12.05.2018
10:00

Miejsce
13muz

Wstęp
wolny

Kategoria
Wydarzenia

Pełna kultura

V Dni Skandynawskie

V Dni Skandynawskie
 Echo Newsletter  Nie przegap - zapowiedzi wydarzeń, konkursy, newsy!

V Dni Skandynawskie w Domu Kultury 13 Muz.

11.05.2018 piątek g.11

godz. 11:00 - finał projektu „Tęczą przez Bałtyk”. Zaprezentowana zostanie wystawa prac plastycznych dzieci z Norwegii oraz prezentacja multimedialna prac dzieci ze szczecińskich przedszkoli i szkoły podstawowej. Prace były wykonane w 10 etapach tematycznych. Podczas uroczystości nastąpi podsumowanie projektu i wręczenie nagród. Na zakończenie zapraszamy na „SØTT BORD” - słodki poczęstunek skandynawski.

godz. 16:30 - wykłady autorskie dotyczące szwedzkiego i norweskiego stylu życia. Będą to spotkania z Anną Kurek i jej książką „Szczęśliwy jak łosoś” oraz Natalią Kołaczek i książką „I cóż, że ze Szwecji”. W trakcie spotkania dowiemy się co to jest „syndrom Bullerbyn”, czy to prawda, że Karol XVI Gustaw zakazał używania wanien oraz co właściwie oznacza typisk norsk.

godz. 18:00 - w „Galerii na Strychu” zostanie otwarta wystawa multimedialna, na której będzie można zobaczyć prezentacje m.in. krajobrazów skandynawskich, jak również Muzeum Ikei w Almhult.

12.05.2018 sobota g.10

godz. 10:00 - będzie można zapoznać się z MAŁĄ CZYTELNIĄ LITERATURY SKANDYNAWSKIEJ. Wysłuchać i poczytać opowieści skandynawskich w językach oryginalnych oraz w języku polskim. Następnie studenci skandynawistyki Uniwersytetu Szczecińskiego z koła naukowego „VIKING” zaproszą na ilustrowane opowieści o Skandynawii pt. „MAŁE I DUŻE SKANDYNAWSKIE PODRÓŻE”.

Będzie to spotkanie o kulturze Skandynawii, pięknie jej natury, o architekturze, nauce i turystyce.

godz. 16:00 - wykład o Marszałku Mannerheimie. Fińskim dowódcy wojskowym, który uczestniczył w wojnie rosyjsko-japońskiej, był szefem Misji Wojskowej w Chinach, a także sprawował dowództwo w 13 Pułku Ułanów w Mińsku Mazowieckim. Zakończeniem wykładu będzie otwarcie wystawy pt. „Śladami Marszałka Mannerheima w Polsce”.

godz. 18:00 - wystąpi CHÓR KAMERALNY „KAIROS” ze Szwecji. Kören „Kairos” został założony w 2010 roku przez Panią Dyrygent i Dyrektor Muzyczną - Charlotte Blom. Repertuar chóru to muzyka klasyczna i nowoczesna z elementami improwizacji. Chór „KAIROS” ma na swoim koncie wiele koncertów z okazji różnych uroczystości i wydarzeń w regionie Skåne w Szwecji, jak również koncerty za granicą.

13muz

13muz

pl. Żołnierza Polskiego 2, 70-551 Szczecin

91 43 47 173, 502 383 070
j.janiszewski@13muz.eu
www.13muz.eu