12.07.2018
20:30

Miejsce
Różne miejsca

Kategoria
Koncert

Pełna kultura

XXV Międzynarodowe młodzieżowe warsztaty muzyczne

 Echo Newsletter  Nie przegap - zapowiedzi wydarzeń, konkursy, newsy!

XXV  M I Ę D Z Y N A R O D O W E   M Ł O D Z I E Ż O W E
W A R S Z T A T Y   M U Z Y C Z N E

3 - 15 lipca 2018, Szczecin

MMWM organizowane są przez Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie w okresie wakacyjnym od 1993 roku. Realizowane są z myślą o uzdolnionych uczniach i studentach szkół muzycznych z Polski i zagranicy.

Warsztaty skupiają młodzież na wspólnej pracy nad wybranym programem muzycznym. W pierwszym tygodniu uczestnicy pod okiem doświadczonych pedagogów opanowują partie orkiestrowe w sekcjach instrumentalnych oraz przygotowują program kameralny. Utworzone przez uczestników warsztatów zespoły kameralne wystąpią podczas koncertu w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Kolejny etap projektu prowadzi do założenia Międzynarodowej Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej, nad poziomem wykonawczym której czuwa dyrygent z uznanym dorobkiem artystycznym oraz przyjaciel młodzieży prof. Jan Miłosz Zarzycki.

Zwieńczeniem trwających dwa tygodnie Warsztatów są koncerty symfoniczne podczas renomowanych międzynarodowych festiwali muzycznych w Kołobrzegu, Kamieniu Pomorskim i Szczecinie.

Do współpracy z Międzynarodową Młodzieżową Orkiestrą Symfoniczną co roku zapraszamy wybitnych solistów – utytułowanych i doświadczonych instrumentalistów. Podczas jubileuszowej 25. edycji warsztatów partie solowe wykona znakomita skrzypaczka Katarzyna Duda.

XXV Międzynarodowe Młodzieżowe Warsztaty Muzyczne patronatem honorowym objął Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. 

Koncerty:

Koncert zespołów kameralnych:
8.07.2018 (niedziela), godz. 16.00 – Zamek Książąt Pomorskich, dziedziniec menniczy, koncert w ramach Letnich Koncertów Plenerowych, wstęp wolny

Koncerty symfoniczne:
12.07.2018 (czwartek), godz. 20.30 – koncert w Kołobrzegu w ramach XVIII Międzynarodowego Festiwalu „Muzyka w Katedrze”

13.07.2018 (piątek), godz. 19.00 – koncert w Kamieniu Pomorskim w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej

14.07.2018 (sobota), godz. 20.00 – koncert w katedrze w Szczecinie w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej

Wystąpią:
Katarzyna Duda - skrzypce 
Międzynarodowa Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna
Jan Miłosz Zarzycki - dyrygent

Program:
- Ludwig van Beethoven - VII symfonia A-dur op. 92
- Mieczysław Karłowicz - Koncert skrzypcowy A-dur op. 8

Projekt realizowany jest przy wsparciu Województwa Zachodniopomorskiego w ramach programu „Morze Kultury”.

