29.09.2018
20:00

Miejsce
Scena na Łasztowni Teatru Polskiego

Wstęp
50/100zł

Kategoria
Koncert

Pełna kultura

Meisinger Music Festival: Piazzolla

Meisinger Music Festival: Piazzolla
 Echo Newsletter  Nie przegap - zapowiedzi wydarzeń, konkursy, newsy!

Meisinger Music Festival: Piazzolla

Juanjo Mosalini - bandoneon
Waldemar Malicki - fortepian
Winfried Holzenkamp - kontrabas
Soyoung Yoon - skrzypce
Krzysztof Meisinger - gitara

Prowadzenie - Waldemar Malicki i Krzysztof Meisinger

W programie:
muzyka Astora Piazzolli w oryginalnym opracowaniu na kwintet

Juanjo Mosalini - spadkobierca tradycji bandoneonu, JUANJO MOSALINI, dzisiaj rozwija wszystkie aspekty tego instrumentu w zespołach, które utrwalają wielką muzyczną ekspresję Argentyny. Obecnie zaliczany jest do grona najwybitniejszych bandoneonistów świata.
Jest jednym z niewielu bandoneonistów, którzy regularnie występują jako solista z najlepszymi orkiestrami na całym świecie.

Lista jest długa: Rotterdam Philharmonic Orchestra, Israel Symphony Orchestra Rishon Le Zion, Seoul Philharmonic Orchestra, Orchestre de Bretagne, Picardie Orchestra, Orkiestra ONPL Camerata de Bourgogne, ORCH Santa Barbara - CD 2004 etykieta Delos, orkiestra Sinfonica di Milano Giuseppe Verdi, Bern Symphony Orchestra, Winterthur Symphony Orchestra, Orchestra del Teatro Massimo di Palermo, Budapest Concert Orchestra i Orkiestra della Magna Grecia.

Urodzony w 1972 roku w Buenos Aires, Juanjo Mosalini jest synem Juana Jose Mosaliniego - wielkiej postaci argentyńskiego tanga. Przeżywając swoje dzieciństwo w środowisku argentyńskich muzyków,jego pierwszym nauczycielem fortepianu i harmonii był Gustavo Beytelmann. Później, w wieku szesnastu lat rozpoczął naukę gry na bandoneonie pod kierunkiem swojego ojca.
Juanjo Mosalini jest obecnie profesorem Konserwatorium w Gennevilliers.
Dzielił scenę z takimi legandami jak Toots Thielemans, Mino Cinelu, Gotan Project, Cirque du Soleil, Catherine Lara, Julien Clerc, Eli Medeiros, Julia, I Mouvrini Julia Miguenes.

Waldemar Malicki - Jeden z najbardziej wszechstronnych pianistów polskich- solista, kameralista, improwizator. Ukończył z wyróżnieniem w roku 1982 Akademię Muzyczną w Gdańsku, a następnie doskonalił swe umiejętności w Wiedniu. Koncertuje w Europie, Ameryce Północnej i Południowej, Rosji i Japonii, uprawia kameralistykę z najlepszymi polskimi skrzypkami i śpiewakami. Nagrał ponad 40 płyt, z których trzy z utworami Wieniawskiego, Paderewskiego i Bacha otrzymały w latach 1997, 2000,i 2003 nagrody polskiego przemysłu fonograficznego „Fryderyk".

Artysta prowadzi kursy i seminaria muzyczne w Skandynawii, obu Amerykach i Japonii.
Waldemar Malicki był prezesem-założycielem Towarzystwa im.I.J.Paderewskiego. Od roku 2000 jest dyrektorem artystycznym Festiwalu Wirtuozerii i Żartu Muzycznego „Fun and Classic" w Nowym Sączu.
Jest współautorem i wykonawcą projektu "Filharmonia Dowcipu " w reżyserii Jacka Kęcika realizowanych dla TVP. Laureat Telekamery 2009 , Wiktora 2011 oraz nagrody TVP „Artysta bez granic" 2016.

Winfried Holzenkamp - niemiecki kontrabasista, który tajniki grania tanga zgłębiał w Buenos Aires pod kierunkiem najwybitniejszych muzyków tego garunku - m.in. pod kierunkiem Hectora Console (kontrabasity Astora Piazzolli). Sprawiło to, iż jest teraz jednym z najbardziej rozchwytywanych kontrabasitów specjalizujących się w tangu na świecie. Współpracuje z najwybitniejszymi muzykami tangowej sceny.

Soyoung Yoon - po zdobyciu w 2011 roku I nagrody na prestiżowym Międzynarodowym Konkursie im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu, Soyoung Yoon powszechnie okrzyknięto jedną z najlepszych skrzypaczek swojego pokolenia. Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku pięciu lat, szybko osiągając status gwiazdy w rodzinnej Korei po wygranych w Muzycznym Konkursie Chunchu, Seulskim Konkursie Symfonicznym, Konkursie Młodych Muzyków Republiki Korei i zdobyciu Muzycznej Nagrody Unpa.

