22.07.2018
16:00


Pełna kultura

Dąbskie Wieczory Filmowe 2018

Dąbskie Wieczory Filmowe 2018
 Echo Newsletter  Nie przegap - zapowiedzi wydarzeń, konkursy, newsy!

12. Dąbskie Wieczory Filmowe w Szczecinie

22-29 lipca 2018 r.

Przed nami 12 edycja Dąbskich Wieczorów Filmowych, wydarzenia, które wrosło już zarówno w tkankę miasta jak i regionu oferując w swoim programie dostęp do znakomitych i niebanalnych filmów, spotkań z twórcami polskiego kina czy rozmaitych wydarzeń towarzyszących. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 22-29 lipca. Projekcje i spotkania jak co roku odbędą się w Klubie Delta, hangarze jachtowym oraz na plaży nad jeziorem Dąbie. Zwłaszcza te ostatnie zapadają w pamięć ich uczestników z uwagi na swój niepowtarzalny klimat i aurę wyjątkowego miejsca potęgowaną łunami miasta na przeciwległej stronie jeziora. Spotkania w Klubie Delta oraz hangarze jachtowym wyróżnia natomiast niezwykła emocjonalność spotkań z twórcami i aktorami polskiego kina po każdorazowych projekcjach.

 

PROGRAM

(na wszystkie wydarzenia wstęp jest bezpłatny)

22 maja (niedziela)

16:00 – Klub Delta (Racławicka 10)

Cicha noc – projekcja filmu oraz spotkanie z reż. Piotrem Domalewskim

Cicha noc

scen. i reż. Piotr Domalewski

zdj: Piotr Sobociński

obsada: Dawid Ogrodnik, Tomasz Ziętek, Arkadiusz Jakubik, Agnieszka Suchora, Maria Dębska

prod.: Polska 2017

gat. Dramat, komedia

czas: 100 min.

Adam, na co dzień pracujący za granicą, w Wigilię Bożego Narodzenia odwiedza swój rodzinny dom na polskiej prowincji. Z początku ukrywa prawdziwy powód tej nieoczekiwanej wizyty, ale wkrótce zaczyna wprowadzać kolejnych krewnych w swoje plany. Szczególną rolę do odegrania w intrydze ma jego ojciec, brat, z którym Adam jest w konflikcie oraz siostra z mężem. Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, gdy świąteczny gość oznajmia, że zostanie ojcem. Wtedy, zgodnie z polską tradycją, na stole pojawia się alkohol. Nikt z rodziny nie spodziewa się, jak wielki wpływ na życie ich wszystkich będą miały dalsze wydarzenia tej wigilijnej nocy.

 

23 lipca (poniedziałek)

19:00 – Klub Delta (Racławicka 10)

Cicha noc – projekcja oraz spotkanie z autorką Gabrielą Muskałą oraz aktorką Anną Januszewską

Cicha noc

Reż. Paweł Paszta

autor: Amanita Muskaria

zdj.: Jakub Burakiewicz

obsada: Sławomira Łozińska, Dariusz Siastacz, Anna Januszewska, Zygmunt Malanowicz i inni.

gat. spetklakl

prod: Polska 2017

 

To nie pierwsza sztuka, którą napisały pod pseudonimem siostry – Monika Muskała (tłumaczka) i Gabriela Muskała (aktorka). Podobnie, jak w poprzednich dramatach tej spółki autorskiej, w centrum zainteresowania mamy wielopokoleniową polską rodzinę z matką w roli głównej i pamięcią oraz pamiętaniem w tle. Akcja sztuki rozgrywa się dzień przed oraz w Wigilię Bożego Narodzenia. I choć wszyscy bohaterowie oczekują nadchodzących Świąt, wiedzą, że jak co roku, ich rodzinne spotkanie wywoła serię niechcianych, często bolesnych wspomnień związanych z miejscem pochodzenia rodziny, z tragedią, jaka przed laty spotkała rodzinę ze strony Ukraińców.