Artyści, pedagodzy

Dyrygent
Prof. Jan Miłosz Zarzycki - dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, finalista i laureat międzynarodowych konkursów muzycznych we Włoszech, w Hiszpanii i na Węgrzech. W roku 1994 uzyskał dyplom z wyróżnieniem w klasie dyrygentury Marka Pijarowskiego we Wrocławiu. Swoje studia dyrygenckie uzupełniał w Wiedniu i w Berlinie, gdzie miał okazję poznać sztukę dyrygencką takich mistrzów batuty, jak: Seiji Ozawa, Kurt Masur, Claudio Abbado. Jest również absolwentem wydziału instrumentalnego Akademii Muzycznej w Katowicach (1990 r.). Jako skrzypek został laureatem licznych konkursów muzycznych. Ukończył też Podyplomowe Studia Menedżerskie dla Twórców, Artystów i Animatorów Kultury na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. W roku 1988 objął kierownictwo Studenckiej Orkiestry Kameralnej Jeunesses Musicales przy Akademii Muzycznej w Katowicach, w latach 1992-1993 współpracował z Państwową Operą we Wrocławiu. Współpracował z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, z orkiestrą Sinfonia Varsovia oraz z Warszawską Operą Kameralną. W 1999 roku został adiunktem i członkiem Katedry Dyrygentury Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, od tego czasu prowadzi też Międzynarodowe Młodzieżowe Warsztaty Muzyczne w Szczecinie. Ma w swoim dorobku dziesięć nagranych płyt, w tym jedną nominowaną do Nagrody Muzycznej „Fryderyk”. W 2008 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego uhonorował go Nagrodą Specjalną w uznaniu nieocenionych zasług dla polskiej kultury muzycznej, a w roku 2011 – dyplomem za wybitne dokonania na rzecz dziedzictwa Fryderyka Chopina. 
Zadaniem dyrygenta będzie szlif interpretacyjny programu symfonicznego z udziałem solistki. Prof. Jan Miłosz Zarzycki wraz z Międzynarodową Młodzieżową Orkiestrą Symfoniczną corocznie odnosi sukcesy podczas koncertów w ramach międzynarodowych festiwali, które są integralną częścią warsztatów. Świadczą o tym entuzjastyczne recenzje w mediach oraz pełna frekwencja podczas koncertów. Prof. Jan Miłosz Zarzycki prowadząc młodą orkiestrę, wykazuje się fantastyczną znajomością współpracy z młodymi muzykami. Na podkreślenie zasługuje łatwość kontaktu dyrygenta z młodzieżą, jak i kreowanie bezpośredniej i przyjaznej atmosfery w czasie pracy nad repertuarem symfonicznym oraz podczas koncertów. 

Solistka
Katarzyna Duda jest jedną z najciekawszych osobowości artystycznych w Polsce. Występuje na całym świecie. Krytycy zgodnie określają ją jako artystkę nowego formatu. Podkreślają wspaniałe połączenie kunsztu muzycznego z olbrzymim temperamentem scenicznym oraz wirtuozerii z wielką wrażliwością muzyczną. 

Koncertowała z renomowanymi orkiestrami takimi jak Orchestre de Chambre de Lausanne, Orquesta Sinfonica de Veracruz, NOSPR, European Union Chamber Orchestra, Orkiestra Kameralna Amadeus w Poznaniu, Orkiestra Filharmonii w Hradec Kralove, Polska Orkiestra Radiowa, Orkiestra Filharmonii Lwowskiej, Orkiestra Muzyki Nowej, Capella Sankt Petersburg, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej, Janáček Chamber Orchestra, Neue Ruhr Kammerphilharmonie, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, Orquesta Sinfonica del Estado de Mexico, Śląska Orkiestra Kameralna, pod batutą takich dyrygentów jak m.in.: Enrique Batiz, Jesus Lopez-Cobos, Agnieszka Duczmal, Lavard Skou Larsen, Józef Wiłkomirski, Jorge Mester, Dalia Atlas, Monika Wolińska, Tadeusz Wojciechowski, Mykola Dyadyura, Łukasz Borowicz, Michał Klauza. Występowała wspólnie m. in. z Kwartetem Camerata, Konstantym Andrzejem Kulką, Waldemarem Malickim, Ryszardem Groblewskim, Michałem Urbaniakiem, Jerzym Dybałem, Janem Staniendą, Piotrem Pławnerem, Krzesimirem Dębskim, Katarzyną Budnik-Gałązką, Januszem Wawrowskim, Marcinem Zdunikiem, Markiem Brachą, Hubertem Salwarowskim, Mariuszem Patyrą, Jakubem Jakowiczem, Rafałem Kwiatkowskim, Andrzejem Lampertem, Edwardem Wolaninem.
Wystąpiła w tak prestiżowych salach jak Lincoln Center i Carnegie Hall w Nowym Jorku - inaugurując międzynarodowy festiwal „Chopin Friends”, w Filharmonii Narodowej w Warszawie, w Sali Rossiniego w Padwie, Kawai Omotesando Hall w Tokio oraz dwukrotnie w Concertgebouw w Amsterdamie. Podczas amsterdamskiego debiutu towarzyszyła jej znakomita pianistka – Ewa Pobłocka. Wszystkie te koncerty zostały entuzjastycznie przyjęte przez publiczność i krytyków muzycznych. 
Jej wykonania były transmitowane przez wiele stacji telewizyjnych i radiowych, m.in.: Radio Suisse Romande, Polskie Radio i Telewizję Polską, rozgłośnie telewizyjne w Holandii, Meksyku, Francji, Niemczech i Rosji. Posiada rozległy i różnorodny repertuar zawierający dzieła od baroku po muzykę współczesną. Na zamówienie artystki oraz Śląskiego Towarzystwa Muzycznego i Orkiestry Muzyki Nowej w Katowicach powstały dwa koncerty skrzypcowe skomponowane przez znakomitych twórców - Agatę Zubel i Macieja Zielińskiego. Oba dzieła dedykowane są Katarzynie Dudzie oraz OMN i jej szefowi artystycznemu Szymonowi Bywalcowi.
Katarzyna Duda była nominowana do nagrody „Paszport” tygodnika „Polityka”, a także do Nagrody Polskich Melomanów w kategorii „Klasyczny Instrumentalista Roku”. 

