebluesclub.pl
http://www.freebluesclub.pl