 

24 lipca (wtorek)

19:00 - Klub Delta (Racławicka 10)

Mistrz świata – projekcja oraz spotkanie z bohaterem - Jerzym Górskim

Mistrz świata

Scen., reż., zdj. - Kacper Lisowski

Bohater – Jerzy Górski

gat. dokumentalny

prod. Polska 2018

Historia życia Jurka Górskiego to fascynująca droga od całkowitego dna po sam szczyt. Kiedy ćpał, miał przydomek Króla Narkomanów. Kiedy został sportowcem, postanowił zostać mistrzem. Wygrywał i ponosił konsekwencje.

"Mistrz Świata" to film o nieustępliwym dążeniu do celu i o cenie zwycięstwa.

 

25 lipca (środa)

19:00 - Klub Delta (Racławicka  10)

Koncert Arek Jakubik Solo

Arek Jakubik Solo to projekt muzyczny Arkadiusza Jakubika we współpracy m.in. Z Olafem Deriglasoffem (Apteka, Homo Twist, Pudelsi, Kazik na Żywo). W kwietniu 2018 r. ukazała się płyta zespołu pt. "Szatan na Kabatach".

Arek Jakubik Solo

Arkadiusz Jakubik – wokal

Olaf Deriglasoff – gitara, bas

Maks Kucharski – klawisze, alt sax.

Piotr Jabłoński – perkusja

 

26 lipca (czwartek)

19:00 - Klub Delta (Racławicka 10)

Człowiek z Magicznym Pudełkiem – pokaz filmu oraz spotkanie z reż. Bodo Koxem

Człowiek z magicznym pudełkiem

scen. i reż.: Bodo Kox

zdj.: Arkadiusz Tomiak, Dominik Danilczyk

obsada: Olga Bołądź, Piotr Polak, Sebastian Stankiewicz, Helena Norowicz, Wojciech Zieliński i inni

gat. romans, sci-fi

prod. Polska 2017

czas: 101 min.

Niezwykła komedia o podróżowaniu w czasie i miłości potrafiącej pokonać wszelkie granice czasoprzestrzeni.

Warszawa, rok 2030. Wydawać by się mogło, że dla Adama lepsze jutro było wczoraj… Dotknięty amnezją niewiadomego pochodzenia bohater musi zacząć wszystko od nowa. Przeprowadza się i rozpoczyna pracę w korporacji. W firmie Adam poznaje atrakcyjną Gorię, którą jest totalnie oczarowany. Początkowo dziewczyna opiera się jego zalotom, uparcie twierdząc, że nie jest w jej typie. Gdy jednak romans nabiera rumieńców, chłopak dokonuje niebywałego odkrycia. W swoim nowym mieszkaniu znajduje stare radio, które nadaje audycje z lat 50. Okazuje się, że odbiornik emituje również fale umożliwiające teleportację. Podczas jednej z podróży Adam "utyka" w 1952 roku. Zaniepokojona nieobecnością ukochanego Goria podejmuje się fascynującej, ale i niebezpiecznej misji sprowadzenia go z powrotem.


27 lipca (piątek)

Plaża Miejska nad jeziorem Dąbie

21:30 – Ojcze Masz

Ojcze Masz

scen. i reż. Kacper Lisowski

zdj. Maciej Lisiecki

obsada: Arkadiusz Jakubik, Przemysław Strojkowski, Agnieszka Przepiórska, Łukasz Simlat i inni.

gat. dramat, krótkometrażowy

prod. Polska 2014

czas: 33 min.

Bohaterem "Ojcze masz" jest Marcel, punkrockowy muzyk. Chociaż jest już po czterdziestce, nadal się nie ustatkował. Zgodnie z hasłem 'no future' żyje od koncertu do koncertu, od imprezy do imprezy. Któregoś wieczoru spotyka Basię, swoją dawną przyjaciółkę. Ona też ma być przygodą jednej nocy, ale ostatecznie kieruje życie Marcela na zupełnie nowe tory.

