Pełna kultura

XII Zamkowe Noce Filmowe

XII Zamkowe Noce Filmowe
 Echo Newsletter  Nie przegap - zapowiedzi wydarzeń, konkursy, newsy!

XII   Z A M K O W E   N O C E    F I L M O W E
NOCE PEŁNE EMOCJI – CZŁOWIEK, WĘDRÓWKA, POSZUKIWANIE

Dziedziniec Menniczy, godz. 22.00, wstęp wolny
W razie niepogody seanse w holu w skrzydle wschodnim (wejście A). Bezpłatne wejściówki do odbioru w wejściu A na pół godziny przed seansem. Liczba miejsc ograniczona.

W okresie letnim cyklicznie przygotowywana jest specjalna filmowa oferta plenerowa.

Już od 2008 r. w urokliwej scenerii zamkowego dziedzińca realizowane są projekcje filmów. Cieszą się ogromnym zainteresowaniem zarówno ze strony mieszkańców Szczecina, jak i licznie odwiedzających Zamek turystów z kraju i zagranicy. W warunkach plenerowych, nawet znane filmy nabierają nowego wymiaru.

W roku 2019 Projekcje odbywały się będą od 25-go czerwca tradycyjnie już we wtorki i czwartki o godz. 22.00 i realizowane będą pod hasłem Noce pełne emocji – człowiek, wędrówka, poszukiwanie .
Podczas Zamkowych Nocy w szczególny sposób zostanie podkreślony dorobek ZFF „Pomerania Film”, który w roku 2019 obchodzi 10-lecie swojego istnienia.

Zaprezentowane zostaną zarówno filmy dokumentalne, fabularne oraz animacje. Z najbardziej znanych produkcji fabularnych które zagoszczą na ekranie plenerowym widzowie obejrzą: „Bilet na Księżyc” w reżyserii Jacka Bromskiego – pokaz inauguracyjny (25.06). Zobaczymy także: „Anatomia zła” – Jacka Bromskiego, „Lincz”- Krzysztofa Łukaszewicza. 

Inauguracja Zamkowych Nocy Filmowych
Koncert
25.06.2019 (wtorek), godz. 21.00

Film koprodukowany przez Zachodniopomorski Fundusz Filmowy Pomerania Film 
Bilet na Księżyc
25.06.2019 (wtorek) , godz. 22.00
2013, Polska, obyczajowy, 120 min
Reżyseria Jacek Bromski

Obsada: Filip Pławiak, Mateusz Kościukiewicz, Bożena Adamek, Anna Przybylska, Łukasz Simlat, Andrzej Chyra, Andrzej Grabowski

Rok 1969. Fascynujący się lotnictwem Adam (Filip Pławiak) zostaje powołany do wojska. Jednak, ku własnemu rozczarowaniu, dostaje przydział do służby w... Marynarce Wojennej. Z Antkiem (Mateusz Kościukiewicz), starszym bratem, wyruszają nad morze. Podczas kilkudniowej podróży przez Polskę odwiedzają starych znajomych i zawierają nowe znajomości. Antek – niepoprawny podrywacz i król nocnych lokali – chce przygotować nieśmiałego brata do życia. Jednak spotkanie z piękną i tajemniczą kobietą (Anna Przybylska) wywoła mnóstwo komplikacji w życiu Adama, inicjując serię zaskakujących wydarzeń.

Film koprodukowany przez Zachodniopomorski Fundusz Filmowy Pomerania Film 
Obietnica
27.06.2019 (czwartek) 
2014, Dania, Polska Dramat, 97 min
Reżyseria Anna Kazejak

Obsada: Eliza Rycembel, Mateusz Więcławek, Magdalena Popławska, Sara Sobania, Maciej Cempura

Lila i Janek, uczniowie wielkomiejskiego liceum, należą do generacji, która komunikuje się głównie przez Skype’a i Facebooka. Wraz z przyjaciółmi korzystają z życia na całego. Imprezują, eksperymentują z alkoholem i marihuaną. Jednak pewnego dnia Lila nieoczekiwanie zrywa z Jankiem, oskarżając go o zdradę. Zakochany chłopak będzie musiał zapłacić wysoką cenę za niewinny błąd. Jeśli spełni obietnicę, którą wymogła na nim dziewczyna, nic już nie będzie takie jak przedtem...

