16.05.2018
19:00


Pełna kultura

Szczecińska Młodzieżowa Orkiestra Kameralna SMOK

Szczecińska Młodzieżowa Orkiestra Kameralna SMOK
 Echo Newsletter  Nie przegap - zapowiedzi wydarzeń, konkursy, newsy!

INTERMEZZO 
Szczecińska Młodzieżowa Orkiestra Kameralna SMOK

Koncert kameralny

Artyści: 
Szczecińska Młodzieżowa Orkiestra Kameralna SMOK
Jan Stanienda – skrzypce
Edyta Wolańska - skrzypce
Dorota Piotrowicz-Witkowska - skrzypce
Jakub Strycharczyk – skrzypce
Natalia Wesołowska – wiolonczela

Program:
Antonio Vivaldi - Koncert na dwoje skrzypiec A dur, op .3 nr 5, RV 519
Antonio Vivaldi - Koncert na dwoje skrzypiec i wiolonczelę d moll, op.3 nr 11, RV 565
Antonio Vivaldi - Koncert na czworo skrzypiec i wiolonczelę h moll, op.3 nr 10 , RV 580
Antonio Vivaldi - Cztery pory roku op. 8 nr 1-4

„Zawody porządku z fantazją” (II cimento dell’Armonia e dell’Invenzione) – tak Vivaldi zatytułował koncerty z opusu 12, w których znalazły się najsłynniejsze „Cztery pory roku”. Nie mogło ich zabraknąć w monograficznym koncercie SMOK-u poświęconym twórczości „rudego księdza”, Antonio Vivaldiego (1678–1741). Co zwycięży? 
Antonio Vivaldi to prawdziwy tytan twórczości koncertowej. Jego ulubionym instrumentem były skrzypce, na które napisał ponad 230 koncertów (ciekawostką jest, że drugim co do popularności instrumentów był fagot – 40 koncertów). Oprócz słynnych „Pór roku” muzycy Szczecińskiej Młodzieżowej Orkiestry Kameralnej zaprezentują trzy koncerty pochodzące ze zbioru „L’estro armonico” (op. 3). Zostały opublikowane w Amsterdamie w 1711 roku i jest to pierwsza kolekcja koncertów, która ukazała się drukiem. Te kompozycje powstały w czasie, kiedy Vivaldi był zatrudniony z Seminario Musicale dell'Ospedale della Pietà (Seminarium Muzyczne przy Szpitalu Miłosierdzia). Vivaldi pełnił tam funkcję nauczyciela, kompozytora, dyrygenta i superintendenta muzycznego (1704–1740). Nauka muzyki zajmowała w tym żeńskim seminarium szczególne miejsce. Wiele relacji świadków koncertów w Ospedale akcentuje wysoki poziom artystyczny uczennic Vivaldiego. To właśnie tu powstało wiele koncertów skrzypcowych. W rzeczywistości seminarzystki prezentowały rozmaity poziom umiejętności, dlatego Vivaldi komponował nie tylko wymagające utwory, ale także koncerty w typie ripieno, co oznaczało, że właściwie cała orkiestra była solistą. Utwory z cyklu „L’estro armonico”, które usłyszymy w środę, mimo że pochodzą z wczesnego okresu twórczości Vivaldiego, były pisane dla tych seminarzystek, które nie musiały chować swojej gry w orkiestrowym tutti. 
Koncert zwieńczy najsłynniejszy cykl „Cztery pory roku”, stanowiący dzieło nie tylko wirtuozowskiej muzyki instrumentalnej. Jak wiadomo, każdy koncert Vivaldi opatrzył sonetami o poszczególnych porach roku (prawdopodobnie swojego autorstwa), wyprzedzając w ten sposób XIX-wieczną ideę muzyki programowej. I jeszcze ten tajemniczy podtytuł o „Zawodach porządku z fantazją”. W orkiestrze SMOK chyba nie ma wątpliwości, co zwycięży…

Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie

Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie

Małopolska 48, 70-515 Szczecin

91 430 95 10, 539 94 94 54 - kasa
sekretariat@filharmonia.szczecin.pl
www.filharmonia.szczecin.pl