22.08.2018
22:00

Miejsce
Łąka Kany

Wstęp
wolny

Kategoria
Inna impreza

Pełna kultura

Letnie Wieczory Filmu Europejskiego z OFFicyną

Letnie Wieczory Filmu Europejskiego z OFFicyną
 Echo Newsletter  Nie przegap - zapowiedzi wydarzeń, konkursy, newsy!

Wakacyjne wieczory z dobrym kinem z Wysp Brytyjskich na Łące Kany

Letnia  odsłona cyklu Wieczorów Filmu Europejskiego z OFFicyną przeniesie nas w intymny świat mieszkańców Wysp Brytyjskich. Pod gwiazdami w każdą środę lipca i sierpnia na Łące Kany będziemy mogli obejrzeć najciekawsze propozycje angielskiej i irlandzkiej kinematografii z ostatnich lat. Wśród prezentowanych filmów zobaczymy produkcje m.in. nominowane do Oscara oraz zdobywców Irlandzkiej Nagrody Filmowej i Telewizyjnej. Oprócz tego z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości dodajemy mały polski akcent. W pierwszą środę lipca i sierpnia zapraszamy na selekcję niezależnych krótkich metraży oraz klasyków polskiego kina. Projekcje połączone będą z dyskusjami, moderowanymi przez Małgorzatę Frymus, dziennikarkę Radia Szczecin i dr. Damiana Romaniaka, krytyka filmowego i filmoznawcę. Wstęp wolny.

W programie:

Środa 4 lipca, godz. 22:00
„Dziesięciu z Pawiaka”
reż. Ryszard Ordyński, 91 min., dramat, Polska, 1931 r. 

Przedwojenna polska kinematografia skrywa pełnometrażowe perełki. Wśród nich znajduje się dramat pełen intryg i romansów, w którego tle tli się niepodległościowa rewolucja. Co się stanie z dziesięcioma rewolucjonistami, którzy stanęli przed sądem? W obliczu nieuniknionej kary śmierci w głowie pojawiają się szaleńcze i śmiałe plany. „Dziesięciu z Pawiaka” to ciekawa propozycja dla wszystkich, którzy chcą zobaczyć jak rodziło się polskie kino.

Środa 11 lipca, godz. 22:00
„Piękny kraj”

reż. Francis Lee, 104 min., melodramat, Wielka Brytania, 2017 r. 

Centralną postacią „Pięknego kraju” jest Johnny, który musiał zamknąć się na swoje emocje, żeby ratować rodzinną farmę. Dopiero przyjazd Gheorghe, rumuńskiego imigranta, wywrócił mu świat do góry nogami. Doceniony na Sundance Film Festival obraz człowieka walczącego z własnymi emocjami i odkrywającego na nowo samego siebie i swą seksualność.

Środa 18 lipca, godz. 22:00
„Viva”

reż. Paddy Breathnach, 100 min., dramat, Kuba/Irlandia, 2015 r. 

Młody, osierocony przez matkę chłopak musi sam radzić sobie w życiu.  Odskocznią od codzienności są dla niego występy sceniczne w nocnym klubie. Marzenia zderzają się jednak z żelaznymi zasadami powracającego z więzienia ojca. Czy rodzinne relacje da się odbudować i realizować swe marzenia? Wzruszający film nominowany do Oscara w  kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny.

Środa 25 lipca, godz. 22:00
„Pożegnanie”

reż. Andrew Steggall, 109 min., dramat, Wielka Brytania/Francja, 2015 r. 

Beatrice i jej dorastający syn przyjeżdżają z Anglii na południe Francji, żeby posprzątać letni dom, który wystawili na sprzedaż. To zwykłe i niepozorne zdarzenie całkowicie zmienia relacje rodzinne. Nowy przyjaciel nastolatka odciąga go od matki i wplata w szczególną więź. „Pożegnanie” to niesamowita opowieść o dojrzewaniu, intymności i relacjach rodzinnych.

Środa 1  sierpnia, godz. 22:00
„Biały ślad”

reż. Adam Krzeptowski, 67 min., dramat, Polska, 1932 r. 

Debiutanckie dzieło Adama Krzeptowskiego o miłości odwzajemnionej i tej nieodwzajemnionej, a wszystko wśród pięknych gór, które swym ogromem i ciszą koją samotne serca. Poznajcie historię Jaśka i świat górali w przedwojennym filmie polskim, który zaprezentowano na festiwalu filmowym w Wenecji.

Środa 8  sierpnia, godz. 22:00
„Piękny drań”

reż. John Butler, 95 min., dramat, Irlandia, 2016

Co się stanie, jeśli w jednym pokoju umieścimy sportową gwiazdę i outsidera? Na pewno wiele nietuzinkowych historii. W filmie „Piękny drań” spotkamy się także z budowaniem relacji dwóch odmiennych charakterów. Co z tego wyniknie?

