Pełna kultura

XI Zamkowe Noce Filmowe

XI Zamkowe Noce Filmowe
 Echo Newsletter  Nie przegap - zapowiedzi wydarzeń, konkursy, newsy!

XI   Z A M K O W E   N O C E    F I L M O W E
W 55 GODZIN DOKOŁA ŚWIATA

Dziedziniec menniczy, godz. 22.00, wstęp wolny

W razie niepogody seanse w holu w skrzydle wschodnim (wejście A).
Terminy projekcji w lipcu: 3, 5, 10, 17, 19, 24, 26, 31.
Terminy projekcji w sierpniu: 2, 7, 9, 14, 16, 21, 23, 28, 30.

W okresie letnim cyklicznie przygotowywana jest specjalna filmowa oferta plenerowa.

Już od 2008 r. w urokliwej scenerii zamkowego dziedzińca realizowane są projekcje filmów. Cieszą się ogromnym zainteresowaniem zarówno ze strony mieszkańców Szczecina, jak i licznie odwiedzających Zamek turystów z kraju i zagranicy. W warunkach plenerowych, nawet znane filmy nabierają nowego wymiaru.

Ja, Daniel Blake
3.07.2018 (wtorek)

Belgia, Francja, Wielka Brytania, dramat, 100 min
Reżyseria: Ken Loach

Scenariusz: Paul Laverty

Obsada: Dave Johns, Hayley Squires, Sharon Percy

Niesamowicie wzruszająca i pełna humoru historia dojrzałego mężczyzny, który decyduje się pomóc samotnej matce z dwójką dzieci. Jednak gdy sam zacznie starać się o zasiłek, trafi w tryby bezdusznej, biurokratycznej machiny niczym z powieści Franza Kafki. Pomimo obojętności urzędników i kolejnych wyzwań, jakim muszą sprostać w codziennym życiu, Daniel i Katie na nowo odnajdą radość życia i prawdziwą przyjaźń.

Party
5.07.2018 (czwartek)

Wielka Brytania, dramat, komedia, 71 min
Reżyseria: Sally Potter

Scenariusz: Sally Potter

Obsada Patricia Clarkson, Bruno Ganz, Cherry Jones, Emily Mortimer, Cillian Murphy 

Pokazywana w konkursie głównym na ubiegłorocznym festiwalu w Berlinie, znakomita farsa z życia wyższych sfer w gwiazdorskiej obsadzie (Kristin Scott Thomas, Patricia Clarkson, Timothy Spall, Cillian Murphy).

Janet (Kristin Scott Thomas) organizuje domowe przyjęcie w gronie najbliższych, aby uczcić swój awans na ministrę zdrowia w brytyjskim rządzie. Wśród gości są: sarkastyczna April (Patricia Clarkson) i jej mąż Gottfried (Bruno Ganz), zwolennik medycyny alternatywnej, para wyzwolonych lesbijek – Martha (Cherry Jones) oraz jej o kilkanaście lat młodsza partnerka Jinny (Emily Mortimer), dziwnie podenerwowany bankier Tom (Cillian Murphy), który zaczyna imprezę od wciągnięcia kreski kokainy w toalecie. Tymczasem mąż gospodyni Bill (Timothy Spall) zdaje się kompletnie niezainteresowany całą sytuacją. Siedzi osowiały na środku salonu, bez słowa sączy wino i tylko od czasu do czasu puszcza ekscentryczną muzykę z płyty winylowej. Sytuacja robi się coraz bardziej napięta...

Nasz najlepszy rok
10.07.2018 (wtorek) 

Francja, komediodramat, 113 min
Reżyseria: Cédric Klapisch

Scenariusz: Cédric Klapisch, Santiago Amigorena
Obsada: Pio Marmaï, Ana Girardot, François Civil

Słodko-gorzka opowieść o rodzinnych perypetiach, miłości, przewrotności losu i drobnych przyjemnościach, rozgrywająca się w płynącej winem Burgundii. Juliette jest młoda, pracowita, ale nie spodziewała się, że to na jej barki spadnie ciężar prowadzenia starej, rodzinnej winnicy. Żeby przywrócić jej dawną świetność, musi na nowo poukładać rodzinny interes i swoje życie.

Obywatel roku
17.07.2018 (wtorek)

Norwegia, Szwecja, komedia, kryminalny, 116 min
Reżyseria: Hans Petter Moland

Scenariusz: Kim Fupz Aakeson
Obsada: Stellan Skarsgård, Bruno Ganz, Pål Sverre Hagen

Skandynawskie kino w najlepszej formie, humor jak z Fargo braci Coen, akcja rodem z bestsellerowych kryminałów i wszechobecna norweska biel.