Artystka jest laureatką Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego Tibora Vargi w Sion w Szwajcarii oraz Międzynarodowego Konkursu na Skrzypce Solo Tadeusza Wrońskiego w Warszawie. Na konkursie Tibora Vargi zdobyła również nagrodę specjalną „Prix Mozart” za najlepsze wykonanie koncertu skrzypcowego W. A. Mozarta.
Katarzyna Duda uczyła się początkowo u prof. Magdaleny Rezler-Niesiołowskiej, następnie studia odbywała w mistrzowskiej klasie skrzypcowej Maestro Tibora Vargi w Ecole Supérieure de Musique w Sion w Szwajcarii. Dyplom Akademii Muzycznej w Warszawie uzyskała eksternistycznie pracując pod opieką prof. Jana Staniendy. Wielokrotna zdobywczyni nagród na krajowych i międzynarodowych konkursach dla młodych skrzypków. Na XVII Ogólnopolskim Tygodniu Talentów decyzją krytyków muzycznych została objęta ogólnopolską promocją. Stypendystka m.in. Interlochen Academy of Arts w USA.

Kadra profesorska 

Michaił Cebrij
Ukończył z wyróżnieniem Konserwatorium im. A. W. Nieżdanowej w Odessie w klasie skrzypiec wybitnego prof. A. Stanko. Podczas studiów odbywał staż u prof. Jurija Jankielewicza, prof. Olgi Porchomienko oraz prof. Wieniamina Mordkowicza. Po studiach pracował jako solista w Filharmonii w Odessie, a także jako profesor klasy skrzypiec w Specjalnej Dziesięcioletniej Szkole Muzycznej im. Stolarskiego, której absolwentami są m.in. takie sławy jak ojciec i syn Ojstrachowie. Ponadto pracował jako wykładowca w Konserwatorium w Odessie. Szereg jego studentów to laureaci 
konkursów krajowych i międzynarodowych. 

Występował jako solista w Finlandii, Hiszpanii, Peru i Ekwadorze. W Ekwadorze pracował jako profesor skrzypiec w Akademii Muzycznej. Od 1991 r mieszka razem z rodziną w Polsce w Szczecinie. W latach 1992 - 1995 był koncertmistrzem zespołu „Camerata Nova”, od 1995 do 2007 pracował jako koncertmistrz w Teatrze Opery i Operetki. Prowadzi klasę skrzypiec w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Szczecinie i w Społecznej Szkole Muzycznej II stopnia. Wielu jego uczniów odnosi sukcesy na konkursach i z powodzeniem kontynuuje naukę na wyższych uczelniach.