22:30 – Najlepszy

Najlepszy

scen. i reż. Łukasz Palkowski

zdj. Piotr Sobocinski jr.

Obsada: Jakub Gierszał, Kamila Kamińska, Anna Próchniak, Arkadiusz Jakubik, Janusz Gajos

Artur Żmijewski, Magdalena Cielecka

gat: biograficzny

prod. Polska 2017

czas: 104 min.

 

Głównym bohaterem filmu jest sportowiec, który zachwycił świat, a który w Polsce, do dziś, pozostaje osobą praktycznie nieznaną. To fascynująca, pełna morderczego wysiłku, spektakularnych upadków i niezwykłej siły, historia inspirowana życiem Jerzego Górskiego, który ukończył bieg śmierci oraz ustanowił rekord świata w triathlonowych mistrzostwach świata, zdobywając tytuł mistrza na dystansie Double Ironman z czasem 24h:47min:46sek. Ten rekord nie byłby jednak możliwy, gdyby w jego życiu nie pojawiły się dwie kobiety. Jedną stracił. Druga stała się inspiracją, aby zawalczył o swoje życie.

 

28 lipca (sobota)

Plaża Miejska nad jeziorem Dąbie

21:30 – Najbrzydszy samochód świata

Najbrzydszy samochód świata

scen. i reż. Grzegorz Szczepaniak

zdj: Marek Kozakiewicz

gat.: dokumentalny

prod. Polska 2017

Najmłodszym bohaterem dokumentu jest ponad pięćdziesięcioletni samochód marki Wartburg. Auto wciąż jest w drodze, a za jego sterami siedzi Bogdan wraz z matką. Film drogi, który toczy się pomiędzy Majdankiem a Niemcami, jest w gruncie rzeczy podróżą w przeszłość – odtwarzaniem wspomnień czasów wojny. To także portret wyjątkowej relacji matki i syna. Bogdan poświęca niemal cały czas dla Kazimiery – za wyjątkiem chwil, kiedy przypadkowym osobom z dumą prezentuje osobliwą brzydotę samochodu.

 

22:30 – Atak Paniki

Atak Paniki

reż.: Paweł Maślona

scen.: Paweł Maślona, Bartłomiej Kotschedoff, Aleksandra Pisula

zdj.: Cezary Stolecki

obsada: Artur Żmijewski, Dorota Segda, Nicolas Bro, Magdalena Popławska, Grzegorz Damięcki

gat.: dramat, komedia

prod.: Polska 2017

Wielowątkowa opowieść, w której zwykli ludzie wpadają w wir nieoczekiwanych zdarzeń, co radykalnie odmieni ich życie.

Atrakcyjna autorka kryminałów na randce spotyka swojego byłego. Wracające z wakacji małżeństwo wybiera najgorsze miejsca w samolocie. Nastolatek po raz pierwszy pali trawkę i przeżywa totalny odlot. Młoda dziewczyna ryzykuje, że koleżanki zdemaskują ją jako gwiazdę porno. Panna młoda z pomocą psiego psychologa rodzi na własnym weselu, a w tym czasie kelner próbuje uratować planetę.

Brawurowa komedia, w której nic nie jest tym czym się wydaje, a codzienność zamienia się w czyste wariactwo.

 

29 lipca (niedziela)

Camping Marina, Przestrzenna 23, hangar jachtowy

15:00 – Praca – projekcja filmu oraz spotkanie z reż. Mateuszem Gołębiewski

Praca

scen. i reż. Mateusz Gołębiewski

zdj.: Mateusz Gołębiewski

gat.: dokumentalny

prod.: Polska 2018

czas: 22 min

Film opowiada o młodym, niepełnosprawnym intelektualnie mężczyźnie który staje przed życiowym wyborem między własną asekuracją zapewnioną mu dzięki pomocy społecznej w mieście a wspieraniem rodziny na wsi. Paweł radzi sobie ze stresem jaki wiąże się z podjęciem trudnej decyzji uciekając w świat marzeń.   