Norwegia, kraj porządnych ludzi. A najbardziej porządnym z porządnych jest Nils. W uznaniu ciężkiej pracy na rzecz społeczności oraz przepustowości lokalnych dróg zdobył właśnie tytuł Obywatela Roku. Radość Nilsa nie trwa jednak długo. Jego syn staje się przypadkową ofiarą w porachunkach przestępczego półświatka. Nils decyduje się na własne, amatorskie śledztwo. Porządek musi być. Jego niekonwencjonalne metody niezamierzenie wywołują wojnę wśród konkurujących gangów. Nawet w kraju tak porządnym i poukładanym jak Norwegia sprawy nie zawsze toczą się zaplanowanym torem.

Zwyczajna dziewczyna
19.07.2018 (czwartek)

Szwecja, Wielka Brytania,  komedia, 117 min
Reżyseria: Lone Scherfig

Scenariusz: Gaby Chiappe
Obsada: Gemma Arterton, Sam Claflin, Bill Nighy

Błyskotliwa, zabawna i wzruszająca komedia z rewelacyjną obsadą: Gemma Arterton, Sam Claflin i Bill Nighy!

Catrin jest początkującą scenarzystką i właśnie zdobyła swoją wymarzoną posadę. W słynnej wytwórni filmowej trwają prace nad ogromnym i niezwykle ważnym projektem – produkcją, która podniesie obywateli na duchu. Szybko okazuje się jednak, że jej jedyna rola to wymyślanie "gadki szmatki", czyli... kobiecych dialogów. A na dodatek na planie wszystko kręci się wokół podstarzałego aktora z rozbuchanym ego, zarozumiałego reżysera, zwariowanej agentki i... przystojnego scenarzysty, który nie wierzy, że jakakolwiek kobieta może być lepsza od niego. Catrin postanawia udowodnić mu, jak bardzo się myli. I wkrótce oboje przekonują się, że to życie pisze najciekawsze scenariusze!

Małżeńskie porachunki
24.07.2018 (wtorek)

Dania, komedia, kryminalny, 90 min
Reżyseria: Ole Bornedal

Scenariusz: Ole Bornedal
Obsada: Nicolas Bro, Ulrich Thomsen, Mia Lyhne, Marcin Dorociński

Komedia z Marcinem Dorocińskim jakiego jeszcze nie znacie!

Ib i Edward mają już dość swoich żon oraz dotychczasowego życia i chętnie zakosztowaliby na nowo swobody. Przy kieliszku snują misterny plan, a potem wynajmują płatnego zabójcę, który ma im pomóc odzyskać wolność. Dużo oszczędniej jest zatrudnić mordercę na zlecenie, niż rozwieść się po kilkunastu latach małżeństwa! Przyjaciele nie doceniają jednak swoich żon i nieoczekiwanie to oni muszą zacząć obawiać się o swoje życie.

Turyści
26.07.2018 (czwartek)

Wielka Brytania, czarna komedia, 88 min
Reżyseria: Ben Wheatley

Scenariusz: Alice Lowe, Steve Oram
Obsada: Alice Lowe, Kenneth Hadley, Steve Oram

Czarna komedia o zakochanej parze, której nikt nie chciałby spotkać na wakacjach.

Tina i Chris podróżują z przyczepą kempingową trasą największych atrakcji turystycznych Anglii. Muzeum starych tramwajów w Crich, jaskinia strachu w Shipton czy muzeum ołówków w Keswick to według nich idealny pomysł na wymarzone, romantyczne wakacje. Gdy na drodze zakochanych staną zbyt głośni nastolatkowie, wścibski turysta lub nieuprzejma kelnerka, Chris i Tina postanawiają usunąć każdego, kto odważy się zmącić ich spokój.

Wróg
31.07.2018 (wtorek)

Hiszpania, Kanada, thriller, 91 min
Reżyseria: Denis Villeneuve

Scenariusz: José Saramago, Javier Gullón
Obsada: Jake Gyllenhaal, Mélanie Laurent, Sarah Gadon

Thriller eksplorujący mroczne zakamarki ludzkiej podświadomości, Jake Gyllenhaal w brawurowej podwójnej roli.

Sterylne mieszkanie, beznamiętny seks ze swoją dziewczyną, wyuczony na pamięć wykład z historii totalitaryzmu - tak wygląda życie Adama. Pełne rutyny, monotonne i nudne. Pewnego dnia ogląda polecony mu przez znajomego film, w którym zauważa znajomą twarz. Swoją własną. Podobieństwo jest tak uderzające, że Adam postanawia dowiedzieć się czegoś więcej o identycznie wyglądającym mężczyźnie. Anthony, aktor z filmu, poza fizycznym podobieństwem, okazuje się być ucieleśnieniem wszystkich najgłębiej skrywanych pragnień Adama – jego lepszą wersją. Halucynacja? Wyrafinowana pułapka? Osobliwy zbieg okoliczności? A może alternatywny wariant losu?

Zamek Książąt Pomorskich

Zamek Książąt Pomorskich

ul. Korsarzy 34, 70-540 Szczecin

91 489 16 30
cikit@zamek.szczecin.pl
www.zamek.szczecin.pl