25.06.2018
19:00

Miejsce
13muz

Wstęp
35/45zł

Kategoria
Koncert

Pełna kultura

Okudżawa, Wysocki - interpretacje

Okudżawa, Wysocki - interpretacje
 Echo Newsletter  Nie przegap - zapowiedzi wydarzeń, konkursy, newsy!

„Okudżawa, Wysocki - interpretacje”, koncert z cyklu Szczecińskie Wierszogranie.

SZOK, czyli Szczecińska Offensywa Kulturalna oraz DK „13 Muz” po raz kolejny zapraszają na koncert w ramach cyklu Szczecińskie Wierszogranie.
Pieśni Bułata Okudżawy jednoczą od lat, nie tylko różne pokolenia słuchaczy i wykonawców, ale też różne narody. Tłumaczone na wiele języków świata - są przykładem sztuki, która niesie nadzieję i ukojenie. Pieśni Okudżawy opowiadają o wartościach ponadczasowych - o przyjaźni, miłości, uczciwości, odwadze i sprawiedliwości, ale też o potrzebie prawdy i wolności. W dobie zawrotnej prędkości, z jaką zmienia się świat, czasami potrzebujemy zatrzymać się i zapytać, co tak naprawdę jest dla człowieka ważne, bez czego istotnie nie da się żyć, Artyści z pięciu krajów sięgnęli po ten repertuar, by stworzyć spektakl muzyczny „Okudżawa w świecie”, chcąc przypomnieć, że wszyscy żyjemy na jednej ziemi, cenimy te same wartości duchowe i potrzebujemy tego samego - przyjaźni, ciepła i pokoju. Projekt ma na celu zbliżenie i lepsze zrozumienie siebie nawzajem. 
Drugi krążek płyty zajmują pieśni giganta rosyjskiej poezji - Włodzimierza Wysockiego, legendarnego barda, poety i aktora. Jego pieśni brzmią na płycie zarówno w języku oryginału, jak też w językach poszczególnych wykonawców.
Pieśni Okudżawy i Wysockiego w jednym albumie, to jak zestawienie wody i ognia, ale dzięki temu, płyta mieni się różnorodnością i daje możliwość porównania twórczości tych dwóch wielkich pieśniarzy.

Wystąpią: 
Antoni Muracki (Polska) - bard, poeta, tłumacz, twórca programów literackich i kabaretowych, pomysłodawca festiwali "Pieśni bez paszportu" i "Kultura bez granic", wykonawca pieśni rosyjskich i czeskich bardów, głównie Jaromira Nohavicy, którego postać spopularyzował w Polsce,

Jiří Vondrák (Czechy) - muzyk, tłumacz, dramaturg, filmowiec, pisarz i autor filmów o Bułacie Okudżawie, wykonawca i tłumacz pieśni Okudżawy i Wysockiego, 
Aleksiej Kudriawcew (Rosja) - poeta, kompozytor, wykonawca poezji śpiewanej,

Antoni Muracki powraca na BSPN tym razem w międzynarodowym towarzystwie. Z grupą przyjaciół przygotował program, który zachwyca widzów Europy. Nie tylko tej zjednoczonej. Do tej pory trasa koncertowa połączyła bardzo różne miejsca. Berlin - Pruszków - Gdańsk - Toruń - Rypin - Praha - Brno - Preszow - Bratysława - Wiedeń. Teraz czas na Szczecin.
Wszędzie, gdzie grali do tej pory, koncerty kończyły się stojącymi owacjami i wielokrotnymi bisami. Po koncercie w Gdańsku (właśnie został wydany na płycie CD) jeden z widzów (Dariusz Podbereski) napisał: 
"... wszyscy odczuliśmy podczas tego koncertu w Radiu Gdańsk moc od wykonawców. Moc niezwykłą, ponad granicami. Moc od widowni. Na początku trochę zdziwionej taką obsadą koncertu, a po kilku minutach zakochanej po uszy w każdym z osobna i wszystkich razem. Rzadko mówi się o magii. W tym przypadku magia koncertu przeszła z pierwszej części (Okudżawa) na drugą (Wysocki) i została z nami długo. Zasługa Tolka, zasługa gości. Taki klimat stworzyć to naprawdę wielka sztuka. (...) Musicie sami posłuchać". 

BILETY:
Bilety 35 zł w przedsprzedaży dostępne online na www.bilety.fm
i w punktach stacjonarnych: Zamek Książąt Pomorskich, mały dziedziniec, wejście "I" oraz CIT - Centrum Informacji Turystycznej, Pl. Żołnierza Polskiego 20 (szklany pawilon na Alei Kwiatowej).
Bilety w dniu koncertu w DK „13 Muz” w cenie 45 zł. 

13muz

13muz

pl. Żołnierza Polskiego 2, 70-551 Szczecin

91 43 47 173, 502 383 070
j.janiszewski@13muz.eu
www.13muz.eu