16:00 – Bolewski & Tubis – koncert

Projekt Bolewski&Tubis jest przecięciem artystycznych dróg Radka Bolewskiego – perkusisty, kompozytora muzyki teatralnej znanego z zespołów takich jak L.Stadt, Fonovel oraz Macieja Tubisa – pianisty, kompozytora znanego głównie z autorskiego tria jazzowego Tubis Trio.

Połączenie dwoch różnych światów muzycznych zaowocowało projektem, w którym muzycy w pełni realizują swoje artystyczne dążenia: zamiłowanie do pisania piosenek oraz improwizację, w której jako jazzowi muzycy czują się doskonale i która daje im wolność muzycznej wypowiedzi.

15:00 – 19:00 – Rodzinny Piknik Ekologiczny

Ekologiczny piknik dla rodzin. W programie gry, zabawy i zajęcia o tematyce ekologicznej, m.in.:

1. Kino Hybrydowe: Instalacja składająca się z systemu audiowizualnego podłączonego zasilanego przez moduły fotowoltaiczne oraz prąd wytworzony przez uczestników wydarzenia podczas jazdy na stacjonarnych rowerach zaopatrzonych w specjalną prądnicę. W ten sposób wytworzony prąd zasili komputer, głośniki i rzutnik. Na ekranie kinowym pokazywane będą filmy o tematyce ekologicznej, a także bajki stworzone przez bielskie Studio Filmów Rysunkowych (jesteśmy także otwarci na propozycje ze strony organizatorów).

2. Wystawa „Zadbaj o klimat”: Wystawa składa się z 12 plansz przedstawiających możliwości pozytywnych, prostych działań dla Ziemi. Dotyka takich kwestii jak: ograniczanie ilości odpadów, oszczędzanie surowców naturalnych, oszczędzanie energii i wody, ekomobilność, odnawialne źródła energii.

Gry i zabawy edukacyjne dla rodzin:

3. Eko – puzzle: Ogromne puzzle z motywem ekologicznym są dobrym narzędziem edukacyjnym angażyjącym zarówno dorosłych jak i dzieci. Dodatkowo, wspólne układnie puzzli interguje uczestników imprezy.

4. Upcyklingowy triatlon: Zabawa polegająca na pokonaniu wskazanego dystansu trzema różnymi sposobami: balansując i turlając jednoczenie rurę PCV, idąc na mini szczudłach z profili aluminiowych z odzysku i prawidłowo odpowiadając na ekologiczne pytanie.

5. Gra planszowa:

Przestrzenna gra o wymiarach 3x4 metry, w której uczestnicy sami są pionkami i rzucając ogromna kostką przesuwają się na kolejne pola. Każdemu polu przyporządkowane jest pytanie dotyczące zagadnień ekologicznych, dostosowane do wieku uczestnika gry..

6. Memory: Gra przestrzenna o tematyce ekologicznej, oszczędzaniu surowców naturalnych i zmianie nawyków. W grze jest 24 plansz o wymiarach 30x30 cm. Plansze są rozkładane obrazkami do podłoża. Uczestnicy muszą odgadnąć ich położenie odnajdując pary. Na każdej planszy znajduje się obrazek i informacja dotycząca naszych codziennych działań i nawyków oraz ich wpływie na środowisko naturalne.

Na wszystkie wydarzenia Dąbskich Wieczorów Filmowych wstęp jest bezpłatny.

Klub Delta - Filia Miejskiego Ośrodka Kultury w Szczecinie

Klub Delta - Filia Miejskiego Ośrodka Kultury w Szczecinie

ul. Racławicka 10, Szczecin Dąbie

91 464 79 23, 91 464 79 24
biuro@klubdelta.pl
www.klubdelta.pl