28.04.2018
20:00

Miejsce
Na mieście

Kategoria
Wydarzenia

Pełna kultura

9. edycja Przeglądu Nowego Kina Francuskiego

9. edycja Przeglądu Nowego Kina Francuskiego
 Echo Newsletter  Nie przegap - zapowiedzi wydarzeń, konkursy, newsy!

Alliance Francaise oraz Instytut Francuski w Polsce zapraszają na 9. edycję Przeglądu Nowego Kina Francuskiego, która odbędzie się w dniach 26 kwietnia - 3 maja 2018 w szczecińskim kinie Pionier.

W programie Przeglądu po raz kolejny znaleźli się zdobywcy Cezarów, najważniejszych nagród filmowych we Francji. W 2018 roku francuska Akademia Filmowa nagrodziła między innymi „120 uderzeń serca (reż. Robin Campillo). Film zdobył rekordową liczbę nominacji i pięć statuetek - za najlepszy film, debiut, rolę drugoplanową, scenariusz, muzykę i montaż. Kolejny rekordzista to „Do zobaczenia w zaświatach” (reż. Albert Dupontel) - ta adaptacja powieści Pierre’a Lemaitre’a (nagroda Goncourt w 2013 roku) została nagrodzona aż w ośmiu kategoriach. Widzowie Przeglądu będą mogli obejrzeć również „Barbarę” (reż. Mathieu Almaric). Tegoroczna nagroda Cezara dla najlepszej aktorki trafiła do Jeanne Balibar, odtwórczyni tytułowej roli legendarnej francuskiej piosenkarki, Barbary. Inne tytuły tegorocznej edycji to między innymi „Paryż i dziewczyna” (reż. Léonor Serraille) - Złota Kamera za najlepszy debiut MFF w Cannes 2017, „Jeannette, dzieciństwo Jeanne d’Arc” - najnowszy film Bruno Dumonta, który opowieść o francuskiej bohaterce narodowej ubrał w formę musicalu, czy „Isabelle i mężczyźni” w reżyserii Claire Denis z jedną z najlepszych komediowych ról Juliette Binoche. 

PROGRAM

26/04 g. 20:00
Momo
(Momo) reż. Vincent Lobelle, Sébastien Thiéry, Francja 2016, 85 min
Obsada:  Christian Clavier, Catherine Frot, Sébastien Thiery
André i Laurence to bezdzietna para, mieszkająca na cichych przedmieściach Paryża. Wiodą spokojne i raczej nudne życie. Pewnego dnia odkrywają w swoim domu nieproszonego gościa - mówiącego obcym dialektem dziwaka, który oznajmia im, że jest ich synem. André, wierząc, że padli ofiarą pomyłki lub naciągacza, nie chce mieć z nim nic wspólnego. Natomiast Laurence, w obliczu czegoś tak niewytłumaczalnego, nagle staje się matką, którą nigdy nie była i przyjmuje z otwartymi ramionami swojego odnalezionego syna, a także jego żonę i psa…

27/04 g.20:00
Barbara
(Barbara) reż. Mathieu Amalric, Francja 2017, 98 min
Obsada: Jeanne Balibar, Mathieu Amalric, Vincent Peirani
Mathieu Amalric łączy w „Barbarze” swoje twórcze zainteresowania, występując po obu stronach kamery. Co więcej, jest reżyserem nie tylko na planie, ale i w filmie. Bowiem Yves, w którego rolę się wciela, przygotowuje się do nakręcenia fabuły o popularnej francuskiej piosenkarce. Obserwuje Brigitte, aktorkę bardzo sumiennie przygotowującą się do powierzonego jej zadania, i nie jest pewien czy więcej inspiracji czerpie od niej, czy może od samej Barbary.  
Cezar 2018 dla Najlepszej Aktorki

28/04 g.20:00
Paryż i dziewczyna
(Jeune femme) reż. Léonor Serraille, Francja 2017, 97 min
Obsada: Laetitia Dosch, Souleymane Seye, Grégoire Monsaingeon
Paula właśnie zakończyła dziesięcioletni związek i jest na skraju załamania nerwowego. Doszczętnie spłukana, w towarzystwie kota, który stanowi jej jedyny majątek, powraca do Paryża po długiej nieobecności. W trakcie poznawania różnych osób, które los stawia na jej drodze, bohaterka nabiera determinacji, aby zacząć wszystko od nowa – i tym razem wyłącznie na swoich zasadach.
Złota Kamera za najlepszy debiut MFF w Cannes 2017

29/04 g.20:00
Sierota
(Orpheline) reż. Arnaud des Pallières, Francja 2016, 111 min
Obsada: Adèle Haenel, Adèle Exarchopoulos, Solène Rigot, Vega Cuzytek
Portret jednej kobiety na czterech różnych etapach życia. Mała dziewczynka ze wsi bierze udział w tragicznej zabawie w chowanego. Nastolatka miota się od ucieczki do ucieczki i od mężczyzny do mężczyzny, bo wszystko to jest lepsze niż jej smutny dom. Młoda dziewczyna z prowincji przybywa do Paryża, gdzie ociera się o katastrofę. Spełniona kobieta ufa, że przeszłość jej nie dopadnie. Cztery różne aktorki wcielają się w jedną i tę samą postać.
Dla widzów od 16 lat