Artystka wkroczyła na światowe sceny budząc podziw publiczności i muzyków fascynującymi występami na konkursach skrzypcowych. Jest laureatką trzech najbardziej prestiżowych konkursów: konkursu w Indianapolis (2010), konkursu Królowej Elżbiety w Brukseli (2009) oraz konkursu Czajkowskiego w Moskwie (2007). W 2002 roku zaledwie siedemnastoletnia wówczas artystka, zdobyła I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Yehudi Menuhina. Rok później została najmłodszą zdobywczynią I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym "Kulen Kampff" w Kolonii oraz fina­listką Międzynarodowego Konkursu w Hanowerze. W 2005 roku wygrała Międzynarodowy Konkurs im. Tibora Vargi, na którym otrzymała również specjalną nagrodę im. Bartóka, a Stowarzyszenie Muzyczne Korei nadało jej tytuł "Najlepszego Młodego Artysty". W 2006 roku na Konkursie im. Dawida Ojstracha zdobyła Grand Prix, nagrodę specjalną dla najlepszego wirtuoza oraz nagrodę specjalną Towarzystwa im. Lutosławskiego. Soyoung wzięła udział w filmie dokumentalnym nakręconym przez telewizję WDR pt. "Der Weg des Meistergeiger" (Droga skrzypcowego mistrza).

Ciesząca się uznaniem jako solistka, Soyoung występowała z takimi orkiestrami, jak Moskiewska Orkiestra "Virtuosi", Zurychska Orkiestra Kameralna, Philharmonie der Nationen, London Mozart Players, Sinfonieorchester des Norddeutschen Rundfunks, Sinfonieorchester des Westdeutschen Rundfunks, Kijowska Państwowa Orkiestra Radiowa, Rosyjska Orkiestra Narodowa, Belgijska Orkiestra Narodowa, hiszpańska orkiestra "Euska­diko",Trondheim Soloists i wieloma orkiestrami symfonicznymi w Polsce (m.in. w Bydgoszczy, Białymstoku, Rzeszowie), oraz z tak znakomitymi dyrygentami, jak Mario Venzago, Gilbert Varga, Saulius Sondeckis, Muhai Tang, Justus Frantz, czy Gabriel Chmura. Występowała m. in. w sali Bolszoj moskiewskiego konserwatorium, moskiewskim Międzynarodowym Domu Muzyki, tokijskiej Santori Hall, Tonhalle w Zurichu, Filharmonii w Kolonii, Centrum Sztuki Scenicznej w Tel Awiwie, belgijskim Centrum Sztuki, Centrum Sztuki w Seulu, na Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach Zdroju.
W sezonie 2012/13 artystka wystąpi m.in. z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach pod dyrekcją Maestro Krzysztofa Pendereckiego, na Festiwalu Kompozytorów Polskich w Bielsku Białej, z orkiestrą Amadeus Agnieszki Duczmal, z orkiestrą Leopoldinum we Wrocławiu i z orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Krakowskiej.

Soyoung Yoon uczyła się u wybitnych pedagogów wśród których znaleźli się Shlomo Mintz, Ida Haendel, Donald Weilerstein, Viktor Danchenko. Po ukończeniu średniej szkoły artystycznej Yewon i Wyższej Szkole Artystycznej w Seulu, w 2002 roku Soyoung jako "uzdolniony muzyk" została przyjęta do klasy profesor Namyum Kim na Narodowym Uniwersytecie Sztuki Korei. Po zdobyciu licencjatu w Hochschule für Musik w Kolonii, podjęła studia na Uniwersytecie Artystycznym w Zurychu, gdzie jest studentką w klasie mistrzowskiej profesora Zachara Brona. Soyoung Yoon jest miłośniczką muzyki kameralnej którą wykonuje m.in. ze Stradivari Quartet w Zurychu.
Soyoung Yoon gra na skrzypcach A. Stradivariego "King George" z 1710 r. oraz na instrumencie "ex Bueckeburg" J.B. Guadaniniego z 1773 r. (Turyn).

Krzysztof Meisinger - urodzony w 1984 roku. W opinii wielu krytyków muzycznych, jak i melomanów z całego świata, jest jednym z najbardziej fascynujących i charyzmatycznych młodych gitarzystów klasycznych. Największy wpływ na jego rozwój mieli tacy pedagodzy i autorytety jak: Bolesław Brzonkalik, Piotr Zaleski, Aniello Desiderio (Włochy) oraz Christopher Parkening (USA). Jest zwycięzcą i laureatem wielu międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów.
Jest stypendystą Ministra Kultury, Prezydenta Miasta Bydgoszczy, Fundacji KGHM „Polska Miedź" oraz programu stypendialnego Ministra Kultury „Młoda Polska".

