25.08.2018
20:00

Miejsce
Na mieście

Wstęp
15/20zł

Kategoria
Koncert

Pełna kultura

Jacek Kowalski i Klub św. Ludwika

Jacek Kowalski i Klub św. Ludwika
 Echo Newsletter  Nie przegap - zapowiedzi wydarzeń, konkursy, newsy!

Jacek Kowalski i Klub św. Ludwika
Miejsce: Kościół pw. Św. Jana Ewangelisty, ul. Św. Ducha 9

Jacek Kowalski – pieśniarz, Sarmata, historyk sztuki, miłośnik poezji staropolskiej, tłumacz poezji starofrancuskiej. Pracuje w Instytucie Historii Sztuki UAM jako profesor. Na scenie pojawia się od 1988 roku, gdy jednocześnie skończył studia i został laureatem 24 Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie. 11 listopada 2017 roku otrzymał Nagrodę Literacką im. Józefa A. Mackiewicza za książkę „Sarmacja. Obalanie mitów. Podręcznik bojowy".

Śpiewa piosenki własne o dawnych czasach i własne przekłady piosenek z dawnych czasów. Jest autorem scenariuszy i tekstów teatralnych, programów telewizyjnych, plenerowych widowisk historycznych, m. in. ostatnio „Orzeł i Krzyż" dla Stowarzyszenia Dzieje w Murowanej Goślinie. Występował także w dialogu-dyskusji piosenkowej z Jackiem Kaczmarskim pt. „Dwie Sarmacje" (TVP 1, 1995 r.).

Wydał kilkadziesiąt książek, płyt, publikacji popularnych i naukowych związanych z kulturą, sztuką i literaturą dawnej Polski oraz starej Francji.

Występuje z zespołem Monogramista JK, którego kierownikiem muzycznym jest Anita Murawka (wcześniej Wiesław Wolnik) oraz z zespołem Klub Świętego Ludwika, którego skład ewoluuje doraźnie w zależności od opracowywanego projektu, ale w stałej współpracy z wrocławskim muzykiem Tomaszem Dobrzańskim. Część programów tworzy w duecie z lutnistą Henrykiem Kasperczakiem. Koncertuje też sam – z gitarą lub citolą w dłoni.

W programie koncertu pt. „Rycerze Dobrej Opieki" m.in. najstarsze pieśni polskie, średniowieczne pieśni pielgrzymów oraz pieśni z wypraw krzyżowych.

Koncert odbywa się w ramach II Szczecińskich Spotkań z Muzyką Polską i Sakralną SACRA/POLONICA.

Partnerem wydarzenia jest Miasto Szczecin, Muzeum Narodowe w Szczecinie, Magiczny Szczecin.

Projekt współfinansowany ze środków Gminy Miasta Szczecin.

Jacek Kowalski i Klub św. Ludwika
Na mieście

Na mieście

Szczecin