30/04 g.20:00
120 uderzeń serca
 (120 battements par minute) reż. Robin Campillo, Francja 2016, 143 min
Obsada: Nahuel Perez Biscayart, Arnaud Valois, Adèle Haenel
W filmie Campillo euforia spotyka rozpacz, a przyspieszone bicie serca przypomina tykanie odliczającego czas zegara. Bo o wyścig z czasem tu chodzi: są wczesne lata 90-te, epidemia AIDS zbiera we Francji żniwo przy cichej zgodzie rządu i koncernów farmaceutycznych. Zmowę milczenia wokół choroby akcjami, marszami, happeningami starają się przerwać aktywiści z paryskiego ACT UP.
Grand Prix oraz Nagroda Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI na MFF w Cannes 2017
Cezary 2018: Najlepszy film, scenariusz, debiut, aktor drugoplanowy, montaż i muzyka
Dla widzów od 16 lat

01/05 g.20:00
Isabelle i mężczyźni
(Un beau soleil intérieur) reż. Claire Denis, Francja, 2017, 94 min
Obsada: Juliette Binoche, Gerard Depardieu, Valeria Bruni Tedeschi
Isabelle mieszka w Paryżu. Jest rozwiedzioną, samotną matką. Jako kobieta dojrzała wie, czego chce i wie, co sama może zaoferować. Po latach rozczarowujących relacji, po raz kolejny próbuje znaleźć miłość. Chce odszukać tę jedyną, prawdziwą i do końca życia, chociaż chyba już przestała w nią wierzyć. Spotyka na swej drodze nowego mężczyznę, przy którym przeżywa skrajne emocje: od radości i nadziei po zagubienie i smutek.
Nominacja dla Najlepszej Aktorki Cezary 2018

02/05 g.20:00
Jeannette. Dzieciństwo Joanny d’Arc
(Jeanette, l’enfance de Jeanne d’Arc), reż. Bruno Dumont, Francja 2017, 115 min
Obsada: Lise Leplat Prudhomme, Jeanne Voisin, Lucile Gauthier
Bruno Dumont nie przestaje zaskakiwać. Tym razem ulubieniec nowohoryzontowej publiczności wziął na warsztat biografię Joanny d'Arc. Zamiast jednak skupić się na najważniejszych wydarzeniach z życia francuskiej bohaterki narodowej, reżyser postanowił przedstawić na ekranie jej dzieciństwo. Łącząca żarliwą wiarę z nieposkromionym gniewem Joanna, tak jak wielu bohaterów francuskiego reżysera, zostaje umiejscowiona na pograniczu grzechu i świętości. Sam film, mimo historycznego kostiumu, stanowi natomiast celny komentarz do czasów, w których fanatyzm religijny coraz częściej stanowi źródło przemocy.
Quinzaine des Réalisateurs Cannes 2017
Karlove Vary 2017

03/05 g.20:00
Cierpliwi pacjenci
(Patients) reż. Grand Corps Malade i Mehdi Idir, Francja 2016, 112 min
Obsada : Pablo Pauly, Soufiane Guerrab, Moussa Mansaly
Wstawać, ubierać się, chodzić, grać w koszykówkę – tych wszystkich czynności Ben nie potrafi wykonywać w chwili, kiedy po ciężkim wypadku trafia do ośrodka rehabilitacyjnego. Jego nowi znajomi to tetraplegicy, paraplegicy, osoby z urazami czaszkowo-mózgowymi... Krótko mówiąc: inwalidzi z najwyższej półki. Razem będą odkrywać, czym jest cierpliwość. Będą walczyć, żartować, drzeć się na siebie, flirtować, a przede wszystkim wspólnie znajdą siły, by na nowo uczyć się życia. „Pacjenci” to historia o ponownych narodzinach, o chaotycznej podróży, na którą składają się zwycięstwa i porażki, łzy i salwy śmiechu oraz, co najważniejsze, spotkania: człowiek nie wraca do zdrowia w samotności.
Film oparty na historii słynnego francuskiego slamera Grand Corps Malade.
4 nominacje do Cezarów 2018

Rezerwacji można dokonywać na stronie kina pionier:

http://www.kino-pionier.com.pl/film/momo

http://www.kino-pionier.com.pl/film/barbara

http://www.kino-pionier.com.pl/film/paryz_i_dziewczyna

http://www.kino-pionier.com.pl/film/sierota

http://www.kino-pionier.com.pl/film/120_uderzen_serca

http://www.kino-pionier.com.pl/film/isabelle_i_mezczyzni

http://www.kino-pionier.com.pl/film/cierpliwi_pacjenci

9. edycja Przeglądu Nowego Kina Francuskiego
Na mieście

Na mieście

Szczecin