Tablicowy kubek Kina Zamek
Kubek po którym można pisać bez końca do nabycia w kasach Zamku.

Kubek może być świetnym prezentem nie tylko dla kinomaniaków, zapominalskich, czy autorów miłych wiadomości. Codziennie możemy na nim zapisywać słówko z języka, którego się uczymy albo zasłyszaną, czy przeczytaną ciekawą myśl.

Lincz
2.07.2019 (wtorek)

Dramat, Polska, 2010, 81 min 
Reżyseria: Krzysztof Łukaszewicz
Obsada: Leszek Lichota, Agnieszka Podsiadlik, Wiesław Komasa, Łukasz Simlat

W mazurskiej wsi zamordowany zostaje 60-letni mężczyzna. W morderstwo zamieszanych jest sześciu miejscowych. Denat okazuje się być recydywistą, który przez lata terroryzował okoliczne wsie i jej mieszkańców. Miejscowi, dotychczas niekarani, oskarżeni o morderstwo ze szczególnym okrucieństwem, zostają wchłonięci w tryby bezwzględnej machiny śledczej i sądowniczej. Mieszkańcy wsi, na czele z rodzinami oskarżonych, stają do walki o ich uniewinnienie

Bella mia
9.07.2019 (wtorek)

Film familijny, Czechy, Polska 2014, 88 min
Reżyseria: Martin Duba
Obsada: Petr Forman, ZuzanaNorisová, Anna Fialová, LukášKůrka

Z powodu obawy przed BSE (chorobą wściekłych krów), małe stado ma zostać wysłane na przymusowy ubój. Zwierzęta, wyczuwając zagrożenie, decydują się na ucieczkę z zagrody. Gdy im się to udaje, okoliczni myśliwi wyruszają na ich poszukiwania. Zwierzętom pod przewodnictwem krowy Belli nieraz udaje się przechytrzyć swoich prześladowców.

Karbala
11.07.2019 (czwartek) 

2014, Polska, Wojenny, 115 min
Reżyseria Krzysztof Łukaszewicz
Obsada: Bartłomiej Topa, Antoni Królikowski, Tomasz Schuchardt, Leszek Lichota 

„Karbala” to opowieść o jednej z najbardziej bohaterskich bitew w najświeższej historii polskiej armii. Islamscy terroryści zgotowali polskim i bułgarskim żołnierzom prawdziwe cztery dni piekła. W muzułmańskie święto Aszura zaatakowali ratusz miejski, w którym przetrzymywani byli aresztowani rebelianci.

Kiedy tłum dżihadystów zbliżał się do City Hall, na placu boju pozostał jedynie niewielki oddział polskich i bułgarskich żołnierzy. 80 prawdziwych bohaterów, mających zapasy jedzenia oraz amunicji wystarczające tylko na 24 godziny, stanęło oko w oko z rozwścieczonym i gotowym na wszystko tłumem uzbrojonych terrorystów. Heroiczna postawa, determinacja i wola walki sprawiły, że polsko-bułgarska formacja nie tylko wygrała bitwę, ale wyszła z niej bez straty ani jednego żołnierza.
Obrona City Hall jest jeszcze nieodkrytym fragmentem najnowszej historii polskiej armii. Tajemnice ściśle tajnej operacji odkrywa przed widzami reżyser Krzysztof Łukaszewicz („Żywie Biełaruś!”, „Lincz”).

Film inspirowany jest prawdziwą historią ppłk. Grzegorza Kaliciaka, który dowodził oddziałem polskich i bułgarskich żołnierzy w Karbali. Jako uczestnik tamtych wydarzeń był również konsultantem merytorycznym filmu.