Środa 22  sierpnia, godz. 22:00
„Butterfly Kisses”

reż. Rafał Kapeliński, 89 min., dramat, Wielka Brytania, 2017 r.

Świat zdominowany przez seks i pornografię, w którym żyje trójka przyjaciół. Każdy ma swoje sekrety, lecz jeden z nich ma je znacznie większe... Zanurzcie się w intymnej historii, wyreżyserowanej przez Rafała Kapelińskiego.

Środa 29  sierpnia, godz. 22:00
Przegląd Wyspiarskich shortów

Przegląd wybranych filmów dokumentalnych i fabularnych z Wielkiej Brytanii oraz Irlandii docenionych na Szczecin European Film Festival. Wśród prezentowanych dzieł zobaczymy m.in. przełamanie bariery między dokumentem a animacją oraz artystyczne spojrzenia na otaczający nas świat.

„White Mountain”
reż.  Emma Charles, 21 min., dokument, Wielka Brytania, 2016 r.

Dzieło podejmuje bardzo ważną refleksję dotyczącą prywatności, kontroli i wolności w wirtualnym świecie. Gdzie znajdują się dane Wikileaks i The PirateBay? Dowiecie się tego z filmu Emmy Charles.

„Condrong”
reż.  Gonçalo Almeida, 11 min., dokument, Wielka Brytania, 2016 r.

„Condrong” jest filmem głęboko metafizycznym, opowiadającym o ludzkiej potrzebie i tęsknocie do sfery niewidzialnej dla oczu.    

„The Deal”
reż.  Ewa Smyk, 5 min., dokument, Polska/Wielka Brytania, 2015 r.

„The Deal” jest krótkometrażową, animowaną opowieścią o kojarzeniu małżeństw na przełomie lat 50. i 60. ubiegłego wieku na wschodnim krańcu Polski. To ciekawa propozycja dla wszystkich, którzy lubią pogranicza gatunków.

„La Historia de Samuel”
reż.  Oliver Hardcastle, 14 min., dokument, Wielka Brytania, 2016 r.

Ten film jest sugestywną i wstrząsającą opowieścią jednego człowieka, Samuela Houstona, który był więźniem politycznym podczas dyktatury wojskowej w Chile. Historia opowiadana przez pryzmat głównego bohatera nie pozostawi nikogo obojętnym.

„Watch”
reż.  Ewan Golder, 21 min., dokument, Wielka Brytania, 2015 r.

 „Watch” jest dogłębnie osobistym i poruszającym filmem analizującym stratę, wrażliwość, przetrwanie i upamiętnianie.

 „Cosmic Joe“
reż. Aleksandra Rydzkowska, Louise Wallace, 9 min., fabuła, Irlandia/Polska, 2017 r.

„Cosmic Joe” luźno dotyka współczesnym problemów fali imigrantów i uchodźców, skłaniając nas do zastanowienia się nad absurdem idei granic i uświadamiając nam odpowiedzialność,  konsekwencję wolności, której wszyscy tak bardzo pożądamy. 

Małgorzata Frymus - absolwentka łódzkiej PWSFTViT. Wykładowczyni Uniwersytetu Szczecińskiego. Dziennikarka i publicystka Radia Szczecin, autorka programów i reportaży telewizyjnych. Reżyserka i producentka filmowa, laureatka nagrody Angel Peace Award na festiwalu filmowym w Monako.

dr Damian Romaniak - filmoznawca, literaturoznawca, doktor nauk humanistycznych, animator kultury filmowej, krytyk filmowy, publicysta, wykładowca. Gospodarz cyklu „Kino Konesera” w szczecińskich multipleksach Helios. Współpracuje z Onet.Film oraz portalem Horror Online. Obecnie jest współgospodarzem DKF-u Konfrontacje w Akademii Sztuki w Szczecinie.

 
Wszystkie projekcje odbędą się na Łące Kany, pl. Św. Piotra i Pawła 4/5 w Szczecinie, w każdą środę od 4 do 25 lipca oraz od 1 do 29 sierpnia o godzinie 22:00. Wstęp wolny.

Projekt jest dofinansowany ze środków Gminy Miasto Szczecin.
 
Partnerzy: Piwnica Kany,  Ośrodek Teatralny Kana

Organizator projektu: Stowarzyszenie OFFicyna

Łąka Kany

Łąka Kany

pl. Św. Piotra i Pawła 4/5 70-521 Szczecin

784 034 242

https://www.facebook.com/lakakany/home