Tomasz Dąbrowski
Trębacz, z pochodzenia myśliborzanin. Pierwsze kroki stawiał w Państwowej Szkole Muzycznej w Myśliborzu. Po jej ukończeniu dostał się do Państwowego Liceum Muzycznego w Szczecinie, po skończeniu którego wyjechał na studia do Poznania. Tam pod okiem prof. Romana Grynia kształcił się w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego. Po trzecim roku studiów wyjechał na stypendium naukowe do Stanów Zjednoczonych, gdzie studiował cztery lata w Wanda Bass School of Music w Oklahoma City University. W 2010 roku zdobył drugą nagrodę na Festiwalu Music Club Competition w Oklahomie. 
Obecnie jest czynnym muzykiem sesyjnym, orkiestrowym, kameralnym i jazzowym. Jest współtwórcą Szczecin Brass Quintet. Współpracuje z orkiestrami symfonicznymi w kraju i za granicą w charakterze solisty i muzyka orkiestrowego, Big Bandami oraz różnymi składami kameralnymi. Jest wykładowcą trąbki w szkołach muzycznych I i II stopnia w Szczecinie, Pyrzycach oraz w Prenzlau (Niemcy).

Władimir Iwanciw
Urodził się nad Morzem Czarnym, w mieście z wielkimi tradycjami muzycznymi – Odessie. Tam w 1985 roku ukończył Konserwatorium Muzyczne im. Niezhdanovoi. Następnie w 1986 rozpoczął pracę w tamtejszym Liceum Muzycznym. W 1992 roku przyjechał do Szczecina i do dzisiaj pracuje w Orkiestrze Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie jako solista-muzyk. W 2004 roku został wyróżniony przez Ministra Kultury odznaczeniem „Zasłużony Działacz Kultury”. Od 2008 roku pracuje w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Witolda Lutosławskiego w Stargardzie jako nauczyciel skrzypiec, a od roku 2015 prowadzi także orkiestrę szkolną. Od 2018 r. dyrygent i kierownik artystyczny orkiestry „Camerata Stargard”.

Piotr Kokosiński
Absolwent katowickiej Akademii Muzycznej w klasie oboju prof. Edwarda Mandery. Od 1994 r. pierwszy oboista Orkiestry Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, a od 2018 r. muzyk solista grający na rożku angielskim. Stale współpracuje ze wszystkimi zespołami kameralnymi 
i orkiestrami szczecińskimi. Prowadzi klasę oboju w PSM I stopnia w Szczecinie.
Jako solista oboista współpracował m.in. z Jerzym Maksymiukiem, Konstantym Andrzejem Kulką, Beatą Warykiewicz, Renardem Czajkowskim, Luisem Moraledą, Jerzym Salwarowskim.
Brał udział we wszystkich nagraniach płytowych Orkiestry Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie oraz wielokrotnie w nagraniach muzyki do przedstawień Teatru Polskiego w Szczecinie.
W 2004 roku za działalność artystyczną (kilkadziesiąt solowych koncertów) i działalność edukacyjną (prowadzenie klas oboju na wszystkich szczeblach edukacji muzycznej) został odznaczony przez Prezydenta RP Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Ewelina Stępień
Muzyk orkiestrowy, kameralista, nauczyciel gry na altówce. Absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu Filia w Szczecinie (2002; klasa Dominika Rutkowskiego). Uczestniczka Kursów Mistrzowskich w Łańcucie, Międzynarodowych Warsztatów Orkiestrowych w Szczecinie, Świeradowie-Zdroju i Lubece. Współpracowała z Zamkową Młodzieżową Orkiestrą Kameralną, Orkiestrą Kameralną Akademia, Filharmonią Bałtycką, kwartetem Sedina, kwartetem BA-ROCK, Baltic Neopolis Orchestra, Filharmonią im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, Teatrem Muzycznym w Lublinie, Filharmonią Kaliską, Orkiestrą Kameralną w Prenzlau.
Związana z Operą na Zamku w Szczecinie od 2002 roku (w latach 2008-2014 jako prowadząca grupę altówek), koncertowała w Niemczech, Belgii, Szwajcarii, Holandii, Austrii, Włoszech oraz Hiszpanii. Od 2009 roku zajmuje się działalnością pedagogiczną.

Jacek Tomczak
Wiolonczelista - solista w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, nauczyciel dyplomowany w klasach wiolonczeli i zespołów kameralnych w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Feliksa Nowowiejskiego w Szczecinie oraz w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I stopnia im. Marka Jasińskiego w Szczecinie.

Różne miejsca

Różne miejsca

Różne miejsca na terenie Szczecina i okolic