Anatomia zła
16.07.2019 (wtorek) 

2015, Polska, thriller, sensacja
Reżyser:  Jacek Bromski
Obsada:  Marcin Kowalczyk  Krzysztof Stroiński,  Magdalena Kuta,  Andrzej Seweryn, Piotr Głowacki

Płatny zabójca o pseudonimie „Lulek" (Stroiński) zostaje warunkowo zwolniony z więzienia. Wkrótce potem prokurator (Głowacki), który kilka lat wcześniej doprowadził do jego aresztowania, składa mu propozycje nie do odrzucenia. W zamian za duże pieniądze, wymazanie kartoteki i możliwość dyskretnego opuszczenia kraju, „Lulek" ma zlikwidować komendanta Centralnego Biura Śledczego. Zabójca angażuje do pomocy Staszka (Kowalczyk), wydalonego z armii snajpera, który został kozłem ofiarnym nieudanej misji w Afganistanie. Podając się za oficera kontrwywiadu, „Lulek" wmawia mężczyźnie, że został wybrany do zadania specjalnego i jeśli je wykona, dostanie szansę na powrót do wojska. W trakcie przygotowań do zamachu Staszek zaczyna nabierać podejrzeń, co do prawdziwych intencji „Lulka". Tymczasem zleceniodawcy naciskają na przyspieszenie akcji. Rozpoczyna się śmiertelne odliczanie.

Happy Olo - Pogodna ballada o Olku Dobie
18.07.2019 (czwartek)  

Polska, 2017, dokument , 65 min.
Reżyseria: Krzysztof Paweł Bogocz i Marcin Macuk 

Dokumentalny film drogi, przedstawiający sylwetkę Aleksandra Doby, który w wieku 67 lat przepłynął samotnie Atlantyk kajakiem napędzanym tylko siłą mięśni. Ten niezwykły wyczyn uhonorowano wieloma nagrodami, z tytułem Podróżnika Roku magazynu „National Geographic" na czele. Nieznany szerzej emeryt z Polic stał się bohaterem i inspiracją dla rzeszy osób na całym świecie, co sam Aleksander Doba komentuje z właściwym sobie dystansem. Film jest pełen refleksji i anegdot, a przede wszystkim jest swego rodzaju apoteozą optymizmu i dążenia do realizacji marzeń.

Wandzia też…, Salon Sióstr W.
23.07.2019 (wtorek) 

Wandzia też...
2012, Polska,  dokumentalny, 25 min
reżyseria: Wiesława Piećko
Producent: Carino Bonin Wiesława Piećko, Szczecin 

Film zaczyna się w przededniu sytuacji rozstrzygającej o życiu lub śmierci tytułowej bohaterki. To tak jakby mówiła: nie mam nic do stracenia, mogę być z wami szczera do bólu...

Salon Sióstr W.
reżyser. Jakub Stożek
2013, Polska, dokument, 30 min

Film opowiada o dwóch siostrach: Joannie Wiszniewskiej i Jolancie Wiewiórze, prowadzących nietypowy salon fryzjersko-kosmetyczny w Szczecinie. Salon AURA, działający od 1 sierpnia 2012 roku przy Zachodniopomorskim Centrum Onkologii, jest jedynym w Polsce salonem urody, przeznaczonym dla pacjentów z chorobą nowotworową. Został stworzony z myślą o pomocy kobietom, które chcąc zadbać o wygląd podczas walki z ciężką chorobą, krępowały się odwiedzać tradycyjne salony, gdzie były narażone na ukradkowe spojrzenia lub natarczywe pytania innych ludzi.

