22.04.2018
17:00


Pełna kultura

Paganini na wesoło

Paganini na wesoło
 Echo Newsletter  Nie przegap - zapowiedzi wydarzeń, konkursy, newsy!

BRILLANTE 
Paganini na wesoło

Koncert symfoniczny

Artyści:
West Side Sinfonietta

Program: 
W programie utwory Niccolo Paganiniego, Juliusa Fučíka, Johanna Straussa

Tak się składa, że o roztańczonej stolicy Monarchii czasów po Kongresie Wiedeńskim Lucjan Kydryński napisał kiedyś tak: „Muzyka w Wiedniu była najlepszym łącznikiem ułatwiającym komunikację w owym wielonarodowym mieście”. Podobnie dzieje się w ramach projektu „West Side Sinfonietta”, gdzie muzyka Straussa (m.in.) łączy muzyków Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie i Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu. 
Wymiana muzycznych idei i umiejętności, wspólne muzykowanie, nade wszystko jednak mnóstwo pozytywnej energii płynącej z estrady. 
W koncercie Sinfonietty nie może zabraknąć utworów rodziny Straussów. Tym razem jednak ów krąg muzyczny zostanie wzbogacony o muzykę Niccolo Paganiniego, najsłynniejszego w świecie skrzypka wirtuoza, oraz kompozycje Juliusa Fučíka (1872–1916). Ten ostatni to niezwykle ongiś popularny kompozytor czeski epoki CK Austrii, autor 400 marszów, polek i walców. 
Prowadzenie orkiestry nawiązuje do sposobu Straussów – funkcję dyrygenta pełnił pierwszy skrzypek i czynił to nie batutą, lecz smyczkiem. W Sinfonietcie tę rolę pełnią wybitni muzycy, koncertmistrzowie Paweł Maślanka i Marcin Danilewski. To oni tworzą trzon zespołu razem z doskonałym kontrabasistą Jackiem Sosną.

Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie

Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie

Małopolska 48, 70-515 Szczecin

91 430 95 10, 539 94 94 54 - kasa
sekretariat@filharmonia.szczecin.pl
www.filharmonia.szczecin.pl