W 2008 roku został zwycięzcą uczelnianym oraz jednym z 6 finalistów regionu kujawsko-pomorskiego konkursu Primus Inter Pares Student Roku 2008- konkursu na najlepszego studenta Polski.
Występuje na całym świecie grając recitale solowe, muzykę kameralną oraz z orkiestrą m.in. w USA, Japonii, Niemczech, Francji, Anglii, Serbii, Austrii, Hiszpanii, Grecji, Szwajcarii, we Włoszech, na Łotwie i Ukrainie, w takich salach jak Filharmonia Berlińska, Théâtre du Châtelet w Paryżu, Ryutopia Concert Hall w Niigata, Tokyo International Forum, Filharmonia Narodowa w Warszawie, Theatre du Palais Royal w Paryżu, Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie, Teatr Wielki Opera Narodowa w Warszawie, Klainhans Music Hall w Buffalo, Hatch Recital Hall w Rochester, Raitt Recital Hall w Malibu, czy Grossmunster w Zurichu. Jego debiut w Filharmonii Berlińskiej w 2014 roku zakończył się wielominutową owacją na stojąco.

Występuje m.in. z „Academy of St Martin in the Fields", Orkiestrą Sinfonia Varsovia, PKF-Prague Philharmonia, Philharmonia Quartet Berlin, Orkiestrą Kameralną „Amadeus", Orkiestrą Kameralną Filharmonii Narodowej w Warszawie oraz wieloma innymi orkiestrami filharmonicznymi i kameralnymi u boku wybitnych dyrygentów takich jak: Łukasz Borowicz, Agnieszka Duczmal, Wojciech Michniewski, Krzysztof Urbański, Michał Klauza czy Massimiliano Caldi.

Występował na wielu festiwalach m.in. Festiwal Muzyki Polskiej w Krakowie, „Muzyka w Starym Krakowie", Letni Festiwal Filharmonii Narodowej, La Folle Journee de Varsovie, „Toruń- Muzyka i Architektura", czy Festiwal Laureatów Konkursów Muzycznych w Bydgoszczy. Występuje z najwybitniejszymi muzykami sceny międzynarodowej. Od 2014 roku występuje także u boku jednej z największych sopranistek świata – Sumi Jo. Zainspirował wielu kompozytorów do napisania nowych utworów na gitarę. Tacy kompozytorzy jak Dmitri Varelas, czy Atanas Ourkouzounov dedykowali mu swoje kompozycje.
W styczniu 2014 roku był kierownikiem artystycznym produkcji operity Astora Piazzolli „Maria de Buenos Aires" w Teatrze Polskim w Szczecinie z Sandrą Rumolino w roli tytułowej. Spektakle spotkały się ze znakomitym przyjęciem publiczności i krytyki.

Jego nagrania otrzymują liczne wyróżnienia i znakomite recenzje światowej krytyki. W 2013 roku ukazał się jego album nagrany w słynnym Abbey Road Studio z orkiestrą Academy of St Martin in the Fields który został wydany przez firmę Orfeus Music, a później przez belgijskie wydawnictwo Outhere Music/Fuga Libera. Nosi tytuł „Melodia Sentimental", jest poświęcony w całości muzyce Heitora Villi-Lobosa. Płyta zdobyła entuzjastyczne recenzje w światowej prasie muzycznej. Jego kolejny album „MEISINGER" został wydany w grudniu 2014 roku. Znajdują się na nim nagrania Krzysztofa Meisingera zrealizowane z takimi sławami jak Sumi Jo, czy Philharmonia Quartett Berlin. Znajduje się na nim także pierwsze w historii muzyki nagranie „Concierto de Aranjuez" zrealizowane z PKF-Prague Philharmonia na którym solista występuje także w roli dyrygenta. Premiera albumu odbyła się w Filharmonii Berlińskiej podczas uroczystego koncertu i od momentu premiery album pozyskuje znakomite recenzje. Album wydała firma Orfeus Music. Obecnie ukazała się jego płyta „ASTOR" nagrana wspólnie z orkiestrą Sinfonia Varsovia, a niebawem ukaże się jego pierwszy album DVD „ASTOR – live at the Opera" nagrany także z orkiestrą Sinfonia Varsovia.

Krzysztof Meisinger jest dyrektorem artystycznym MEISINGER Music Festival – corocznego festiwalu muzycznego którego pierwsza edycja miała miejsce we wrześniu 2017 w Szczecinie.
Od 2017 roku jest wykładowcą w klasie gitary w Akademii Sztuki w Szczecinie.
Krzysztof Meisinger gra na kopii gitary Ignacio Flety „Angel" zbudowanej dla niego przez Andersa Sternera i strunach Augustine.

Meisinger Music Festival: Piazzolla
Scena na Łasztowni Teatru Polskiego

Scena na Łasztowni Teatru Polskiego

ul. Energetyków 40, Szczecin

91 433 00 90
teatr@teatrpolski.eu
http://teatrpolski.eu/