Koniec świata, Vivaldi, piąta pora roku
25.07.2019 (czwartek) 

Koniec świata

2015, Polska, dokumentalny, 38 min
Reż. Monika Pawluczuk

Kameralny, autorski film dokumentalny, w którym kilka historii spotyka się w czasie jednej nocy. W tę jedną noc, podobną do wielu innych, ludzie w dużym mieście, nękani samotnością, chcą z kimś porozmawiać. Niektórzy wzywają - często niepotrzebnie – pogotowie. Jeszcze inni dzwonią do radia, gdzie prowadzący zadaje pytanie o koniec świata – co on znaczy dla każdego z nas z osobna. Opowiadają o sprawach tragicznych, bolesnych, a czasem drobnych, wręcz zabawnych. Zauważalna i poruszająca jest ich wielka potrzeba rozmowy, bycia wysłuchanym, potrzeba bycia z kimś obok. Radio jest motywem łączącym ten nocny świat. Słyszymy je w karetce, w monitoringu miejskim, gdzie na dziesiątkach ekranów widzimy nocne życie miasta. Radio jest klamrą, spajającą film oraz źródłem najważniejszych pytań.

Vivaldi, piąta pora roku

2013, Polska, dokumentalny, 22 min
Reż. Bartosz Jurgiewicz

Bohater dokumentu – Waldek – to recydywista, który większość życia spędził w więzieniu. Tam zaczął pisać, żeby nie zwariować. Na własne życzenie odbywał wyroki w izolatkach, czytając głośno, by nie stracić głosu. Autor filmu korespondował z nim przez pięć lat ostatniego wyroku, drąc koty i godząc się na przemian. Wyszedł w lipcu 2011 roku mając sześćdziesiątkę na karku i gorące postanowienie – nie wracać.

Niekoniecznie o Jędrzeju, The waking
30.07.2019 (wtorek)  

Niekoniecznie o Jędrzeju 

Polska, 2014, fabularny, 22 min
Reż. Olga Kałagate
Obsada: Aleksandra Konieczna, Marek Kalita, Martyna Peszko

Barbara nie umie pozbierać się po śmierci ukochanego męża. Żyje z dnia na dzień, w mieszkaniu pełnym jego rzeczy. Jej jedynym towarzystwem jest córka oraz niesforny pies. Sytuacja zmienia się diametralnie, gdy pewnego dnia, jak gdyby nigdy nic, do domu powraca zmarły mąż.

The waking 
 reż. Bartosz Świniarski, (fabularny),
2012, Polska, fabularny, 15 min 

Anna i Piotr to małżeństwo, które od dawna stara się o dziecko. Po kilku latach niepowodzeń decyduje się na wynajęcie matki zastępczej – surogatki, młodej kobiety o imieniu Marta, która znajduje się w trudnej sytuacji życiowej.
Marta ma urodzić dla nich dziecko. Małżeństwo upatruje w tym jedynego sposobu na odnalezienie wspólnego szczęścia i spełnienia, bez którego coraz ciężej jest im być razem. Wszyscy troje płyną do Szwecji, gdzie obecnie para zamieszkuje i gdzie ma odbyć się poród. Chcą w ten sposób zniwelować ryzyko, że matka może zmienić zdanie i nie oddać im nowo narodzonego dziecka. Czas spędzony na morzu staje się dla każdego z nich osobistą podróżą. Otaczający ich krajobraz zaczyna w metafizyczny sposób oddziaływać na każde z nich. Za sprawą sił natury i losu dokonuje się w nich przemiana.
Film składa się na 3 portrety ludzi, przeżywających skrajne emocje i stany, które znajdą swoje odbicie w otaczającej ich naturze.

Terminy projekcji w sierpniu: 1, 6, 8, 13, 20, 22, 29.

Tablicowy kubek Kina Zamek
Kubek, po którym można pisać bez końca, do nabycia w kasach Zamku.

Kubek może być świetnym prezentem nie tylko dla kinomaniaków, zapominalskich, czy autorów miłych wiadomości. Codziennie możemy na nim zapisywać słówko z języka, którego się uczymy albo zasłyszaną, czy przeczytaną ciekawą myśl.

Zamek Książąt Pomorskich

Zamek Książąt Pomorskich

ul. Korsarzy 34, 70-540 Szczecin

91 489 16 30
cikit@zamek.szczecin.pl
www.zamek.szczecin.pl