23.04.2018
18:00

Miejsce
Zamek Książąt Pomorskich

Wstęp
40zł

Kategoria
Spektakl

Pełna kultura

Pan Cogito przygody z muzyką

Pan Cogito przygody z  muzyką
 Echo Newsletter  Nie przegap - zapowiedzi wydarzeń, konkursy, newsy!

Pan Cogito przygody z  muzyką
sala Kina Zamek (wejście A z dużego dziedzińca, I p.), bilety: 40 zł 

Spektakl słowno-muzyczny na podstawie twórczości Zbigniewa Herberta.

Scenariusz i reżyseria:  Anna Seniuk
Wykonanie: 
Anna Seniuk / słowo
Emilia Raiter / harfa

Spektakl to przypowieści inspirowane muzyką, mitologią i przemyśleniami P. Cogito mające przedstawić świat w którym zawsze jest miejsce na prawdę, godność i bezkompromisowość.
Autor "Pana Cogito" był wielkim melomanem i znał się na muzyce, często używał w poezji terminów muzycznych i opisu dźwięków jako metafory. Z czułością opisywał instrumenty muzyczne, i wyrażał swoje zdanie - poprzez myśli p. Cogito - o muzyce współczesnej. Obcowanie z twórczością Zbigniewa Herberta wymaga skupienia i czasu na refleksję, stąd potrzeba "oddechu", którym jest muzyka. Dźwięki harfy nie przeszkadzają słuchaczowi, wręcz przeciwnie - zabierają go w intymny świat własnych przemyśleń. Kontrapunktem zaś będzie suchy dźwięk kołatki i drewnianych instrumentów perkusyjnych. 
W programie znajdzie się między innymi znany wiersz „ KOŁATKA”:

Są tacy którzy w głowie
Hodują ogrody
A włosy ich są ścieżkami
Do miast słonecznych i białych

Łatwo im pisać
Zamykają oczy
A już z czoła spływają
Ławice obrazów

Moja wyobraźnia
To kawałek deski
A za cały instrument
Mam drewniany patyk

Uderzam w deskę
A ona mi odpowiada
Tak-tak
Nie-nie

Innym zielony dzwon drzewa
Niebieskie dzwon wody
Ja mam kołatkę
Od niestrzeżonych ogrodów

Uderzam w deskę
A ona odpowiada
Suchy poemat moralisty
Tak-tak
Nie-nie

Anna Seniuk
Aktorka teatralna i filmowa, profesor Akademii Teatralnej w Warszawie. Ukończyła PWST w Krakowie i również tam  zadebiutowała na scenie rolą Irmy w Wariatce z Chaillot J. Giraudoux w  Starym Teatrze . Występowała na deskach licznych teatrów, m.in.:  Teatru Ateneum, Teatru Powszechnego w Warszawie i Teatru Polskiego. Od 2003 roku jest aktorką Teatru Narodowego  w którym w ostatnich latach można byłą ją zobaczyć w takich sztukach jak: „PAN TADEUSZ – wszystkie słowa”, „Twórcy Obrazów”,„ Udręka Życia”. Najnowsza sztuka w której można zobaczyć artystkę to „Ułani” autorstwa Jarosława Marka Rymkiewicza . Od lat współpracuje z Teatrem Polskiego Radia, gdzie zagrała ponad 40 ról. Grała także w Teatrze Telewizji, w filmach i w serialach. Znana widzom między innymi z filmów i seriali : Czterdziestolatek, Czarne Chmury, Konopielka, Panny z Wilka, Awantura o Basię. W ostatnim czasie można było zobaczyć artystkę w filmach: „Kanadyjskie sukienki” oraz : „Syn Królowej Śniegu”
Anna Seniuk to również reżyser. Wielkim powodzeniem cieszy się Jej „Pchła Szachrajka” Jana Brzechwy,  wystawiana w Teatrze Narodowym.

Artystka wielokrotnie wyróżniona prestiżowymi nagrodami, m.in.: Wielki Splendor – nagroda Teatru Polskiego Radia, Mistrz Mowy Polskiej, Złoty Medal Gloria Artis - Zasłużony. Zdobywczyni TeleKamery i TeleMaski.

W 2016 r. ukazała się książka Anna Seniuk. Nietypowa baba jestem - wywiad rzeka, który z aktorką przeprowadziła jej córka Magdalena Małecka-Wippich.

Emilia Raiter
Harfistka, opowiadaczka. Urodzona w Lublinie, w wieku sześciu lat wyjechała do Moskwy, gdzie zapoznała się z tajnikami gry na harfie w Szkole Muzycznej, a następnie w Moskiewskim Państwowym College’u Muzycznym im. F. Chopina (1994-2005). W 2004 roku zdobyła pierwsze szlify aktorskie w Moskiewskim  Studiu Teatralnym - „Nejroteatr”.  W czerwcu 2005 roku zamieszkała w Warszawie gdzie zgłębiała technikę gry na harfie w Akademii Muzycznej im. F.Chopina.  W 2008 roku rozpoczęła  naukę w Akademii Praktyk Teatralnych „Gardzienice” gdzie do roku 2012 występowała jako aktorka i instrumentalistka.

W 2016 roku z udziałem harfistki odbyła się premiera projektu Kołysanki  z krańców świata i czasu, współtworzonego z  Agnieszką Mendel i Maciejem Hanuskiem. Artystka współtworzy duet Piła i Harfa, który w marcu 2014 wygrał w konkursie 35. Przeglądu Piosenki Aktorskiej Nurt Off we Wrocławiu.Od 2013 roku współpracuje z Grupą Studnia O biorąc udział w przedstawieniach oraz projektach dydaktycznych jako harfistka i opowiadaczka. Dodatkowo we współpracy z multiinstrumentalistą Sebastianem Pikulą tworzy kilka projektów muzycznych. Stale występuje w solowych koncertach i przedstawieniach.

Pan Cogito przygody z  muzyką
Zamek Książąt Pomorskich

Zamek Książąt Pomorskich

ul. Korsarzy 34, 70-540 Szczecin

91 489 16 30
cikit@zamek.szczecin.pl
www.zamek.szczecin.pl